تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

پوستر: فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید

دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۸
کد مطلب: ۳۰۱۱۳
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستضعفین
مخالفت مردم ایتالیا با برگزاری رزمایش مشترک این کشور و رژیم صهیونیستی
مخالفت مردم ایتالیا با برگزاری رزمایش مشترک این کشور و رژیم صهیونیستی
صلح طلبان، طرفداران محیط زیست، نمایندگان احزاب چپ گرا و هزاران نفر از مردم عادی در آستانه تمرینات مشترک نظامی میان ایتالیا و رژیم صهیونیستی در جزیره ساردنیا در غرب ایتالیا، با شعار ˈنوکری نظامی، نه! ˈ تظاهرات کردند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری ایرنا، در آستانه تمرینات نظامی مشترک میان ایتالیا و رژیم صهیونیستی(۳۰ شهریور ماه)، جزیره ساردنیا تبدیل به صحنه اعتراض اهالی این استان علیه 'نوکری نظامی' و 'سوء استفاده از این جزیره ' شد.

هزاران نفر از مردم جزیره ساردنیا در منطقه 'کاپو فرسکا ' روز گذشته علیه اشغال نظامی این استان ایتالیایی و پایگاه های فعال برای تمرینات نظامی، تظاهرات کردند که به تنش با نیروهای پلیس نیز منجر شد.

معترضین، اشغال نظامی ساردنیا را یک سوء استفاده خواندند که از ۶۰ سال پیش ادامه دارد.

در بیانیه ای که از سوی برگزار کنندگان این اعتراض منتشر شد، آمده است: ما دیگر تحمل این اوضاع را نداریم، سرزمین ما تبدیل به میدان تمرینات نظامی و هر نوع آزمایش جنگی برای کشتار مردم شده است .

در ادامه بیانیه آمده است: با گذشت زمان، دولت ایتالیا نیز ریتم تمرینات نظامی را تقویت کرده است. اشغال نظامی معرف نقض آشکار حاکمیت ملی و ارضی است که مانع توسعه اجتماعی اقتصادی مستقل ملت می شود و ساردنیا را محکوم به ایفای نقش بدنام 'خدمت به جنگ' می کند.

'ما می خواهیم که ساردنیا تبدیل به یک جزیره صلح شود که اراضی آن برای تمرینات جنگی ارتش ها (ایتالیایی و غیر ایتالیایی) استفاده نشوند و هرگونه فعالیت و حضور مربوط به آنهایی که (رژیم صهیونیستی) از جنگ برای تجاوز به سایر ملت ها و جرایم علیه مردم، بیمارستان ها، مدارس، پناهگاه آوارگان و منازل استفاده می کنند، جلوگیری شود .'

هدف از این اعتراض، متوقف کردن فوری تمام تمرینات نظامی و پایان نوکری نظامی و بستن میدان تمرینات نظامی و احیای آنها است.

بر اساس این گزارش، با وجود مخالفت های مردمی، اغلب تمرینات نظامی مشترک میان ایتالیا و رژیم صهیونیستی، نیروهای ناتو و آمریکا در جزیره ساردنیا انجام می شود.

معترضین که از سراسر ساردنیا برای شرکت در این تظاهرات خود را به این شهر رساندند، خواستار تعطیلی پایگاه های نظامی که شامل ۳۰ هزار هکتار از اراضی این استان می شود، شدند.

پس از پایان تظاهرات و سخنرانی ها، تنش میان برخی معترضین و پلیس شدت گرفت تا جاییکه به پرتاب سنگ و گازهای اشک آور کشیده شد اما به درگیری مستقیم منجر نشد.

برخی از معترضین موفق به عبور از شبکه آهنی و سیم های خاردار در مقابل پایگاه نظامی شده و با یک صف متشکل از نیروهای ضد شورش پلیس و خودروهای زرهی روبه رو شدند. عده زیادی نیز تا دیروقت به نشان اعتراض بر روی زمین نشستند.

وزارت دفاع ایتالیا به تازگی اعلام کرد که نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی (Tsa­hal) و ارتش ایتالیا از روز ۲۱ سپتامبر آینده (۳۰ شهریور) در آسمان های جزیره ساردنیا ، به تمرینات مشترک نظامی می پردازند.

وزارت دفاع ایتالیا در چارچوب فعالیت های برنامه ریزی شده در جزیره ساردنیا، برنامه ۶ ماه دوم سال ۲۰۱۴ را که شامل تمرینات مشترک نظامی با رژیم صهیونیستی می شود، اعلام کرد که با واکنش تند کمیته ها و سازمان های صلح طلب روبه رو شد.

تمرینات مشترک نظامی میان ایتالیا و رژیم صهیونیستی طی قانونی که در سال ۲۰۰۵ تصویب شد، پیش بینی شده است که خود با ادعاهای وزارت دفاع ایتالیا که می گوید پیمان دوجانبه میان اسراییل و ایتالیا چنین عملیاتی را پیش بینی نمی کند، در تناقض است.

روزنامه 'ایل مانیفستو' در این باره نوشت: در این تمرینات نظامی اسراییلی ها با جنگنده های اف ۱۵ و اف ۱۶ به همراه سایر هواپیماها از میراژ تا Amx بر فراز آسمان ساردنیا پرواز و به تمرینات هوایی می پردازند.

علاوه بر همکاری نظامی میان ایتالیا و ارتش رژیم صهیونیستی، شرکت هواپیماسازی ایتالیا اخیرا نخستین هواپیماهای آموزشی ام ۳۴۶ را تحویل این رژیم داده که قرار است جایگزین هواپیماهای Ta- ۴ شوند و گفته می شود تا سال ۲۰۱۶ میلادی مجموعا ۳۰ فروند از این نوع جنگنده های آموزشی را به اسراییل تحویل خواهد داد.

این روزنامه نوشت: بیش از ۶۰ درصد همکاری نظامی ایتالیا در جزیره ساردنیا و در منطقه ای به وسعت ۳۵ هزار هکتار انجام می شود، جاییکه مراکز متعدد نظامی و بزرگترین میادین تیراندازی در اروپا وجود دارد.

بر اساس این گزارش، همکاری های نظامی میان ایتالیا و اسراییل از روز دوم ماه دسامبر سال ۲۰۰۸ میلادی، یعنی سه هفته قبل از عملیات 'سرب داغ ' تقویت شد و ناتو نیز برنامه همکاری های خصوصی با اسراییل را تصویب کرد. این برنامه شامل تبادل اطلاعات میان سرویس های اطلاعاتی، ارتباط اسراییل با سیستم الکترونیک ناتو، همکاری در بخش تسلیحاتی و افزایش تمرین های مشترک نظامی می شود.
Share/Save/Bookmark