ویدئوکلیپ: پرنده‌ای که مانع بیعت با داعش شد!

ویدئوکلیپ: کشمیر عشق بدون مرز

ویدئوکلیپ: انقلاب بحرین؛ این مسیر ادامه دارد...

ویدئوکلیپ: دلایل امارات برای خروج تدریجی از جنگ یمن

انتقاد IMPACT از کاهش کمک‌رسانی سازمان ملل به مردم یمن

انتقاد از قتل سیستماتیک زندانیان سیاسی در مصر

حمله دوباره پهپادهای ارتش یمن به پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان

خیانت جدید فرانسه به مردم لیبی

ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
کد مطلب: ۸۳۹۷۱
داخلی آرشيو خبر صفحه جبهه جهانی مستضعفین
فیلم/ وب‌کنفرانس بررسی آخرین تحولات سوریه
The Fact, Se2 Ep11
فیلم/ وب‌کنفرانس بررسی آخرین تحولات سوریه
در یازدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور روزنامه‌نگاران مستقل و تحلیلگرانی از کشورهای فرانسه، آمریکا و انگلیس به بررسی آخرین تحولات سوریه پرداخته شد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، قسمت یازدهم مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور روزنامه‌نگاران مستقل و تحلیلگرانی از کشورهای فرانسه، آمریکا و انگلیس با موضوع بررسی آخرین تحولات سوریه برگزار شد.


مشاهده تیزر


مهمانان وب‌کنفرانس:

* ونسا بیلی / Vanessa Beeley
روزنامه‌نگار مستقل و فعال صلح‌طلب از کشور فرانسه* جانیس کورتکمپ / Janice Kortkamp
فعال حوزه بین‌الملل و روزنامه‌نگار مستقل از کشور آمریکا* پاتریک هنینگسن / Patrick Henningsen
تحلیلگر مسائل سیاسی از کشور انگلستان
سوالات مطرح شده در این وب‌کنفرانس:
- در حال حاضر وضعیت نبرد میدانی در سوریه به چه شکلی است و چند درصد از خاک سوریه در اختیار دولت قرار دارد؟
- عملیات استان حماه چه تأثیری در پایان بحران سوریه خواهد داشت؟
- جایگاه و نقش ایران را در فضای امروز سوریه چگونه ارزیابی میکنید؟
- روسیه در حال حاضر چه اقداماتی را در سوریه در پیش گرفته است؟
- آیا آمریکا، عربسان و اسرائیل به اهداف خود در سوریه بعد از گذشت حدود هشت سال دست یافته اند؟
- حملات اسرائیل به خاک سوریه با چه اهدافی انجام می شود و آیا این حملات موفقیت آمیز بوده است؟
- جایگاه امروز نیروی های کرد سوریه را چگونه ارزیابی می کنید، تعامل نیروی های کرد با دولت مرکزی چگونه است و چه آینده ای در پیش دارد؟
- با وجود خسارات مالی و جانی فراوان، جنگ داخلی سوریه چه دستاوردهایی را برای محور مقاومت به دنبال داشته است؟
- آینده کشور سوریه را چگونه ارزیابی می کنید؟مشاهده فیلم کامل وب‌کنفرانس

در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

* ونسا بیلی / Vanessa Beeley
روزنامه‌نگار مستقل و فعال صلح‌طلب از کشور فرانسه


در حال حاضر وضعیت نبرد میدانی در سوریه به چه شکلی است و چند درصد از خاک سوریه در اختیار دولت قرار دارد؟
فکر میکنم حدود ۸۰ درصد از خاک سوریه تحت کنترل مجدد دولت این کشور درآمده است؛ و بخش اعظم مناطق تحت تصرف گروه‌های تروریستی تحت حمایت غرب نیز از تصرف این گروه‌ها خارج شده است.

جایگاه و نقش ایران را در فضای امروز سوریه چگونه ارزیابی میکنید؟
ایران متحد قدیمی سوریه است و در دفاع از سوریه در مقابل تروریسم بین المللی سهیم شده است. ایران همچون روسیه دارای منافع مشترکی است تا اطمینان حاصل کند تروریسم در سوریه از بین رفته است. از اینرو، این دو کشور به دلایل زیادی در بحران‌ سوریه ورود می‌کنند که یکی از مهمترین این دلایل آن است که ایران و روسیه به خوبی آگاهند که اگر تهدید تروریستی در سوریه از میان نرود، برای مرزهای ایران و روسیه نیز تهدید محسوب می‌شود.

جایگاه امروز نیروی های کرد سوریه را چگونه ارزیابی می کنید، تعامل نیروی¬های کرد با دولت مرکزی چگونه است و چه آینده ای در پیش دارد؟
من فکر می‌کنم جمعیت کرد زبان سوریه کمتر از ۱۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و از این ده درصد نیز درصد بسیار کمی به دنبال تجزیه طلبی و ایجاد دولتی جدید درون سوریه هستند. مذاکراتی میان دمشق و آن دسته از کردها که بدنبال جدایی‌طلبی نیستند در حال انجام است.

