تظاهرات فلسطینی‌ها در محکومیت «معامله قرن»

40 داعشی در عراق کشته و زخمی شدند

تداوم بمباران استان‌های یمن توسط جنگنده‌های ائتلاف سعودی

ایران کابوسی برای نتانیاهو

حصول توافق دربارۀ خروج مردم از مناطق تحت محاصرۀ فوعه و کفریا

تظاهرات ساکنان بغداد و کربلا علیه وضعیت خدمات رسانی

هلاکت 12 مزدور سعودی در ساحل غربی یمن

سوء استفاده تل آویو از اعراب ساکن فلسطین اشغالی

العبادی دستور واردات برق را از عربستان صادر کرد

درگیری‌های داخل گروه‌های تروریستی در غرب «حماه» سوریه

برگزاری تظاهرات گسترده در «حیفا» در همبستگی با ساکنان نوارغزه

ابراز همبستگی فوتبالیست بازنشسته آرژانتینی در دیدار با محمود عباس

پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

حملات گسترده جنگنده‌های سعودی به «الحدیده» و «الجوف» یمن

حمله موشکی رژیم صهیونیستی به پایگاه ارتش سوریه

اتخاذ تدابیر امنیتی شدید در بغداد

تظاهرات اسرائیلی‌ها در اعتراض به لایحه نژادپرستانه دولت نتانیاهو

آتش بس در غزه نقض شد

اخرین تحولات یمن

پیروزی استراتژیک جدید سوریه پس از حلب و دمشق

جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۰
کد مطلب: ۵۴۷۷۷
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستضعفین
حمایت شیعیان شرق عربستان از یمنی‌ها، ضربه‌ مهلکی بر ریاض خواهد بود
حمایت شیعیان شرق عربستان از یمنی‌ها، ضربه‌ مهلکی بر ریاض خواهد بود
حمله به یمن یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات راهبردی ریاض است و نه‌تنها ضعف و ناتوانی ارتش خود را در یمن در چشم دوست و دشمن نشان داد، بلکه تهدیدات بالقوه داخلی را نیز به بالفعل تبدیل کرده است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری فارس، «آنتن مارداسوف» کارشناس روس در مسائل خاورمیانه در مصاحبه اختصاصی با وب‌سایت خبری روسی «سوابودنایا پرسا» در تحلیل تجاوز ائتلاف عربی به رهبری عربستان علیه مردم یمن تصریح کرد که میلیون‌ها یمنی و بسیاری از روسای قبایل یمن اکنون در مرز عربستان آماده حمله به این کشور هستند. بر این مبنا، کنشگران سیاسی و قبایل یمنی زنگ خطر عمومی را برای تلافی تجاوز عربستان سعودی به صدا درآوردند.

به گفته مارداسوف درگیری‌های مسلحانه در یمن میان انصارالله و ارتش وفادار به «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور فراری و همچنین ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان همچنان ادامه دارد. عربستان سعودی که هوادار منصور هادی است از ۲۶ مارس ۲۰۱۵ بمباران مناطق تحت کنترل انصار الله را آغاز کرده است. انصارلله نیز با کمک نیروی مردمی مناطق مرزی عربستان را مورد هدف قرار می‌دهد.

مارداسوف یادآور شد که اگر شیعیان مقیم عربستان از انصار الله حمایت کنند، این گروه می‌تواند ضربه مهلکی به کاخ پادشاهی سعودی‌ها وارد کند که درنتیجه آن، عربستان به چهار منطقه تاریخی تقسیم خواهد شد. وضعیت داخلی عربستان تا به امروز بغرنج به نظر می‌رسد و با توجه تجزیه عراق و سوریه توسط داعش، فروپاشی سلسله سعودی‌ها نیز محتمل است.

