عکس/ تظاهرات مردم مراکش در اعتراض به کنفرانس منامه و معامله قرن

ویدئو کلیپ: رؤیای کودکان یمنی

تظاهرات گسترده مردم نیجریه برای آزادی فوری شیخ زکزاکی + فیلم

مجوعه پوستر: رؤیای کودکان یمنی

شهر کالیته

بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان + فیلم

تظاهرات صدها هزار نفری مردم جمهوری چک برای استعفای نخست‌وزیر + عکس

دولت میانمار اینترنت مسلمانان را قطع کرد!

بحران استقلال در دستگاه قضایی ترکیه

ویدئو کلیپ: سرانجام محمد مرسی و بشار اسد

پوستر: ۹۱۰۰۰ شمار کشته‌شدگان حمله ائتلاف سعودی به یمن

جمع‌آوری ۶ میلیون امضا در مخالفت با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

طومار فعالان آمریکایی در حمایت از فلسطین

عکس/ تشییع جنازه نمادین محمد مرسی در بوسنی و هرزگوین

دیدار روحانی وابسته به امارات با افسران اسرائیل

پوستر: آتش‌افروزی در منطقه با دلارهای نفتی

راهپیمایی اتوبوس‌ها در لندن علیه اعدام عالمان دینی در عربستان + تصاویر

پیام داعش به مناسبت مرگ محمد مرسی

تحصن مردم تركیه علیه نشست منامه و معامله قرن

فیلم/ اعتراض شجاعانه زن آمریکایی در مراسم جشن سفارت عربستان

شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۵
کد مطلب: ۵۷۴
داخلی آرشيو گزارش صفحه ائتلاف جنگ را متوقف كنيد
بررسی"ائتلاف جنگ را متوقف کنید" انگلیس
مبارزه در قلب استکبار؛
بررسی"ائتلاف جنگ را متوقف کنید" انگلیس
"ائتلاف جنگ را متوقف کنید" با به راه انداختن کمپین های مختلف به مقابله با سیاست های جنگ طلبانه امریکا و دیگر دول غربی خصوصا در رابطه افغانستان، عراق، فلسطین و تهدید دائمی ایران می پردازد.
گروه پژوهش جبهه جهانی مستضعفین - "ائتلاف جنگ را متوقف كنيد" (STWC)، نام گروهي ضدجنگ انگلیسی است كه در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شكل گرفت.

اين گروه با سياست‌هاي جنگ طلبانه دول غربي كه اصطلاحا ذيل عنوان "جنگ عليه ترور" جاي مي‌گيرد، مخالفت می کند و در اين راستا كمپين‌هايي را در مخالفت با جنگ عراق، افغانستان و دیگر کشورها به راه انداخته است.

به طور کلی هدف این ائتلاف توقف جنگ و حمايت از ائتلاف ها، سازمان ها و افراد فعال در این زمینه عنوان شده است که در این راستا STWC همکاری گسترده‌ای با فعالان صلح، سازمان‌ها و اتحادیه‌های کارگری دارد.

انگيزه شكل‌گيري اين ائتلاف به حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بر مي‌گردد. به دنبال این رویداد دولت ایالات متحده به بهانه مقابله با تروریسم به شرق لشکر کشی کرده و به همراه متحدین غربی، افغانستان را مورد تهاجم نظامی قرار داد. به دنبال این تهاجم بسیاری از افراد مخالف با سیاست‌های جنگ طلبانه در نشستی عمومي که با حضور بيش از ۲۰۰۰ نفر در "خانه دوستان لندن" برگزار شد، ایده ایجاد این ائتلاف را مطرح کردند. بدین ترتیب STWC به ریاست "ليندزي ژرمن" (Lindsey German) شکل گرفت.

ژرمن بر اين عقيده بود كه اقدامات نظامی در افغانستان به بهانه سرنگوني حكومت تروريستي طالبان باعث تخريب اين كشور شده و مي تواند آتش جنگ را تا شبه قاره هند، ايران و خاورميانه گسترش دهد.

همچنین این سازمان با شعار "Against the racist backlash" با اقدامات نژادپرستانه در انگلستان و دیگر کشورها مخالفت می‌کند. به عنوان مثال این ائتلاف اقدامات تجاوزکارانه دول غربی در افغانستان را به عنوان اقدامات نژادپرستانه علیه اسلام و مسلمانان قلمداد کرد.

علاوه بر این، STWC با شعار دفاع از آزادي‌هاي مدني و سازماندهی كمپين‌هايي عليه محدوديت هایی که در این زمینه وجود دارد (مانند بازداشت بدون محاكمه)، در راه توسعه حقوق مدنی می‌کوشد.

بزرگترين تظاهرات سازماندهي شده توسط اين گروه با هدف اعتراض به حمله قريب‌الوقوع آمریکا و متحدان غربی به عراق در ۱۵ فوريه ۲۰۰۳ انجام شد که به عنوان یکی از وسیع ترین تظاهرات در تاريخ انگلستان شناخته می‌شود.

