عکس/ تظاهرات مردم مراکش در اعتراض به کنفرانس منامه و معامله قرن

ویدئو کلیپ: رؤیای کودکان یمنی

تظاهرات گسترده مردم نیجریه برای آزادی فوری شیخ زکزاکی + فیلم

مجوعه پوستر: رؤیای کودکان یمنی

شهر کالیته

بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان + فیلم

تظاهرات صدها هزار نفری مردم جمهوری چک برای استعفای نخست‌وزیر + عکس

دولت میانمار اینترنت مسلمانان را قطع کرد!

بحران استقلال در دستگاه قضایی ترکیه

ویدئو کلیپ: سرانجام محمد مرسی و بشار اسد

پوستر: ۹۱۰۰۰ شمار کشته‌شدگان حمله ائتلاف سعودی به یمن

جمع‌آوری ۶ میلیون امضا در مخالفت با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

طومار فعالان آمریکایی در حمایت از فلسطین

عکس/ تشییع جنازه نمادین محمد مرسی در بوسنی و هرزگوین

دیدار روحانی وابسته به امارات با افسران اسرائیل

پوستر: آتش‌افروزی در منطقه با دلارهای نفتی

راهپیمایی اتوبوس‌ها در لندن علیه اعدام عالمان دینی در عربستان + تصاویر

پیام داعش به مناسبت مرگ محمد مرسی

تحصن مردم تركیه علیه نشست منامه و معامله قرن

فیلم/ اعتراض شجاعانه زن آمریکایی در مراسم جشن سفارت عربستان

دوشنبه ۸ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۱
کد مطلب: ۴۸۱۸۹
داخلی آرشيو گزارش صفحه ضد جنگ
نگاهی به فعالیت‌های شبکه "مقاومت بین‌المللی علیه جنگ"
نگاهی به فعالیت‌های شبکه "مقاومت بین‌المللی علیه جنگ"
سازمان "مقاومت بین‌المللی علیه جنگ" با ایجاد شبکه‌ای از ده‌ها گروه مردم‌نهاد ضد جنگ در سراسر جهان، با طراحی و راه‌اندازی برنامه‌ها و کمپین‌های گوناگون ضمن همسو کردن این گروه‌ها با یکدیگر به مخالفت با جنگ‌افروزی و خشونت در سراسر دنیا می‌پردازد.
جبهه جهانی مستضعفین - خشونت و جنگ پدیده‌ای است که زندگی و تعاملات انسان امروزی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.

زمانی قدرت‌ها و دولت‌ها با کمک رسانه‌ها و تأثیر‌گذاری بر افکار عمومی قادر بودند تا مردم را با خود همراه و هم‌سو کنند؛ امری‌ که در دنیای امروزی قابل قبول نبوده و افزایش روز افزون افراد و گروه‌های ضد جنگ در سراسر دنیا شاهدی بر این ادعاست.

سازمان مردمی "مقاومت بین المللی علیه جنگ" از جمله این سازمان‌های فعال ضد جنگی است که قصد داریم در این گزارش به معرفی و شرح فعالیت‌های آنان بپردازیم:

سازمان "مقاومت بین‌المللی علیه جنگ"
شبکه "مقاومت بین‌المللی علیه جنگ" سازمانی متشکل از ۸۰ گروه صلح‌طلب و ضد نظامی‌گری است که در ۴۰ کشور جهان مشغول فعالیت است.

فعالان این گروه‌ها با اعتقاد بر این که جنگ جنایتی ضد بشری است و تنها منافع سیاسی و اقتصادی عده‌ محدودی را تأمین می‌کند، مخالفت خود را با راه‌اندازی و تداوم جنگ‌های ضد بشری در سراسر جهان به نمایش می‌گذارند.