بنا بر این گزارش، حال این سؤال مطرح است سناریوی تجزیه عربستان تا چه اندازه محتمل است؟

استان نجران در سال ۱۹۳۴ درنتیجه جنگ، از یمن جداشد و عربستان آن را به خود ملحق کرد؛ از آن زمان تاکنون ساکنان این استان که اکثراً شیعه هستند از تبعیض شکایت دارند؛ در این راستا، در ماه ژوئن اولین جنبش سیاسی نظامی «الاحرار نجران» در این استان مرزی برای دستیابی به استقلال تشکیل شد. قبایل نجران نیز از مدت‌ها پیش عدم وابستگی خود را به پادشاهی سعودی اعلام کردند و خواهان پیوستن به ارتش یمن برای مبارزه با متجاوزان سعودی شدند؛ چراکه ریاض تمام قراردادهایی را که از قبل با این قبایل منعقد کرد نقض کرده است.

ادعای استقلال از سوی ساکنان نجران، اولین تهدید علیه رژیم سعودی‌ها است. تهدید دوم، بی‌ثباتی در بزرگ‌ترین و نفت‌خیزترین استان شرقی عربستان که بدون آن عربستان سعودی عملاً به یک بیابان تبدیل می‌شود و بیش از ۹۰ درصد از ساکنان این استان شرقی شیعیان هستند. بنابراین در دونقطه حساس و بحران‌خیز عربستان سعودی تنش و نارضایتی مداوم حاکم است.

به گفته مارداسوف، تهدید سوم علیه رژیم پادشاهی سعودی‌ها، گروه تروریستی داعش است که هدف اصلی خود را تسخیر شهر مکه اعلام کرد. از دیگر سو، درصورتی‌که قبیله «بنی یام» در نجران که بیش از صد هزار جنگجو در خود دارد از یمن سلاح و تجهیزات نظامی دریافت کند کار برای ارتش سعودی‌ها بسیار دشوار خواهد شد.

این تحلیل‌گر روس افزود: «رسانه‌های غربی در تحولات نجران و یمن سکوت می‌کنند. افزون بر این سازمان تروریستی القاعده مناطق "عدن" در یمن من‌جمله بندرها را اشغال کرده و به تنگه استراتژیک "باب المندب" دسترسی پیداکرده است. فروپاشی عربستان سعودی یک فاجعه ژئوپلیتیک است این در حالی است که سعودی‌ها تمام‌قد از سازمان تروریستی القاعده حمایت می‌کنند».

این تحلیلگر یادآوری کرد: «از نظر القاعده رژیم حاکم بر عربستان یعنی پادشاهی سعودی دارای مشروعیت نیست وغیرقانونی است. عربستان سعودی ازنظر بودجه نظامی بعد از آمریکا، چین و روسیه در مکان چهارم قرار دارد که نیمی از آن را صرف حمایت از سازمان‌های تروریستی و افراط‌گرا به‌منظور ترویج مکتب وهابیت و ایران ستیزی می‌کند و نیم دیگر صرف ارتش خود می‌کند. اگرچه ارتش عربستان از تجهیزات نظامی بالایی برخوردار است اما توان و دانش نظامی افسران ارتش در سطح پایینی است. عدم توانایی در مدیریت ائتلاف ضد یمن و شکست در برابر انصار الله و نیروی مردمی یمن مؤید این ادعا است».

مارداسوف در پایان می‌گوید: «همان‌طور که انتظار می‌رفت ارتش عربستان در یمن بسیار بد عمل کرده است و نظامیان پادشاهی سعودی شبیه به ارتش‌های اروپایی هستند که تنها برای به دست آوردن پول می‌جنگند و هرگز حاضر نیستند در جنگ کشته شوند. به همین دلیل است که ارتش ائتلافی با کوچک‌ترین ضربه‌ای از هم می‌پاشد و تضعیف می‌شود، زیرا همه به خطر پول می‌جنگند نه پیاده کردن عدالت. بر این مبنا، می‌توان گفت حمله عربستان به یمن یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات راهبردی سعودی‌ها است و نه‌تنها ضعف و ناتوانی ارتش خود را در یمن در چشم دوست و دشمن نشان داد، بلکه تهدیدات بالقوه دخلی را نیز به بالفعل تبدیل کرده است به‌نحوی‌که در چندین استان این کشور بی‌ثباتی و تنش وجود دارد که این به‌نوبه خود از یک‌سو نشانگر تبعیض از سوی کاخ پادشاهی است و از سوی دیگر جرقه‌ای است برای تجزیه و فروپاشی رژیم سعودی‌ها در آینده نزدیک».
Share/Save/Bookmark