گفتگو با دکتر کوین بارت درباره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا + فیلم

پوستر: ترامپ، از صبح تا بعد از ظهر

پوستر: اینجا دیوونه خونه است

پوستر: کرونا، سلاح بیولوژیک آمریکا علیه مردم جهان

پوستر: همینی که هست

پوستر: هزینه درمان یک بیمار مبتلا به کرونا در آمریکا: ۳۴۹۲۷ دلار!

کلیپ: همکاری مشترک ترامپ و کرونا

کلیپ: کرونا، رعایت کردن واقعا سخته :)

گفتگو با Yvonne Ridley درباره قانون جدید شهروندی ضد اسلامی هند + فیلم

پوستر: ترامپ: ما {در رابطه با کرونا} باورنکردنی عمل کرده‌ایم

پوستر: وضعیت این روزهای دستمال توالت

پوستر: وضعیت این روزهای دستمال توالت

پوستر: وضعیت این روزهای دستمال توالت

پوستر: وضعیت این روزهای دستمال توالت

پوستر: وضعیت این روزهای دستمال توالت

بررسی آخرین وضعیت میدانی جنگ یمن در گفتگو با کارشناسان + فیلم

نگاهی به عملیات آزادسازی ادلب سوریه در گفتگو با کارشناسان + فیلم

بررسی ابعاد مختلف روابط ترکیه با اسرائیل + فیلم

بررسی تأثیر استیضاح ترامپ بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا + فیلم

کلیپ: جنایات بیولوژیکی و شیمیایی آمریکا علیه جهانیان

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸
کد مطلب: ۸۱۱۸۰
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
تداوم اقدامات آمریکا برای تقویت حضور در عراق
تداوم اقدامات آمریکا برای تقویت حضور در عراق
همزمان با تلاش فراکسیونهای سیاسی عراق برای بیرون راندن نیروهای آمریکایی از این کشور، منابع آگاه می‌گویند که آمریکایی‌ها در استان الانبار دو پایگاه نظامی جدید احداث کردند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری فارس، اقدامات آمریکا برای تقویت حضور خود در عراق همچنان ادامه دارد؛ هر چند طیفهای سیاسی زیادی خواستار اخراج نیروهای این کشور از عراق شده‌اند.

روزنامه الاخبار لبنان با اشاره به اینکه «شمارش معکوس برای طیفهای سیاسی مخالف واشنگتن آغاز شده تا جدیت خود را در تصویب قانون اخراج نیروهای نظامی خارجی به ویژه آمریکایی از سرزمین رافدین (عراق) نشان دهند»، گزارش داد که تصویب چنین قانونی و اجرای آن، منوط به توانایی این طیفها در تحمیل شروط خود به واشنگتن و همپیمانان محلی آن است.

به گزارش این روزنامه، علیرغم این مسئله، آمریکاییها همچنان به گسترش حضور نظامی خود در استانهای غربی عراق ادامه می‌دهند؛ هر چند که دولت فدرال عراق بارها تکرار کرده است که پایگاههای ویژه مختص نیروهای آمریکایی وجود ندارد، بلکه حضور آنان مستشاری است و تعداد نیروهای این کشور به بیش از ۱۰ هزار نیرو نمی‌رسد.

الاخبار به نقل از منابع رسمی و غیر رسمی متعدد اعلام کرد که حداقل این نیروها، بیش از ۱۰ هزار سرباز است که در ۱۳ پایگاه نظامی حضور دارند و اخیرا دو پایگاه جدید نیر در الانبار به این پایگاهها اضافه شده است.

به گزارش این روزنامه، این دو پایگاه در نزدیکی مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن قرار دارد: پایگاه نخست در فرودگاهی که پیشتر «H۳» نام داشت و در خط بین‌المللی بین بغداد و دمشق واقع شده است. پایگاه دوم نیز در جنوب پایگاه نخست و در جنوب مسیر بین‌المللی بین بغداد و «امان» قرار دارد.

بنا بر این گزارش، پایگاه نخست عملا فعالیت خود را آغاز کرده است، ولی تلاشهای برای آماده کردن پایگاه دوم همچنان ادامه دارد.

منابع آگاه میدانی نیز اعلام کردند که آمریکاییها دو پایگاه جدید در منطقه «الرطبه» احداث کردند، ولی هنوز مشخص نیست که از این پایگاهها برای جنگنده‌های نظامی استفاده خواهد شد یا خیر.

برخی از فرماندهان سازمان «الحشد الشعبی» اما اعلام کردند که اقدام عملی جدی صورت نگرفته است، بلکه فقط کاروانهای نظامی (آمریکایی) در حال تردد در این منطقه هستند.

برخی از منابع نیز اعلام کردند که تلاشهای آمریکا در این منطقه بدین سبب است که واشنگتن تمایل دارد مسیر بین المللی بین بغداد و دمشق و بین بغداد و امان را در دست بگیرد؛ زیرا این عملیات، تحت نظر قرار دادن «خط امتداد محور مقاومت تهران-بغداد-دمشق-بیروت» را تسهیل می‌کند و می‌توانند «بر مقادیر زیاد گاز موجود در آنجا» تسلط پیدا کنند.

در همین راستا، یک منبع آگاه حاضر در استان «الانبار» عراق ۲۴ بهمن ماه گذشته گفت که نیروهای آمریکایی قصد دارند یک پایگاه نظامی ثابت در نزدیکی مثلث سوریه-عراق-اردن احداث کنند.

این منبع تأکید کرد که محل احداث این پایگاه در غرب استان الانبار خواهد بود، ولی هنوز انگیزه آمریکایی‌ها از این اقدام مشخص نیست.

به گفته وی، خودروهای حامل تجهیزات نظامی، مقادی زیادی سلاح و تجهیزات از اردن وارد خاک عراق کردند تا برای اشراف بر این مناطق، یک پایگاه احداث کنند.

این اقدامات آمریکاییها در حالی صورت می‌گیرد که «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق به «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفته بود که« بغداد هیچ پایگاه خارجی را در عراق نمی‌پذیرد، در تصمیمات خود مستقل عمل می‌کند و تحت تاثیر هیچ طرفی قرار نخواهد گرفت».
Share/Save/Bookmark