فلسطینی‌ها علیه معامله قرن تظاهرات کردند

عکس/ تصاویر شهدای فلسطین در خیابان‌های آمریکا

واکنش گردان‌های حزب‌الله عراق به احتمال حمله رژیم صهیونیستی

امام جماعت مسجدی در جنوب يمن ترور شد

یک مدرسه در سوریه به زندان مخوف آمریکا تبدیل شد

چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

تظاهرات خونین عراق

فیلم/ سخت‌ترین خبری که خبرنگار فلسطینی مخابره کرد

تامین سوخت نیروگاه‌های برق عراق توسط کویت

تاکید انصارالله بر دستیابی به راهکار سیاسی برای حل بحران یمن

وقوع انفجار در اطراف بیمارستان ملی «حسکه» در سوریه

تظاهرات فلسطینی‌ها در محکومیت «معامله قرن»

40 داعشی در عراق کشته و زخمی شدند

تداوم بمباران استان‌های یمن توسط جنگنده‌های ائتلاف سعودی

ایران کابوسی برای نتانیاهو

حصول توافق دربارۀ خروج مردم از مناطق تحت محاصرۀ فوعه و کفریا

تظاهرات ساکنان بغداد و کربلا علیه وضعیت خدمات رسانی

هلاکت 12 مزدور سعودی در ساحل غربی یمن

سوء استفاده تل آویو از اعراب ساکن فلسطین اشغالی

العبادی دستور واردات برق را از عربستان صادر کرد

يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۴
کد مطلب: ۷۸۷۶۰
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
بازخوانی واقعه غدیر، نسخه نجات بخش امروز ما
بازخوانی واقعه غدیر، نسخه نجات بخش امروز ما
تدبیر رهبری در شرایط کنونی برای جلوگیری از فضای به دور از تنش و سوق دادن جامعه به سمت جامعه‌ای آرام و عاری از اضطراب به ویژه در توصیه به سران قوا و مسئولان، همان سفارشی است که امیرالمؤمنین علی (ع) به آن تأکید داشتند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از اسلام تایمز، امروز که در ژرفای وجود خود رخداد بزرگ غدیر را جست‌وجو می کنیم و بر بلندای سرزمین پاک و اسرار‌آمیز برکه غدیر چشم می‌دوزیم، مردی را می‌بینیم که با دستی بر افراشته تا بلندای تاریخ، حقانیتی را به اثبات می‌رساند که ۱۴۳۰ سال است از چشمه‌سار آن، وجود انسان‌های حق‌طلب و آزاده سیراب شده اند. اینکه غدیر چه بود که امروز تشنگان معرفت آن با گذشت ۱۴ قرن ، هماره آرزوی نظاره آن صحنه پرشکوه را دارند، قطعاً نه در گنجایش اندیشه نگارنده است که بسیاری از بزرگان دین در الفبای فلسفه وجودی آن مبهوت مانده‌اند و نه قابل پرداختن در ستونی است که در کنار مفهوم ظاهری، بتوان معنای بلند آن حرکت سیاسی پیامبر مکرم اسلام (ص) را تبیین کرد. اما از آنجا که هر واقعه‌ای می‌تواند چراغ راهنمایی برای حرکت‌های سیاسی- اجتماعی در همه اعصار تاریخ به حساب آید، مطالعه آن واقعه عظیم و تطبیق شرایط آن می‌تواند روند حرکت را به گونه‌ای دیگر سوق دهد. اینکه چه شد دوران خلافت بهترین برگزیده خدا و سفارش شده نبی‌مکرم اسلام (ص) و اسوه ایمان، با رحلت پیامبر اسلام صرف پرداختن به جنگ‌های داخلی شد، حدیث غم‌انگیزی است که نباید مورد غفلت قرار گیرد؛ خلافتی که پس از ۲۵ سال سکوت معنادار و به تعبیر امیرالمؤمنین (ع) استخوان در گلو و خار در چشم در نبرد با ناکثان (پیمان شکنان) آغاز گردید و با ریشه‌کن کردن ما‌رقین (از دین بیرون‌رفتگان) خاتمه یافت و سرانجام از سوی بقایای دشمنان داخلی (خوارج نهروانی) سرنوشت شهادت را برای حضرتش رقم زد. واقعه غدیر خم و حوادث رخ داده پیرامونی آن در دوران حیات پربرکت امیرالمؤمنین علی (ع) سراسر عبرت است تاخویشتن را در قاموس رفتار آن بزرگوار بسنجیم و کژی‌ها را راست‌ کنیم.

۱- آن روز که مولای متقیان علی (ع) با انتقاد از رفتار جماعت پیمان‌شکن ناکثین از افشای توطئه آنان چنین سخن راندند که «همانا ناکثین عهد شکن به جهت نارضایتی از حکومت من بر یکدیگر پیوستند و من تا آنجا که برای وحدت اجتماعی شما احساس خطر نکنم صبر خواهم کرد، زیرا آنان اگر برای اجرای مقاصدشان فرصت پیدا کنند، نظام جامعه اسلامی متزلزل می‌شود، آنها از روی حسادت بر کسی که خداوند حکومت را به او بخشیده است به طلب دنیا برخاسته‌اند و می‌خواهند کار را به گذشته بازگردانند. حقی که شما به گردن ما دارید، عمل کردن به کتاب خدا و سنت پیامبر و قیام به حق و برپا داشتن سنت اوست.»۱ در واقع افشای این رفتار را نه فقط برای استحکام پایه‌های حکومت خویش می‌دانستند، بلکه یک استراتژی مشخص را برای تمامی نظام‌ها و رهبران به حق حکومت‌های اسلامی در همه اعصار تاریخ ترسیم کردند تا ملت‌ها ، ناکثین را نه ویژگی یک گروه در یک مقطع از تاریخ بلکه متعلق به همه تاریخ بپندارند.