* پاتریک هنینگسن / Patrick Henningsen
تحلیلگر مسائل سیاسی از کشور انگلستان

حملات اسرائیل به خاک سوریه با چه اهدافی انجام می شود و آیا این حملات موفقیت آمیز بوده است؟
حملات اسرائیل همواره استراتژیک بوده و به نیروهای تروریستی منطقه کمک کرده است. اسرائیل امیدوار است بتواند تا حد ممکن از این نزاع برای تضعیف ارتش، نیروی هوایی و پدافند سوریه و نیز مقابله با روسیه بهره ببرد. اسرائیل همچنین به حزب الله به عنوان یک عامل منطقه‌ای بازدارنده پایدار و موفق در برابر هژمونی اسرائیل می‌نگرد چرا که معتقد است اگر بتواند حزب‌الله را در سوریه هدف قرار دهد، درواقع عقب نشینی این کشور و همچنین خسارت به منافع ایران را هدف قرار داده است. از سوی دیگر، اسرائیل مایل است ایران را از سوریه بیرون کند که نهایتا مسئله امنیت اسرائیل همچون سوالی ست که هرگز پاسخی برای آن وجود نخواهد داشت. اسرائیل هرگز نمی تواند با توجه به اصول سیاسی خود و نوع جهان‌بینی‌اش از امنیت کافی برخوردار باشد. لذا ناچار است همواره یک حرکت روبه جلو در مرزهای خود داشته باشد تا قلمرو خود را برای ایجاد مناطق حائل امنیتی گسترش دهد. علاوه بر بحث امنیتی، موضوع منابع طبیعی نیز وجود دارد.

با وجود خسارات مالی و جانی فراوان، جنگ داخلی سوریه چه دستاوردهایی را برای محور مقاومت به دنبال داشته است؟
جنگ در سوریه به این کشورها فرصتی داده است که بتوانند ثابت کنند قادر به دفاع از خاک و حق حاکمیت خود هستند. مرکز اهمیت جغرافیای سیاسی از محل مرسوم مذاکرات که اختصاصا آمریکا، انگلستان، فرانسه و سوئیس بوده است به سمت شرق تغییر کرده است. این جنگ برای مثال به ایران نیز فرصتی داد تا قابلیت‌های خود را به عنوان یک حامی منطقه‌ای نشان دهد. کشورهای لبنان، عراق، سوریه و ایران می‌توانند به عنوان متحدین منطقه‌ای با منافع مشترک عمل کنند. محور مقاومت همچنین می‌تواند نفوذ سیاسی در منطقه ایجاد کند.

* جانیس کورتکمپ / Janice Kortkamp
فعال حوزه بین‌الملل و روزنامه‌نگار مستقل از کشور آمریکا

عملیات استان حماه چه تأثیری در پایان بحران سوریه خواهد داشت؟
گزارشی را در این زمینه مطالعه می‌کردم مبنی بر اینکه به دلیل مذاکرات میان روسیه و ترکیه، حملات زمینی موقتا متوقف شده‌اند. لذا مطمئن نیستم در این لحظه که با شما صحبت می‌کنم شرایط دقیقا چگونه است. اما به نظر می‌رسد حملات نظامی متوقف شده باشند که این خود مایه تاسف و نگرانی است چرا که فرصتی در اختیار ترکیه قرار می‌دهد که تسلیحات سنگین‌تری علیه ارتش سوریه به کار گیرد. روس‌ها نیز به حمله به مواضع نظامی این گروه‌های مسلح در حومه حماه ادامه می‌دهند اما باید ببینیم این حملات به کجا می‌رسد.

روسیه در حال حاضر چه اقداماتی را در سوریه در پیش گرفته است؟
نقش روسیه در این میان فراهم آوردن تسلیحات مورد نیاز و نیز حمایت لجستیک و اطلاعاتی و پوشش هوایی لازم جهت پشتیبانی از عملیات نیروهای زمینی بوده است. از اینرو، مشارکت و نقش روسیه بسیار عظیم و قابل توجه قلمداد می‌شود. روسیه خود در این جنگ شهید داده است که ما داستان‌های ازخودگذشتگی آنها را شنیده‌ایم.

آیا آمریکا، عربسان و اسرائیل به اهداف خود در سوریه بعد از گذشت حدود هشت سال دست یافته اند؟
آنچه در سوریه رخ داده است نشان می‌دهد که حرکت نئوکان‌ها و طرح خاورمیانه جدید متوقف شده است و این یکی از دلایلی است که این جنگ را بسیار سخت و وحشیانه ساخته است. علت آنکه قدرت‌های غربی و متحدین منطقه‌ای آنها حاضر به پذیرش شکست نشده‌اند همانا برنامه‌های بلندمدتی بود که همه این قدرت‌ها روی آن سرمایه گذاری کرده بودند. همه چیز با مواضعی که سوریه و متحدان آن گرفته‌اند در حال تغییر است. سه‌گانه آمریکا، انگلیس و اسرائیل که در طول چند دهه گذشته سکان هدایت تمام این فرآیند را به عهده داشته‌اند اکنون که می‌بینند نقشه‌هایشان برملا شده است دچار بیم و هراس شده‌اند.

آینده کشور سوریه را چگونه ارزیابی می کنید؟
این کشور پیروز میدان ظاهر شده است. آنچه لازم است در آینده نزدیک اتفاق افتد پایان دادن به تحریم‌هاست. و یکی دیگر از اقداماتی که باید انجام گیرد این است که مردم غرب آگاه شوند که نقش واقعی تحریم‌ها علیه نه تنها سوریه که ایران و حتی سایر کشورهای تحت تحریم چیست. تحریم‌ها برای فشار بی‌وقفه بر مردم یک کشور جهت رساندن آنها به نقطه‌ی استیصال است به گونه‌ای که برای تغییر رژیم برخیزند. بنابراین، تغییر آگاهی و نگرش در این زمینه در میان مردم غرب لازم است رخ دهد که بدانند تحریم‌ها گزینه غیرنظامی بی‌خطر صرفا برای تحت تاثیر قرار دادن دولت‌ها نیست. اگر بتوانیم این تحریم‌ها را برداریم، سوریه به میزان قابل توجهی بازسازی خواهد شد. من شخصا به آینده سوریه بسیار امیدوارم. هرچند که سختی‌ها همچنان ادامه دارند.گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark