نخست وزیر عراق با ادغام الحشد الشعبی مخالفت کرد

۴۰ درصد مردم یمن گرسنه‌اند

اوضاع بحرانی آوارگان در لیبی

واشنگتن پست: آیا دولت‌های مسلمان خجالت نمی‌کشند؟

انتقاد از تداوم سیاست سرکوب در عربستان

عربستان؛ محرک اسرائیل در سرکوب فلسطین

بررسی اعتراضات ضدنژادپرستی در اسرائیل + فیلم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فوت کرد

افشای نامه دختر فراری پادشاه امارات

اعتراض لندنی‌ها به اخراج کارگران فلسطینی از لبنان

آغاز عملیات نجات پناهجویان در دریای مدیترانه

پویش مجازی وحدت علیه مزدوران آمریکا در منطقه

طومار مردم مصر برای آزادی زندانیان سیاسی

خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
کد مطلب: ۸۰۴۹۹
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
چرا کشتی‌ها در یمن به مقصد نمی رسند؟
چرا کشتی‌ها در یمن به مقصد نمی رسند؟
یک کشتی حامل مواد غذایی از پهلو گرفتن در الحدیده منع شد و سه کشتی حامل سوخت علی رغم اجازه سازمان ملل با ممانعت ائتلاف نتوانستند از جیبوتی به الحدیده بروند این یعنی آنکه تحریم یمنی ها کامل شده است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از العالم، در حالی که ائتلاف سعودی -اماراتی پیش از این می کوشید با محاصره بندر الحدیده یمن را در محاصره کامل زمینی، هوایی و دریایی قرار دهد اما در سایه مقاومت مردم یمن جز ناکامی نصیبی حاصل ائتلاف نشد. پیش از ماه رمضان نیروهای اماراتی – سعودی وعده کرند تا فرا رسیدن عید فطر اشغال الحدیده را کامل کنند و به این خاطر با ۱۲ لشکر و همچنین تجهیزاتی کامل به این منطقه حمله کردند اما این وعده همچون وعده چهار سال پیش اشغال سه هفته ای یمن توسط بن سلمان با شکست مواجه شد. بعد از آن و طی هفته های اخیر ائتلاف موج حملات را بر اتوبان الحدیده – صنعا متمرکز کرد و کوشید تا پیش از مذاکرات ژنو دست برتر را در صحنه نبرد از آن خود کنند که البته بر خلاف پیش بینی ها بی نتیجه ماند. بر این اساس و طی روزهای گذشته محمد بن سلمان و محمد بن زاید تمرکز خود را از صحنه های توام با شکست نظامی به صحنه های اقتصادی تغییر داده اند و این بار با تشدید تحریم ها در عرصه سوخت و البته مواد غذایی بر این نیتند که مقاومت یمنی ها را در هم بشکنند.

عربستان و امارات در حالی که در رسانه های خود به شدت تبلیغ می کنند که در نظر دارند سه گذرگاه در منطقه الحدیده ایجاد کنند تا از طریق آن از مشقات و مصائب مردم یمن بکاهند اما در نقطه مقابل با جلوگیری از ترخیص کشتی های حامل سوخت یمنی در جیبوتی جلوگیری می کنند. پیش از این امارات و عربستان با وضع مبلغ ۵۰۰۰۰ دلار به اصطلاح مالیات برای کشتی های عازم یمن کوشیده بودند تا بدون آنکه جامعه بین المللی –که این روزها به شدت نسبت به عملکرد بن زاید و بن سلمان در یمن حساس هستند- واکنشی نشان دهد دایره محاصره یمنی ها را تنگ تر از پیش کنند.

حاصل این سناریو البته اگر چه کمبود سوخت در یمن بود اما در عمل به نتیجه مطلوب و مورد نظر نرسید و به همین خاطر از دیروز پروژه جدید ممانعت از رسیدن کشتی ها به الحدیده کلید خورد. واقعیت آن است که این روزها در یمن سوخت نایاب شده و تامین آن حتی در بازار سیاه نیز با مشکلاتی عدیده مواجه شده است. مبتنی بر یک گزارش بیست لیتر بنزین در این روزها معادل سی هزار ریال یمنی خریداری و تامین می شود.

پروژه جلوگیری از واردات سوخت به یمن اگر چه با هدف گسستن پیوند میان مردم و حاکمیت یمن صورت می پذیرد و در سایه این سناریوی تبلیغاتی شکل می گیرد که دولت یمن با هدف تامین نیازهای مالی خود در جبهه های جنگ به کاستن از عرضه سوخت با هدف بالا بردن قیمت آن مبادرت کرده اما واقعیت آن است که ابعاد این اقدام روانی قبل از هر کس برای مردم یمن روشن شده است. عدم واکنش مردم یمن به ویژه در پایتخت و همراهی بیش از پیش ایشان با حاکمیت از یک سو، تشدید حرکت های مردمی ضد عربستان در المهره که این روزها با هدف مخالفت با تلاش سعودی مبنی بر غارت منابع نفتی این منطقه در جریان است از سوی دیگر و بلاخره تشدید تظاهرات ضد اماراتی در یمن با محوریت "الحراک الثوری"در عدن که خواهان خروج امارات از این منطقه است جملگی موید آن است که ائتلاف نه تنها در عرصه عمل و در صحنه نظامی توفیقاتی حاصل نکرده بلکه در عرصه تبلیغات و اقناع مردم در پشت کردن به حکومت مستقر یمنی نیز بیش از عرصه نظامی ناکام مانده است.

کشتی های یمنی به مقصد نمی رسند چون امارات و عربستان در صحنه نبرد کاملا ناکام مانده اند. کشتی های یمنی به مقصد نمی رسند چون از جمعیت امیدوار به امارات و سعودی روز به روز در یمن کاسته می شود. کشتی ها به یمن نمی رسند چون روز به روز بر تعداد مخالفین سیاست های محمد بن سلمان و محمد بن زاید در نهادها و مجامع بین المللی افزوده می شود و بدیهی است که این افزایش هجمات حقوقی بین المللی بایستی در سایه یک سره شدن ماجرای یمن پایان یابد و بلاخره کشتی ها به یمن نمی رسند چون پروژه اشغال حدیده و تحریم زمینی، هوایی و دریایی یمن در سایه اشغال این بندر استراتژیک تنها یک رویای کودکانه غیر قابل تعبیر بود.
Share/Save/Bookmark