کلیپ: نسل کشی مسلمانان در میانمار را متوقف کنید

پوستر: مقایسه محمد مرسی و بشار اسد

اعلام آمادگی ۵۰ شهر آلمان برای استقبال از آوارگان

اعتراض به تعلیق ارسال کمک‌های غذایی به مناطق تحت سیطره حوثی‌ها در یمن

برگزاری کنفرانس «قتل عامدانه محمد مرسی» در استانبول ترکیه

تحصن در الجزایر علیه تعطیلی رسانه‌های منتقد

برگزاری نمایشگاه پناهندگان در لندن

تظاهرات فعالان آمریکایی علیه تعطیلی اردوگاه پناهندگان + تصاویر

لغو کنسرت خواننده زن حامی اسرائیل در اردن

عدم شایستگی عربستان برای ریاست بر كنفرانس گروه 20

درخواست تشكیل كمیته حقیقت‌یاب برای مرگ محمد مرسی

انتشار گزارش شکنجه زندانیان سیاسی در ترکیه

فیلم/ گدایی به اسم آوارگان سوری در فرانسه

«معامله قرن» از نگاه تحلیل‌گران خارجی + فیلم

یک مسئول صهیونیست: بن‌سلمان و بن‌زاید بیشتر از یهودیان از اسرائیل حمایت می‌کنند

پوستر: گرسنگی و مرگ، هدیه سعودی‌ها به کودکان یمنی

نمونه کارهایی از کالیته و سرکالیته

تولید جدیدترین کالیته و سرکالیته در شهر کالیته

کلیپ: قدرت پوشالی آمریکا

تظاهرات محیط زیستی در لبنان

شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۵
کد مطلب: ۳۸۵۷۶
داخلی آرشيو گفتگو صفحه جمهوری اسلامی ایران
لزوم استفاده از رسانه‌های اجتماعی محلی برای انتشار نامه رهبری
در گفتگو با عباس تاجیک، کارشناس مسائل آمریکا مطرح شد؛
لزوم استفاده از رسانه‌های اجتماعی محلی برای انتشار نامه رهبری
در هر کشوری رسانه‌های اجتماعی محلی وجود دارند که بسیار تاثیرگذارتر از بقیه رسانه‌ها هستند./ باید برای افراد نقش تعریف شود و هر کس مسئولیتی را به عهده بگیرد؛ باید از همه وسایل ممکن برای رساندن پیام و تشویق مخاطب به خواندن نامه استفاده کرد.
عباس تاجیک، دانشجوی دکتری علوم سیاسی و کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با جبهه جهانی مستضعفین در خصوص نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی گفت: " ما در دیپلماسی عمومی بحثی داریم که سه اصل را مطرح میکند؛ اول منافع تعریف شده، دوم ساختار و سوم ابزار موثر ارتباطی.
این نامه در حوزه دیپلماسی عمومی قابل بررسی است. این نامه نشانه خطاب حاکمیت به مردم است و نه دولت‌مردان. در دیپلماسی عمومی هدف اصلی هدایت هویت است. یعنی تلاش می‌کنند تا هویت طرف مقابل را هدایت کنند. از طرفی هر منطقه‌ای سیاست‌های رسانه‌ای خاص خود را دارد که باید در بیان و نوع گفتگو به این نکته توجه کرد.
این نامه خطاب به کسی است که در اروپا و آمریکای شمالی به دنیا آمده، رشد کرده و تربیت شده است. لذا برای همان قشر هم ملموس و قابل درک است.
از طرف دیگر نامه بدون سوگیری است. یعنی شما جایی در نامه درباره اینکه مسلمانان بر حق هستند یا نیستند صحبتی یه میان نیامده است فقط تلاش می‌کند تا جوانانی که به دنبال مجهولات ذهنی خود حرکت می‌کنند را به مطالعه درباره اسلام ترغیب کنند.
اینکه اجازه بدهید کسی خودش به دنبال حل سوالات در ذهنش برود و به او اختیار بدهید همچنین تشویقش کنید برای مخاطب شیرین است.
در ادبیات اسلامی ما به این هدایت هویتی امر به معروف می‌گوییم که به خوبی در این نامه نمود دارد."


چرا از "نامه" استفاده شده است؟
تاجیک در پاسخ به این سوال که چرا اصلا از نامه استفاده شده است افزود: "نامه یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای ارتباطی است. همین باعث شده که ذهنیت افراد در طول زمان یک حالت عاطفی نسبت به موضوع نامه پیدا کند. مثلا در عصر حاضر با این همه ابزار ارتباطی شاید نیاز به نامه نباشد ولی هنوز در همه شهرها یه دفتر پستی وجود دارد. چون هدف از نوشتن نامه ایجاد یک حس و رابطه عاطفی بوده است، از این وسیله ارتباطی استفاده شده که استفاده به جایی است."


استفاده از رسانه‌های محلی برای انتقال پیام
کارشناس مسائل آمریکا همچنین در خصوص وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد و افراد حقیقی در نشر این نامه در فضای مجازی برای رساندن آن به مخاطب واقعی نامه گفت: "وقتی می‌خواهیم از طریق رسانه‌های اجتماعی مجازی اقدام کنیم، باید به این دقت داشته باشیم که در هر کشوری رسانه‌های اجتماعی محلی وجود دارند که بسیار تاثیرگذارتر از بقیه رسانه‌ها هستند.
در دیپلماسی عمومی باید تلاش شود پیام در اولین فرصت به مخاطب برسد. باید برای افراد نقش تعریف شود و هر کس مسئولیتی را به عهده بگیرد؛ باید از همه وسایل ممکن برای رساندن پیام و تشویق مخاطب به خواندن نامه استفاده کرد."
Share/Save/Bookmark