تولید لباس‌های اسلامی برای زنان محجبه تیم بسکتبال کانادایی

اعتراف عربستان به توقف ۵۰ درصد تولید نفت این کشور در پی حملات پهپادی یمن

استخدام ٢٠ هزار فقیر يمنی برای دفاع از مرزهای جنوبی عربستان

بررسی پیامدهای حملات اخیر اسرائیل به کشورهای عربی + فیلم

ترامپ، السیسی را «دیکتاتور مورد علاقه» خود خواند

بازداشت ۱۲۰ هزار فلسطینی بعد از پیمان اسلو

سیل در بنگلادش ۱۵ هزار نفر را آواره کرد

۲۲ هزار مفقود طی یک دهه درگیری در نیجریه

آتش‌سوزی در مجتمع نفتی «آرامکو» عربستان در پی حملات پهپادی

خطر اعدام ۳۳ فعال در عربستان

ساخت زندان مخفی، زیر قصر «محمد بن سلمان»

کاهش بی‌سابقه محبوبیت ترامپ در آمریکا

بحران شدید کمبود دارو در غزه

تحصن در ژنو علیه جنایات دولت هند در کشمیر

پخش مراسم خطبه خوانی حرم مطهر رضوی از شبکه های سیما

اتحاد قبایل یک استان جنوبی یمن علیه عناصر امارات

پیام دختر بچه آواره سوری به رئیس جمهور ترکیه

تلاش‌های پنهانی برای از سرگیری روابط آلمان با عربستان

درخواست از بنگلادش برای توقف محدودیت‌ها علیه مسلمانان آواره میانمار

حماقت سیاسی سعودی‌ها عامل خیانت امارات در یمن

دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۸
کد مطلب: ۲۴۸۳
داخلی آرشيو يادداشت صفحه ضد امپریالیسم
آتش زیر خاکستر ترکیه، شعله ور شد
تقسیم را اشغال کنید؛
آتش زیر خاکستر ترکیه، شعله ور شد
قطار اعتراضات مردمی به سیاست‌های دولتی، سرانجام به ترکیه رسید. این اعتراضات که با سرعت و گستردگی دور از انتظار صورت گرفتند، نشان‌دهنده پایان یافتن صبر و تحمل مردمی است که سال‌ها شاهد سیاست‌های خصمانه دولت خود بوده‌اند.
جبهه جهانی مستضعفین - قطار اعتراضات مردمی به سیاست‌های دولتی، سرانجام به ترکیه رسید. این اعتراضات که با سرعت و گستردگی دور از انتظار صورت گرفتند، نشان‌دهنده پایان یافتن صبر و تحمل مردمی است که سال‌ها شاهد سیاست‌های خصمانه دولت خود بوده‌اند.

دلایل بسیاری برای شکل‌گیری این تظاهرات بیان می‌شوند، از جمله، اعتراض به دخالت دولت ترکیه در امور دیگر کشورها خصوصا سوریه، سیاست‌های دیکتاتورگونه دولت، اوضاع نابسامان اقتصادی، سخت‌گیری و اعمال محدودیت بر اقلیت‌ها، همکاری دولت ترکیه با دولت‌های مستکبر برای کشتار در منطقه، تخریب محیط زیست و ... . اما همه این عوامل تنها ریشه در یک علت داشته و آن دیکتاتوری و منفعت طلبی شخص رجب طیب اردوغان است.

هر چند به ظاهر شاهد توسعه اقتصادی در کشور ترکیه هستیم اما غرق شدن در نظام سرمایه داری، پیشرفتی ناموزون و ناعادلانه را در پی داشته است. شکاف توسعه ای بین مناطق فقیرنشین و ثروتمندنشین در کنار توزیع ناعادلانه امکانات برای قومیتهای مختلف علیالخصوص کردها باعث ایجاد اعتراضات و انتقادات زیادی از سوی مردم شده است.

معترضان ترک که اردوغان را منشاء تمام مشکلات داخلی و منطقه‌ای می‌دانند، با آتش زدن عکس‌های وی و تجمع در مقابل دفتر کارش سعی داشتند اعتراض خود را به گوش مقامات ترکیه‌ای برسانند. این افراد خواستار استعفای هر چه سریع‌تر اردوغان شدند.

به نظر می‌رسد، در ترکیه قرار است شاهد شکل‌گیری یک "جنبش تسخیر" دیگر باشیم. صدها تظاهرکننده با گردآمدن در میدان تقسیم استانبول، با فریاد، شعار "تقسیم را اشغال کنید" سر می‌دادند. در صورت شکل‌گیری جنبش اشغال در ترکیه، اعتراضات شکلی بسیار جدی‌تر به خود خواهند گرفت و این خود می‌تواند بحرانی جدی برای ترکیه رقم بزند.

در این اعتراضات که به‌صورت بسیار گسترده در شهرهای مختلف برگزار شده اند، پلیس مرتکب اعمال خشونت‌آمیز شده و ضمن ضرب و شتم معترضین، حدود هزار نفر از تظاهرکنندگان را دستگیر کرده است. اینترنت در این کشور با کندی شدید مواجه شده و نیروهای ضدشورش در همه خیابان‌ها مشاهده می‌شوند. این عمل خود ناقض ادعاهای پیشین اردوغان در رابطه با اجرای دموکراسی است.

اردوغان پیش از این با دخالت در اوضاع داخلی سوریه، بارها از بشار اسد خواسته بود دست از خشونت علیه مردم سوریه و کشتار شهروندان بردارد. اما حالا، یکی از مقامات سوری، در اقدامی کنایه‌آمیز طی مصاحبه‌ای به اردوغان هشدار داده است که برخورد خشن با شهروندان ترک را کنار گذاشته و با آن‌ها با آرامش برخورد کند.

دولت ترکیه که همواره سیاست‌های خود را هم‌راستا با خواست رژیم صهیونیستی تنظیم کرده است، اکنون باید راهی برای برون رفت از این بحران پیدا کند. در غیر این‌صورت، ناآرامی‌های ترکیه، با سرعتی غیر قابل تصور تمام نقاط این کشور را در برخواهد گرفت.

برخی مقامات ترکیه‌ای معتقدند دولت اردوغان خواسته‌های مردم را برآورده نکرده است و آنچه در ترکیه در حال رخ دادن است، انقلاب علیه دیکتاتوری است. باید دید آیا اردوغان قادر خواهد بود این ناآرامی‌ها را کنترل کرده و ثبات و آرامش را در این کشور برقرار کند، یا ناچار به استعفا شده و جنبشی انقلابی در ترکیه رقم خواهد خورد؟
Share/Save/Bookmark