گفتگو با «زینب مهنا» درباره محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا + فیلم

مجموعه پوستر: رهبرانقلاب: امروز دنیا قربانیان #کرونا را می‌شمارد اما چرا هیچ‌کس میلیون‌ها مظلوم در جهان اسلام را شمارش نمیکند؟

پوستر: خروج آمریکا از توافقات بین‌المللی ادامه دارد

پوستر: لجبازی و دعوای کودکانه دونالد ترامپ و نانسی پلوسی

مجموعه پوستر: تحریم حامیان اسرائیل

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

گفتگو با «میشل اسپرینگمن» درباره معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اسرائیل + فیلم

ویدئو کلیپ: تفاوت زندگی در اسرائیل و فلسطین

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: رمضان در یمن

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

پوستر: خطرناک‌ترین ویروس‌های جهان

پوستر: تحریم‌های آمریکا در بحبوحه کرونا تروریسم پزشکی است

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

نظرسنجی: به نظر شما راه حل نهایی مسئله فلسطین کدام است؟

پوستر: یک جمله در وصف این عکس بنویسید...

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

پوستر: پایان اشغالگری نزدیک است

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
کد مطلب: ۸۳۸۷۳
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
صحبت‌های اخیر درباره مهاجران افغانی از منظر برادری ما با مردم ایران درست نبود
مهاجر طلبه افغانستانی در برنامه "ماه نشان" مطرح کرد؛
صحبت‌های اخیر درباره مهاجران افغانی از منظر برادری ما با مردم ایران درست نبود
مهاجر افغانستانی در برنامه ماه نشان موسسه رسانه های صوتی و تصویری آستان قدس رضوی که از شبکه افق بر روی آنتن می رود، گفت: صحبت های اخیردر خصوص مهاجران افغانستانی شاید به لحاظ دیپلماتیک درست باشد اما از منظر رفاقت، برادری و خون شریکی درست نبود.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از موسسه رسانه های صوتی و تصویری آستان قدس رضوی، حجت الاسلام سید زهیر مجاهد از نسل دومی های افغانستانی و متولد ایران با حضور در برنامه ماه نشان که از شبکه افق سیما به روی آنتن می رود، گفت: اخیرا صحبت هایی در خصوص مهاجرین افغانستانی مطرح شد که شاید از منظر سیاسی و دیپلماتیک درست بود اما از نظر رفاقت و برادری و خون شریکی درست نبود.

وی با اشاره به شهادت حدود سه هزار مهاجر افغانستانی در جنگ تحمیلی گفت: وقتی که در ۸ سال دفاع مقدس مادر محمد علی محبی او را از شهر و دیار خودش از افغانستان روانه ایران می کند و می گوید امام فرموده است به یاری اسلام بشتابید، آیا می دانید که او بعد از ۸ سال یعنی با اتمام جنگ پیش خانواده اش بر می گردد.

مجاهد افزود: حدود ۴ سال قبل توفیق نصیبم شد در کنار مدافعین حرم باشم و با حدود سه تا ۴ دهه کم لطفی ها باز همین جوان های افغانستانی وقتی دیدند دوباره انقلاب در خطر است و اگر آسیب ببیند کل اسلام به خطر می افتد دوباره وارد میدان شدند و با تشکیلاتی که از ۲۲ نفر شروع شد لشکر فاطمیون را ایجاد کردند که امروز به بیش از ۲۲ هزار نفر رسیده است و سردار عزیزمان قاسم سلیمانی فرمودند اگر بچه های افغانستان در سوریه نبودند امروز معادلات منطقه بهم می خورد.

محمد سرور رجایی؛ نویسنده مهاجر افغانستانی میهمان مهاجر دیگر این برنامه با بیان گذشته و تاریخ هجرت افغانستانی ها به ایران گفت: زمانی که به ایران مهاجرت کردم تصمیم بر ماندن نداشتم و با هیچ مجموعه فرهنگی آشنا نبودم. گچ کاری بنایی، دست فروشی و در نهایت خیاطی کارهایی بود که در اینجا انجام دادم. اما در خیاطی با نهادهای فرهنگی آشنا شدم روزها در کارگاه کار می کردم و شب ها مقاله می نوشتم.

نویسنده کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون ادامه داد، در سال ۶۰ و ۶۱ بود که مجاهدین بر علیه حکومت کمونیستی مبارزه می کردند در آن زمان مجله ای جهادی در ایران منتشر می شد و مجاهدین آن را مخفیانه به کابل می آوردند و به طرفداران خود می دادند در یکی از مجله ها به اسم شهیدی برخوردم به نام حسین بخش جعفری محل تولد مناطق مرکزی افغانستان و محل شهادت منطقه بستان ایران تعجب کردم ولی کسی نبود پاسخ دهد چه اتفاقی افتاده که یک جوان افغانی در ایران به شهادت رسیده است الان حدود سی و چند سال می گذرد و امیدوارم خداوند توفیق بدهد تا بتوانم کتاب هایی را در این زمینه منتشر نمایم.

وی با اشاره به سندی که در سال ۹۱منتشر شد گفت: در این سند اسامی ۵هزار نفر از اقشار مختلف در زمینه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، مذهبی و حتی دانش آموزان که اعدام شده بودند منتشر شده و اتهام برخی از این ها خمینیست بودن معرفی شده بود وهمین نیز از عواملی بود که باعث شد بسیاری از مردم دل به غربت بسپارند و بسیاری به خاطر حفظ اعتقادات مهاجرت کردند و بخشی نیز برای مبارزه ایستادند و کمونیست ها را از افغانستان بیرون کردند که این مبارزه با برکاتی برای مردم منطقه همراه بود.

گفتنی است کتاب در آغوش قلب ها اثر محمد سرور رجایی نیزبه عنوان سندی زنده از عهد مهاجران با انقلاب و آرمان های انقلاب اسلامی در این برنامه معرفی شد . این اثر به بیان اشعار و خاطرات مردم افغانستان در مورد امام خمینی(ره) می پردازد.

برنامه ماه نشان در ایام ماه مبارک رمضان به همت موسسه رسانه های صوتی و تصویری آستان قدس رضوی و با مشارکت شبکه افق پیش از افطار از این شبکه به روی آنتن می رود.
Share/Save/Bookmark