ویدئوکلیپ: پرنده‌ای که مانع بیعت با داعش شد!

ویدئوکلیپ: کشمیر عشق بدون مرز

ویدئوکلیپ: انقلاب بحرین؛ این مسیر ادامه دارد...

ویدئوکلیپ: دلایل امارات برای خروج تدریجی از جنگ یمن

انتقاد IMPACT از کاهش کمک‌رسانی سازمان ملل به مردم یمن

انتقاد از قتل سیستماتیک زندانیان سیاسی در مصر

حمله دوباره پهپادهای ارتش یمن به پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان

خیانت جدید فرانسه به مردم لیبی

ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۵
کد مطلب: ۳۵۶
داخلی آرشيو گزارش صفحه جهاد من
بررسی کمپین آموزشی جهاد من (My Jihad)
تلاشی برای گسترش ارزش‌های اسلامی؛
بررسی کمپین آموزشی جهاد من (My Jihad)
کمپین جهاد من تلاش دارد فهم صحیحی از واژه جهاد به عنوان یکی از مفاهیم بزرگ اسلامی ارائه دهد.
گروه پژوهش جبهه جهانی مستضعفین - کمپین جهاد من (My Jihad)، کمپینی آموزشی - عمومی بوده و به دنبال ترویج و گسترش فهم صحیحی از واژه جهاد، به عنوان یکی از مهم ترین مفاهیم اسلامی است. سازمان دهندگان به این کمپین بر این عقیده اند که جهاد به درستی درک نشده و ما به عنوان مسلمان باید تلاش های هماهنگ و منسجمی در برابر بی عدالتی، نفرت، سوء تفاهمات، جنگ، خشونت، فقر، گرسنگی، سوء استفاده و... داشته باشیم.

اعضای کمپین معتقدند كه هر چند در اسلام تلاش برای تحقق عدالت ممکن است فیزیکی باشد (به عنوان آخرین راه حل و همسو با قواعد و قوانین)، ولی بزرگترین جهاد، "جهاد با نفس" است؛ واقعیتی که برای بسیاری مبهم بوده و اغلب نادیده گرفته شده است. در حقیقت جهاد یک تعهد شخصی برای خدمت، صبر، عزم راسخ و اهداف متعالی است و همچنین ما را به مقابله با ضعف ها، رذایل و کاستی هایمان سوق می دهد، بر این اساس جهاد یک مسئولیت شخصی است.


ولی این واژه به دلايلي نظير اقدامات مسلمانان افراطی، اسلام ستیزی و جنگ رسانه ای علیه اسلام و عوامل دیگر مورد سوء تعبیر قرار گرفته است. آنچه نادیده گرفته شده این است که جهاد یک عمل مثبت صلح آمیز و سازنده در زندگی مسلمانان بوده و تلاشی است برای مقابله با چالش های زندگی. برای رادیکال ها اعم از مسلمان و غیرمسلمان، جهاد برابر است با تروریسم، تخریب، خشونت و ریختن خون بی گناهان.

بر این اساس کمپین در تلاش است که به اصلاح تصورات عموم از این واژه پرداخته و درک هوشمندانه و روشنفکرانه ای از اسلام را در رسانه ها توسعه دهد و چهره اي  میانه رو و به دور از افراط و تفریط از اسلام به نمایش گذارد.

اعضاي كمپين معتقدند، این کمپین نماینده ما و اعتقادات ماست و کلمه من - در جهاد من- مهم تر از عنوان جهاد بوده و نشان از مسئولیت شخصی در این زمینه دارد.


جهاد نه تنها مبارزه ای برای غلبه بر چالش های زندگی مسلمانان است، بلکه به غیرمسلمانان نیز برای غلبه بر مشکلاتشان یاری می رساند. مسلمانان از واژه جهاد در عرصه های مختلف اجتماعی بهره گرفته‌اند، به عنوان مثال در شیکاگو تاكنون اقدامات متعددي با تأسي از اين مفهوم صورت گرفته است که در ادامه به بعضی از این اقدامات اشاره می کنیم:

- جهاد علیه مشکلات شهری و درون شهری، توسط شبكه ایمان ( شبکه اقدام مسلمانان درون شهری)

- جهاد علیه مراقبت های بهداشتی غیر قابل دسترس و گران، کلینیک امت (پیشنهاد مراقبت های بهداشتی و درمانی رایگان)
- جهاد علیه فقر ( بنیاد زکات)
- جهاد علیه خشونت های داخلی (مرکز هم‌دردی)
- جهاد علیه فقدان فرصت برای زنان فقیر (بنیاد و بانک گرامین)
- جهاد علیه سوءتعبیر
- جهاد علیه تبعیض (شورای روابط امریکا - اسلام)
- جهاد علیه خشونت های حقوق بشری (کرامت)
- جهاد علیه گرسنگی و ...

