حضور نیمی از وزیران کابینه در تظاهرات علیه نتانیاهو

جوان ۱۸ ساله فلسطینی به ۳۵ سال حبس محکوم شد

نقض آتش بس الحدیده توسط ائتلاف سعودی

هشدار سوریه به عربستان درباره پیش نویس قطعنامه ضدسوری

آخرین تلاش های اردوگاه توطئه گران در شمال و جنوب سوریه

تظاهرات مردم مجارستان در مخالفت با دولت

تصویب طرح قانون اخراج خانواده های مبارزان فلسطینی در کنست

هلاکت چند نظامی متجاوز سعودی در نجران

با تفکیک زباله، صاحب خودرو شوید!

تظاهرات هزاران اتریشی به سیاست‌های دولت وین

تداوم عملیات ضد تروریستی ترکیه در عراق

برگزاری رژه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین

انصارالله: زمان برقراری آتش بس در الحدیده یمن۲۷ آذر تعیین شد

عکس/ تظاهرات جلیقه زردها به اسرائیل رسید

۲۱ بار نقض توافقنامه سوئد توسط عربستان طی ۲۴ ساعت

مخالفت‌ها با اعلام انتقال سفارت استرالیا به بیت المقدس

تاکید ائتلاف آمریکایی بر ادامه عملیات در سوریه

با جداسازی پسماند در منزل، صاحب خودرو شوید!

با تفکیک زباله در منازل برنده خودرو شوید!

شرکت بازیگران سرشناس سینما در تظاهرات فرانسه

چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
کد مطلب: ۸۰۶۷۹
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
یازدهمین دور مذاکرات صلح سوریه با حضور ایران آغاز شد
یازدهمین دور مذاکرات صلح سوریه با حضور ایران آغاز شد
دور یازدهم مذاکرات بر سر بحران سوریه امروز چهارشنبه با حضور نمایندگانی از ایران، روسیه و ترکیه و هیئتهای دولتی و معارض سوریه شروع شد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از العالم، یازدهمین دور نشست های صلح سوریه از صبح امروز چهارشنبه در «آستانه» پایتخت قزاقستان آغاز شد.

هیئت سوری روز گذشته به ریاست «بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل وارد آستانه شد.

پایتخت قزاقستان از ژانویه ۲۰۱۷ تا کنون ۹ بار میزبان نشستهای پیرامون بحران سوریه بوده و دهمین دور این نشستها اواخر جولای گذشته در شهر «سوچی» روسیه برگزار شد.

وزارت خارجه قزاقستان دو روز پیش اعلام کرد که همه دعوت‌شدگان به دور جدید مذاکرات آستانه در فعالیتهای این مذاکرات حضور خواهند داشت و نماینده سازمان ملل نیز در آن حضر خواهد بود.

«استفان دی میستورا» فرستاده پیشین سازمان ملل در امور سوریه از طرف این سازمان در این دور از مذاکرت حاضر خواهد بود و ریاست نشست با مسئولان بلندپایه جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه را بر عهده خواهد داشت.

در بیانیه دفتر دی میستورا آماده است که هدف از این نشست، «تسریع در رسیدن به یک نتیجه مطلوب در خصوص ایجاد کمیته قانون اساسی» است که در این خصوص بیانیه مشترکی که در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۸ از سوی روسیه، آلمان، ترکیه و فرانسه در استانبول صادر شد، مد نظر قرار خواهد گرفت.

این بیانیه بر ایجاد «کمیته قانون اساسی در ژنو و تسریع در ایجاد آن» تا آغاز سال جدید میلادی تأکید داشت؛ به گونه‌ای که «اصلاح در قانون اساسی صورت گیرد».

بیانیه دفتر دی میستورا تأکید دارد که وی برای انجام حداکثر تلاش و «تقویت فرصت پایبندی به بیانیه مشترک استانبول در نشست آستانه حضور می‌یابد» و پیشنهادهای مشخصی را در این خصوص ارائه خواهد کرد.

روزنامه الوطن سوریه به نقل از گزارشهای رسانه‌ای معارض گزارش داد که «گایر پدرسن» فرستاده جدیده سازمان ملل در امور سوریه نیز در کنار دی میستورا در این دور از مذاکرات حضور خواهد داشت، ولی در بیانیه دی میستورا به این مسئله اشاره ای نشده است.

در همین راستا، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه ابراز امیدوار کردی که در این دور از مذاکرات آستانه اقدامات مهمی در خصوص اتمام فعالیت های مربوط به تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه با مشارکت دولت و معارضان سوری و نمایندگان جامعه مدنی انجام شود.

مسئولان سوری اما در جریان سفر اخیر دی میستورا به سوریه به وی اعلام کردند که هرگز اجازه نخواهند داد هیچ کس در مسئله قانون اساسی دخالت کند و لیست اشخاصی که به عنوان نمایندگان جامعه مدنی ارائه کرده است، اساسا رد شده است.

خبرگزاری «آناتولی» ترکیه درباره این نشست گزارش داد که مذاکرات بین روسیه، ایران و ترکیه بر سر مسائل فنی بوده و با حضور ناظران سازمان ملل و اردن انجام خواهد شد.

به گزارش آناتولی، هیئت معارضان و هیئت دولتی سوریه نیز نشستهای دوجانبه‌ای خواهند داشت و امروز پنجشنبه نیز جلسه اصلی برگزار خواهد شد که در آن همه طرفها حاضر خواهند بود و بیانیه پایانی قرائت خواهد شد، ولی همه نشستهایی که پیش از این جلسه برگزار شود، به دور از چشم رسانه‌ها صورت خواهد گرفت.

در این مذاکرات «حسین جابری انصاری» به نمایندگی از ایران، «سادات اونال» به نمایندگی از ترکیه و «اکساندر لاورنتینف» به نمایندگی از روسیه حضور خواهند داشت.

«احمد طعمه» اما ریاست هیئت معارضان را بر عهده دارد و آمریکا نیز مانند دو دور قبل به عنوان ناظر حضور نخواهد داشت.
Share/Save/Bookmark