این سازمان با ایجاد ارتباط بین گروه‌ها و فعالان ضد جنگ در بسیاری از کشورها مشغول فعالیت بوده که از جمله آنان می‌توان به انگلیس، کانادا، استرالیا، اتریش، بوسنی و هرزگوین، چاد، شیلی، کلمبیا، دانمارک، اکوادور، مصر، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، هند، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، نپال، نیجریه، فلسطین، پاراگوئه، رومانی، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، اوگاندا، زیمباوه و ایالات متحده آمریکا اشاره کرد.


اقدامات شبکه مقاومت علیه جنگ
برخی اقدامات این سازمان به شرح ذیل است:
۱) ارتباط بین فعالان از طریق فعالیت‌ها و برنامه‌های ضد جنگ
۲) راه‌اندازی کمپین‌های غیر خشونت‌آمیز
۳) حمایت از مخالفان جنگ‌افروزی در جهان
۴) اطلاع‌رسانی به عموم درباره صلح و فواید آن بر زندگی انسان امروزی

شرح برنامه‌های سازمان "مقاومت بین‌المللی علیه جنگ"
برنامه "حق امتناع از کشتن":
برنامه "حق امتناع از کشتن" که توسط  این سازمان طراحی و اجرا می‌شود شامل طیف وسیعی از فعالیت‌های جمعی و یا فردی برای حمایت از افراد و گروه‌ها و جنبش‌هائی است که در جنگ‌ها و اقدامات نظامی شرکت نمی‌کنند.

این برنامه از معترضانی که آگاهانه و به دلیل مخالفت با جنگ از سوی دولت‌ها مورد ظلم واقع شده‌اند، حمایت‌هایی می‌کند که شامل شرکت در جلسات محاکمه آنان، ملاقات با آنان در زندان، تلاش برای شنیده شدن سخنان و خواسته‌هایشان توسط دولت می‌شود.

برای دستیابی به این هدف دو فعالیت با نام‌های Co-Alert (هشدار معترضان آگاه) و Co-Update (به‌روزرسانی معترضان آگاه) انجام می‌گیرد.

در Co-Alert یا هشدار معترضان آگاه، با ذکر کلیه فعالیت و اقداماتی که بر علیه معترضان به جنگ انجام می‌شود؛ انواع اقدامات مردمی از قبیل امضاء نامه، راه‌اندازی کمپین، تجمع و ... به افراد و گروه‌ها پیشنهاد می‌شود تا از این طریق مخالفان جنگ در سراسر جهان بتوانند درجریان دقیق فعالیت‌ها و اقدامات ضروری در این راستا قرار گیرند.

Co-Update یا بهروز رسانی معترضان آگاه نیز مجله‌ای الکتریکی‌ست که خبرها و مقالات متنوع ضد جنگ در آن به صورت دو ماه یک‌بار و به زبان‌های انگلیسی، اسپانیائی و فرانسوی چاپ می‌شود.

غیر از فعالیت‌های ذکر شده از دیگر تلاش‌های این برنامه جمع‌آوری شواهد و مستنداتی از استخدام و خدمت نظامی در سراسر جهان به ویژه مواردی که در آن حقوق بشر نادیده گرفته می‌شود، است.


برنامه "عدم خشونت":

سازمان "مقاومت بین‌المللی علیه جنگ" از طریق برنامه "عدم خشونت" سعی در ترویج و افزایش فعالیت‌های ضد جنگ و عاری از خشونت دارد.

آنان با حمایت از فعالیت‌ گروه‌ها و فعالانی که با نظامی‌گری و مشارکت در سیستم‌های ظالمانه مخالفت می‌کنند، سعی در گسترش فرهنگ گفتگو و راه حل‌های جایگزین جنگ را دارند.

برنامه‌های "عدم خشونت" با استفاده از روش‌های صلح‌جویانه‌ی جنبش‌ها؛ فعالیت‌های ضد جنگ را از طریق سازمان‌دهی کارگروه‌ها و آموزش‌های غیر خشونت‌آمیز به هم مرتبط و با هم همسو می‌کند.