اين کمپین آموزشی از طرق مختلفي سياست ها و اهداف خود را دنبال مي كند؛ از جمله:

- استفاده از تبليغات بر روی اتوبوس ها، قطارها در كليه ایالات آمريكا و در صورت امکان در دیگر کشورها

  
- به اشتراک گذاشتن عقاید از طريق توئیتر (+)
- استفاده از فیس بوک برای نشر و توسعه ایده ها و پروژه ها (+)
- استفاده از یوتیوپ به منظور ارائه فیلم ها، سخنرانی ها و مصاحبه های آموزشی کمپین (+)
- برگزاری جلسات سخنرانی

کمپین آموزشی جهاد من توسط احمد رهاب (Ahmed Rehab)، فعال آمريكايي اهل شيكاگو، به عنوان یک موجودیت مستقل تأسیس شد و توسط شورای روابط اسلام- آمریکا حمایت و پشتیبانی می شود. همچنین اين كمپين از حمایت دیگر گروه های محلی و ملی برخوردار بوده و بیش از دو هزار نفر در فعاليت ها و اقدامات آن همکاری می کنند (۱).

فعالان این کمپین معتقدند كه بايد اين شانس به کودکان مسلمانان در ایالات متحده آمریکا داده شده تا بر اساس شایستگی های خود مورد قضاوت قرار گیرند، نه بر اساس کلیشه های رادیکال و غرض ورزانه. گفتني است، نظر سنجی اخیر مؤسسه گالوپ نشان می دهد که ۴۳ درصد آمریکاییان رفتاري متعصبانه با مسلمانان دارند.


نیهاد عواد (Nihad Awad) معاون شورای روابط اسلام - آمریکا، در مصاحبه ای با شبکه CNN اذعان داشت، واژه "جهاد" به معنای مبارزه است، مبارزه برای رسیدن به بهترین نتایج. جهاد یک مفهوم است، مفهومی كه بر مبارزه شخصی تأكيد دارد. مبارزه برای اینکه انسانی خوب، همسری خوب و کارمندی خوب باشیم. وی افزود، جهاد به معنای اعمال خشونت بار علیه دیگران نیست، ارتكاب خشونت علیه افراد بی گناه در تناقض با روح اسلام و مفهوم جهاد است(۲).

این کمپین در سه ایالت شیکاگو، سان فرانسیسکو و واشنگتن به شکل گسترده فعالیت داشته و سعی در گسترش فعالیت های خود در كشورهايي نظير کانادا و مصر دارد.

محققان مسلمان ثابت کرده اند که واژه جهاد همان گونه که در قرآن آمده است، به معنای مبارزه در راه خوبی ها و زدودن بی عدالتی هاست. بر اين اساس تلقي جهاد به عنوان جنگ مقدس كه توسط بسياري از افراد و رسانه ها به كار رفته و حتي در فرهنگ لغات غربي نيز آمده، مورد انتقاد گسترده متفكران قرار گرفته است. به عنوان نمونه محققانی نظیر کارن آمستردانگ، نویسنده شاخص بریتانیایی، معانی کلیشه ای در خصوص مفهوم جهاد به عنوان جنگ مقدس را مورد انتقاد قرار داده است.

عواد عملكرد كمپين را موفقيت آميز توصيف كرده است، هرچند به گفته وی با دشواري هاي عديده اي روبرو هستند زیرا بايد تفکرات پیشین در خصوص مفهوم جهاد كه مردم به آن خو گرفته اند را از بين ببرند و اين كار پيچيده اي است.

به طور كلي اين كمپين تاكنون با انجام اقدامات متعدد توانسته چهره مسالمت آميزي از اسلام، به عنوان دين صلح، ارائه دهد. هرچند نبايد از نظر دور داشت كه اين كار در كشوري چون آمريكا با جمعيت تقريبي ۷ تا ۸ ميليون و رشد اسلام هراسي به واسطه سياست هاي دولتي و رسانه اي و همچنين اطلاع كم مردم از اصول و ارزش هاي اسلامي، بسيار دشوار به نظر مي رسد.

براي آگاهي بيشتر از نحوه عملكرد و اقدامات كمپين مي توانيد به سايت اينترنتي(+) این گروه مراجعه نماييد.

پی نوشت:
۱- WWW.MYJIHAH.ORG/ABOUT
۲- http://www.onislam.net/english/news/americas/۴۶۱۱۹۰-myjihad-fights-us-muslims-
stereotyping.html
Share/Save/Bookmark