در این راهپیمایی که با همکاری کمپین خلع سلاح هسته ای (CND)  و جامعه مسلمانان بریتانیا برگزار شد، جمعيتي در حدود ۷۵۰ هزار تا ۲ ميليون نفر حضور داشتند و کسانی چون"tony benn," (از اعضاي سابق پارلمان) ،" jesse Jackson" (از فعالان حقوق مدني آمريكا)، " Charles kennedy" (از اعضاي پارلمان بريتانيا)، "ken livingstone" (شهردار سابق لندن) و "Harold pinter" (نويسنده انگليسي) به ايراد سخنراني پرداختند.                                 

در ۱۹ مارس ۲۰۰۵ نیز تظاهراتي در وست مينيستر برگزار شد که تظاهركنندگان در خلال اين تظاهرات خواستار خروج نيروهاي غربي از عراق شدند. همچنین معترضان عدم حمله به ايران و سوريه، آزادي‌هاي مدني بيشتر براي شهروندان انگليسي و مخالفت با نژادپرستي در اين كشور را خواستار شدند.

به دنبال بمب‌گذاري لندن در ۷ جولاي ۲۰۰۵ اين ائتلاف با همكاري CND و جامعه مسلمانان بريتانيا مراسمي براي احياي ياد و خاطره قربانيان در باغ صلح لندن در ۹ جولاي برگزار كرد. ليندزي ژرمن با محكوميت اين رویداد، تنها راه پايان دادن به چنين اقدامات خشونت باري را عقب نشيني از افغانستان، عراق و فلسطين دانست و اذعان داشت، با رعایت عدالت، جهاني مملو از صلح خواهیم داشت.

در همین سال اين ائتلاف تظاهرات ۲۴ سپتامبر را با شعار "بمب گذاري را متوقف كنيد"، "جنگ را متوقف كنيد"، "نيروها را به خانه برگردانيد"، "از آزادي‌هاي مدني حمايت كنيد" و "از جامعه مسلمانان حمايت كنيد" برگزار کرد و اقدامات نژادپرستانه و جنگ طلبانه دول غربی را زیر سوال برد.

از دیگر اقدامات STWD در این سال می‌توان به برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح با حضور بیش از هزار و پانصد نفر اشاره نمود. شایان ذکر است در اين كنفرانس فراخوان تظاهرات بين‌المللي در روز ۱۸ مارس ۲۰۰۶ داده شد و اعتراضاتي در لندن برگزار گردید.

همچنین در سال ۲۰۰۹ و در حاشيه اجلاس گروه ۲۰ این ائتلاف اعتراضاتي را با همکاری "كمپين همبستگي فلسطين"، "ابتکار مسلمانان بريتانيا"، و "كمپين خلع سلاح هسته‌اي"، به راه انداخت.

در جدیدترین اقدام، این سازمان نشستی عمومی را با عنوان "مالی، مداخله غرب و گسترش جنگ" برگزار نمود. از برنامه های آینده آنها می توان به تظاهراتي در خصوص اعتصاب غذاي زندانيان گوانتانامو در روز يكشنبه ۱۷ مارس مقابل سفارت امريكا در لندن و همچنین برگزاری نشستی با عنوان "گوانتانامو و جنگ مخفي عليه ترور"در روز ۲۰ مارس و توسط شاخه دانشجویی اشاره کرد.

اقدامات مذکور تنها چند نمونه از فعالیت‌های این ائتلاف در مقابله با سیاست‌های جنگ طلبانه دول غربی در افغانستان، عراق و دیگر مناطقی است که مورد تهاجم قرار گرفته اند.

این ائتلاف با ايجاد شاخه دانشجویی در سال ۲۰۰۳ که به عنوان شاخه "جوانان ائتلاف" شناخته می‌شود از طریق تعامل با جوانان به فعالیت های خود گسترش داده است.

STWC از طریق سایت رسمی خود اخبار فعالیت هایش را در خصوص جنگ افغانستان و عراق، مسائل پاكستان، ايران، خاورميانه، اسلام هراسي و ... در اختيار مخاطبين قرار مي دهد.

همچنین از طریق فروشگاه آنلاین خود به عرضه محصولات و آشنایی افراد با کشورهای مورد تجاوز مبادرت نموده است. فروش نوعی کفش که صنايع دستي افغانستان است، تي شرت‌هايي با نوشته‌هايي مبني بر توقف بمب‌گذاري و پوسترهايي با اين مضمون كه "چه كسي چه كسي را تهديد مي‌كند؟" از جمله این اقدامات است.

در ادامه شما را به مشاهده تصاویری از فعالیت های این گروه دعوت می کنیم.Share/Save/Bookmark