امیرالمؤمنین (ع) در واقع پاسخ امروز کسانی را دادند که با ایجاد حکومت های دروغینی همچون "حکومت عراق و شام" به تعبیر دیگر "داعش"، قصد سیطره بر سرزمین های اسلامی را داشتند و برخی دولت های ارتجاعی منطقه نیز با آرزوی بازگشت دوره های سراسر تاریکی و ظلم عباسیان ، در کمک به این دولت خود ساخته برآمدند و یا دولت های غربی در لوای دموکراسی‌های دروغین و با شعار تجدد، همواره تلاش می کنند تا مشروعیت نظام دینی را زیر سوال ببرند و پیاده نظام های آنها نیز گستاخانه حکومت دینی و رهبری نظام اسلامی را با معیارهای سطحی خود و فرهنگ لیبرال دموکراسی که امروز کوس رسوایی‌اش جهانی را به صدا در آورده ، مورد سنجش قرار می‌دهند و علی و آموزه های او را صرفا برای عصر جاهلیت که از نگاه آنها ، نشانی از دموکراسی امروزی دیده نمی شد تصور می کنند غافل از آنکه آنچه پیامبر اسلام در غدیر خم انجام داد، نه سنجشی برای آن روزگار ، بلکه برای همه اعصار بود تا بشر هیچگاه خود را بی نیاز از ولی و رهبر جامعه که متصل به مبانی دینی است ، فرض نکند و بیراهه را از راه صواب تمیز و تشخیص دهد.

۲- تفرقه‌ بین آحاد جامعه اسلامی نه ویژگی یک عصر، بلکه از خصیصه‌های همه دوران‌هاست. آنانی که حیات خویش را در گرو چنین اختلافاتی می‌دانند و تفرقه و شانتاژ تبلیغاتی را در دستور کار خویش قرار می‌دهند سعی دارند با دو قطبی کردن فضای جامعه چنان جوی را در جامعه حاکم کنند که قدرت تمیز و تشخیص از مردم مؤمن سلب شود. یک روز جریانی به نام اصلاحات فضای دو قطبی را عامل حیات خویش می‌پنداشت و امروز همان جریان با تحریف اندیشه‌های پاک امام و انقلاب و فراموش کردن هشدارهای حضرت امام(ره) در باره نهضت آزادی و با ایجاد انشقاق در جامعه و تردید در اصالت رفتار و حقانیت عمل امام راحل ، سعی دارند از یک گروه مطرود و چهره های شاخص آن ، قهرمان و قدیس به جامعه معرفی کرده و امام و پیشوای ما رادرجریان نهضت آزادی محکوم کنند. این رفتار در دوران حکومت امیرالمؤمنین علی (ع) نیز وجود داشت و از سخنان آن بزرگوار می‌توان به عمق چنین رفتاری پی برد. آنجا که می‌فرمایند: "کاری که پیش آمده از جاهلیت است. شورشیان یار و یاور دارند، اگر برای کیفر دادنشان حرکتی آغاز شود، مردم به چند دسته تقسیم می‌شوند: گروهی خواسته‌های شما را دارند و عد‌ه ای بر خلاف شما فکر می‌کنند و گروهی نه این را می‌پسندند و نه آن را.

پس صبر کنید تا مردم آرام شوند و دل‌های مضطرب در جای خود قرار گیرد و حقوق از دست رفته با مدارا گرفته شود. اکنون مرا آسوده گذارید و در انتظار فرمان من باشید، کاری نکنید که قدرت ما را تضعیف کنند و اقتدار امت ما را متزلزل سازد و سستی و زبونی به بار آورد. این جریان سیاسی را تا می‌توانم مهار می‌کنم، اما اگر راه چاره‌ای نیابم با آنان می‌جنگم که سرانجام درمان، داغ کردن است. "
۲
کدام عقل سلیم است که پندارد این سخنان تنها نسخه نجات بخشی برای حکومت آن حضرت و صرفا برای آن مقطع زمانی بوده است؟ بر کسی پوشیده نیست که این سخنان در واقع گویای آن است که امیرالمؤمنین (ع) راهکار اداره جامعه را در شرایط مختلف برای حاکم اسلامی ترسیم کرده است. رفتاری که رهبر معظم انقلاب ، در جریان فتنه انجام دادند، از همان جنس رفتاری بود که امیرالمؤمنین علی (ع) خود نیز در زمان حکومت پربرکتشان انجام دادند و حاکمان را بدان توصیه می‌فرمودند. تدبیر رهبری در شرایط حاضر برای جلوگیری از فضای به دور از تنش و سوق دادن جامعه به سمت جامعه‌ای آرام و عاری از اضطراب به ویژه در توصیه به سران قوا و مسئولان، همان سفارشی است که امیرالمؤمنین علی (ع) به آن تأکید داشتند. قطعاً در چنین فضایی است که می‌توان تضعیف‌کنندگان اقتدار حکومت را رسوا کرد و حق را از باطل بازشناخت و راه صحیح را پیش روی ملت قرار دارد.
Share/Save/Bookmark