اقدام ضدایرانی فدریکا موگرینی

خروج بدون بازگشت ۷۲۰ هزار نفر از اسرائیل

تداوم اعتراضات به جنایات ترکیه در عفرین سوریه

اعتصاب غذای زنان مصری علیه بازداشت دختر قرضاوی

تظاهرات گسترده مردم انگلیس در حمایت از محیط زیست

شهرک‌نشین صهیونیست کودک ۶ ساله فلسطینی را زیر گرفت و کشت

نامزد پیشتاز نخست‌وزیری انگلیس اسلام را مانع پیشرفت دانست

ویدئو کلیپ: شیخ زکزاکی را آزاد کنید

پوستر: سکوت جهانی مقابل جنایات دولت نیجریه علیه شیخ زاکزاکی

بازداشت ۱۵۰ معترض در روز ملی فرانسه

آمریکا دو جنگنده اف ۳۵ به اسرائیل هدیه داد

وزیر تونسی پرچم کشور خود را تشخیص نداد!

حمایت ۷ سازمان اسرائیلی از جنبش تحریم اسرائیل

اسرائیل حامی اصلی شبه نظامیان لیبی

قتل ۶ غیرنظامی سوری در حمله تروریست‌ها به حلب

همکاری بحرین با القاعده برای ترور معارضان و عملیات در ایران

تظاهرات گسترده طرفداران مادورو در ونزوئلا

ایران در بین ۱۰ قدرت سایبری جهان

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ترکیه

نامه دختربچه مسلمان میانماری به سازمان ملل

يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
کد مطلب: ۸۳۵۲۲
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
دستگیری دانش آموخته سعودی و از عاملان حملات عید پاک در سریلانکا
دستگیری دانش آموخته سعودی و از عاملان حملات عید پاک در سریلانکا
سریلانکا یک محقق و دانش آموخته سعودی را با این ادعا که وی با سرشاخه بمب گذاری‌های عید پاک در این کشور ارتباط داشته، دستگیر کرده است؛ اقدامی که نگاه‌ها را به سوی افزایش تأثیر آموزه‌های وهابیت در سریلانکا معطوف کرده است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت، محمد الیار ۶۰ ساله محقق دانش آموخته سعودی و مؤسس مرکز راهبرد اسلامی متشکل از یک مسجد، یک مدرسه مذهبی و یک کتابخانه در شهر کاتانکودی است؛ این شهر زادگاه زهران هاشم، سرشاخه بمب گذاری‌های عید پاک است.

در بیانیه پلیس سریلانکا آمده است: اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که فرد دستگیر شده روابط نزدیکی با زهران داشته و در عملیات نقل و انتقال پول فعالیت داشته است.

در این بیانیه همچنین آمده که الیار ۶۰ ساله در روند آموزش گروهی از عاملان انتحاری که در حملات انتحاری عید پاک دست داشتند، در شهر هامبانتوتا واقع در جنوب سریلانکا حضور داشته است.

دو منبع مطلع از جامعه مسلمانان در کاتانکودی گفته اند که بخشی از دیدگاه‌های افراطی زهران به واسطه متون سلفی- وهابی است که از کتابخانه مرکز راهبرد اسلامی و در بازه زمانی دو تا سه ساله خوانده است.

یکی از این افراد گفته است: من عادت داشتم همیشه با او به مرکز بروم او نوشته‌ها و مجلات سعودی‌ها را مطالعه می‌کرد. زهران مثلا شیوه‌های دعا کردن را مورد انتقاد قرار داده و آن را توهین به اسلام ناب می‌دانست. در سال ۲۰۱۶ چنین آموزه‌هایی در سریلانکا وجود نداشت مگر آنکه آن را در ادبیات و نوشته‌های سلفی‌ها بخوانید.

یکی دیگر از این افراد مطلع نیز گفت، ما می‌دانیم که زهران به مرکز می‌رفت اما اطلاعی نداریم که بین او و الیار ارتباطی وجود داشت.

الیار در سال ۱۹۹۰ و یک سال پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود در ریاض این مرکز را تأسیس کرد و به گفته یکی از منابع مطلع، این مرکز به محل اصلی برای گسترش دکترین سلفی در کاتانکودی بدل شد. بخشی از امور مالی این مرکز توسط اهدا کنندگان کویتی و سعودی تأمین شده است.

خبرگزاری رویترز پیش از دستگیر الیار با برخی از اعضای این مرکز گفتگو کرد و آنها گفتند که زهران مشکل ساز بود و آنها به مقام‌های سریلانکا درباره دیدگاه‌های افراطی او هشدار داده بودند.

آنها گفتند که زهران یک دهه قبل زیاد به کتابخانه مرکز می‌آمد اما اخیراً او را ندیده بودند و این مساله را نیز رد کردند که کتاب‌های کتابخانه باعث دیدگاه‌های افراطی او شده است.
Share/Save/Bookmark