تظاهرات سراسری در اروپا علیه نشست منامه و معامله قرن + عکس

زندگی مرفه «عمر البشیر» در زندان!

پویش تحریم کالاهای اسرائیلی در اندونزی در اعتراض به معامله قرن

طومار فعالان لبنان در اعتراض به نژادپرستی علیه آوارگان سوری

طرح استیضاح نخست‌وزیر اردن به دلیل شرکت در نشست منامه

پیام ستاره تیم ملی فوتبال مصر به داماد ترامپ

عکس/ به آتش کشیدن عکس ترامپ و پادشاه بحرین در فلسطین

اعتصاب سراسری در غزه علیه «نشست منامه» و «معامله قرن» + تصاویر

کمپین سازمان عفو بین‌الملل برای آزادی فعالان زن در عربستان

پوستر: انهدام پهپاد آمریکایی به‌دست ایران

فروش اینترنتی کودکان در مصر!

طومار ۷۰ سازمان اروپایی علیه معامله قرن و نشست منامه

افزایش بی دینی در بین جوانان عرب

عکس/ تظاهرات مردم مراکش در اعتراض به کنفرانس منامه و معامله قرن

ویدئو کلیپ: رؤیای کودکان یمنی

تظاهرات گسترده مردم نیجریه برای آزادی فوری شیخ زکزاکی + فیلم

مجوعه پوستر: رؤیای کودکان یمنی

شهر کالیته

بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان + فیلم

تظاهرات صدها هزار نفری مردم جمهوری چک برای استعفای نخست‌وزیر + عکس

دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۸
کد مطلب: ۲۴۸۳
داخلی آرشيو يادداشت صفحه ضد امپریالیسم
آتش زیر خاکستر ترکیه، شعله ور شد
تقسیم را اشغال کنید؛
آتش زیر خاکستر ترکیه، شعله ور شد
قطار اعتراضات مردمی به سیاست‌های دولتی، سرانجام به ترکیه رسید. این اعتراضات که با سرعت و گستردگی دور از انتظار صورت گرفتند، نشان‌دهنده پایان یافتن صبر و تحمل مردمی است که سال‌ها شاهد سیاست‌های خصمانه دولت خود بوده‌اند.
جبهه جهانی مستضعفین - قطار اعتراضات مردمی به سیاست‌های دولتی، سرانجام به ترکیه رسید. این اعتراضات که با سرعت و گستردگی دور از انتظار صورت گرفتند، نشان‌دهنده پایان یافتن صبر و تحمل مردمی است که سال‌ها شاهد سیاست‌های خصمانه دولت خود بوده‌اند.

دلایل بسیاری برای شکل‌گیری این تظاهرات بیان می‌شوند، از جمله، اعتراض به دخالت دولت ترکیه در امور دیگر کشورها خصوصا سوریه، سیاست‌های دیکتاتورگونه دولت، اوضاع نابسامان اقتصادی، سخت‌گیری و اعمال محدودیت بر اقلیت‌ها، همکاری دولت ترکیه با دولت‌های مستکبر برای کشتار در منطقه، تخریب محیط زیست و ... . اما همه این عوامل تنها ریشه در یک علت داشته و آن دیکتاتوری و منفعت طلبی شخص رجب طیب اردوغان است.

هر چند به ظاهر شاهد توسعه اقتصادی در کشور ترکیه هستیم اما غرق شدن در نظام سرمایه داری، پیشرفتی ناموزون و ناعادلانه را در پی داشته است. شکاف توسعه ای بین مناطق فقیرنشین و ثروتمندنشین در کنار توزیع ناعادلانه امکانات برای قومیتهای مختلف علیالخصوص کردها باعث ایجاد اعتراضات و انتقادات زیادی از سوی مردم شده است.

معترضان ترک که اردوغان را منشاء تمام مشکلات داخلی و منطقه‌ای می‌دانند، با آتش زدن عکس‌های وی و تجمع در مقابل دفتر کارش سعی داشتند اعتراض خود را به گوش مقامات ترکیه‌ای برسانند. این افراد خواستار استعفای هر چه سریع‌تر اردوغان شدند.

به نظر می‌رسد، در ترکیه قرار است شاهد شکل‌گیری یک "جنبش تسخیر" دیگر باشیم. صدها تظاهرکننده با گردآمدن در میدان تقسیم استانبول، با فریاد، شعار "تقسیم را اشغال کنید" سر می‌دادند. در صورت شکل‌گیری جنبش اشغال در ترکیه، اعتراضات شکلی بسیار جدی‌تر به خود خواهند گرفت و این خود می‌تواند بحرانی جدی برای ترکیه رقم بزند.

در این اعتراضات که به‌صورت بسیار گسترده در شهرهای مختلف برگزار شده اند، پلیس مرتکب اعمال خشونت‌آمیز شده و ضمن ضرب و شتم معترضین، حدود هزار نفر از تظاهرکنندگان را دستگیر کرده است. اینترنت در این کشور با کندی شدید مواجه شده و نیروهای ضدشورش در همه خیابان‌ها مشاهده می‌شوند. این عمل خود ناقض ادعاهای پیشین اردوغان در رابطه با اجرای دموکراسی است.

اردوغان پیش از این با دخالت در اوضاع داخلی سوریه، بارها از بشار اسد خواسته بود دست از خشونت علیه مردم سوریه و کشتار شهروندان بردارد. اما حالا، یکی از مقامات سوری، در اقدامی کنایه‌آمیز طی مصاحبه‌ای به اردوغان هشدار داده است که برخورد خشن با شهروندان ترک را کنار گذاشته و با آن‌ها با آرامش برخورد کند.

دولت ترکیه که همواره سیاست‌های خود را هم‌راستا با خواست رژیم صهیونیستی تنظیم کرده است، اکنون باید راهی برای برون رفت از این بحران پیدا کند. در غیر این‌صورت، ناآرامی‌های ترکیه، با سرعتی غیر قابل تصور تمام نقاط این کشور را در برخواهد گرفت.

برخی مقامات ترکیه‌ای معتقدند دولت اردوغان خواسته‌های مردم را برآورده نکرده است و آنچه در ترکیه در حال رخ دادن است، انقلاب علیه دیکتاتوری است. باید دید آیا اردوغان قادر خواهد بود این ناآرامی‌ها را کنترل کرده و ثبات و آرامش را در این کشور برقرار کند، یا ناچار به استعفا شده و جنبشی انقلابی در ترکیه رقم خواهد خورد؟
Share/Save/Bookmark