گفتنی است این اقدامات عمدتاً از طریق پروژه‌هایی در مخالفت با سودهای کلان مالی که از طریق جنگ‌افروزی نصیب برخی افراد و گروه‌ها می‌شود و تأمین منابع اطلاعاتی مانند کتاب‌هایی در حمایت از کمپین‌های غیر خشونت‌آمیز انجام می‌شود.

در ذیل به نمونه‌هایی از اقدامات عملی برنامه "عدم خشونت" اشاره می‌کنیم:
* تجمع فعالان در سوئیس برای اعتراض به تجارت پهپادهای جنگی
این تجمع در تاریخ ۲۵ می ۲۰۱۵ توسط فعالان این سازمان و در پی اعتراض به خرید پهپادهای اسرائیلی از سوی کشور سوئیس برگزار شد.

در این اقدام معترضان با مسدود کردن درب ورودی یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های نظامی سوئیس، مانع بازدید نمایندگان مجلس این کشور از پهپادهای اسرائیلی شدند.


* اشغال دفاتر چهار حزب دولتی در بلژیک
این اقدام در روز ۲۶ می ۲۰۱۵ و در اعتراض به طرح خرید جت‌های جنگی جدید F-۳۵ صورت گرفت.

* تظاهرات فعالان ترک در استانبول
این تظاهرات از سوی جوانان ترک در روز ۸ می علیه برگزاری نمایشگاه IDEF و عرضه‌کننده سلاح‌های جنگی و با وجود تدابیر شدید امنیتی از سوی پلیس انجام شد.

* تجمع اعتراضی فعالان کشور چک
فعالان کشور چک چند روز پس از اقدام فعالان ترک در استانبول و در اعتراض به برپائی نمایشگاه IDEF در کشورشان و بی‌توجهی برگزارکنندگان به نارضایتی مردم از برگزاری نمایشگاه‌های عرضه کننده سلاح‌های جنگی تجمع برپا کردند.

* برگزاری سمینار بین‌المللی "توقف تجارت جنگ"
این سمینار بین‌المللی با همکاری دو سازمان "مقاومت بین‌المللی علیه جنگ" و "جهان بدون جنگ" در روز ۱۶ و ۱۷ اکتبر در سئول، پایتخت کره جنوبی برگزار خواهد شد.

این سمینار فرصتی برای فعالان و گروه‌های ضد جنگ فراهم خواهد آورد تا با هم‌اندیشی راه‌های مؤثری برای جلوگیری از خشونت در جهان بیابند.

هم‌چنین قرار است پس از اجرای این سمینار، تجمعی علیه نمایشگاه سلاح‌های جنگی ADEX که بزرگ‌ترین نمایشگاه تسلیحاتی در آسیاست نیز برگزار شود.


پیش از این جنگافروزان با صرف هزینه‌های مالی و سوء استفاده از احساسات ملی و میهن‌پرستانه و حتی برخی مواقع تعصبات مذهبی، قومی و نژادی می‌توانستند ملت‌ها را با اهداف جنگ‌طلبانه خود همراه کنند؛ اما با گذشت زمان و پس از افزایش آگاهی ملت‌ها شاهد خیزش‌های وسیع افراد و گروه‌های مردم‌نهاد در سراسر جهان هستیم.

گفتنی است گاهی این جنبش‌های ضد جنگ دچار انحرافاتی نیز می‌شوند؛ زیرا باید قادر باشند تا بین حمله و جنگ‌افروزی از یک طرف و دفاع از کشور، ناموس و بنیان‌های فکری ملت‌ها تفاوت قائل شوند؛ به همان میزان که برافروختن آتش جنگ و نادیده گرفتن حقوق انسان‌ها زشت و غیر قابل قبول است، دفاع از ارزش‌های انسانی و ملی ستودنی و قابل تقدیر است.

منبع: وب‌سایت گروه "مقاومت بین المللی علیه جنگ" و صفحات فعال این گروه در شبکه‌های اجتماعی
Share/Save/Bookmark