انتقاد از قتل سیستماتیک زندانیان سیاسی در مصر

حمله دوباره پهپادهای ارتش یمن به پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان

خیانت جدید فرانسه به مردم لیبی

ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۴
کد مطلب: ۲۳۰۰۵
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستکبرین
آفریقا علیه بوکو حرام
آفریقا علیه بوکو حرام
“ فرانسوا اولاند” رئیس جمهور فرانسه در خصوص احتمال وقوع جنگ در آفریقا به علت جنایت های گروه تروریستی بوکوحرام وابسته به القاعده هشدار داد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از اسلام تایمز، اولاند که در کاخ”الیزه”برای سران پنج کشور آفریقایی سخن می گفت، از نیجریه و کشورهای همسایه آن خواست تا طرحی عمومی در زمینه مبارزه با این گروه تروریستی به اجرا در آورند.

بوکوحرام که وابسته به شبکه القاعده هست ودرغرب آفریقا وکشور نیجریه فعالیت دارد، در واقع همان نقشی را اجرا می کند که تاکنون القاعده وطالبان درخاورمیانه و افغانستان به اجرا در آورده اند.

نام بوکوحرام با عملکرد به شدت افراطی آن در قالب دین، از چند سال اخیربر سر زبان ها افتاده است.این گروه به زعم خود می کوشد تا با نفوذ غرب درآفریقا ونیجریه مبارزه کند ونام آن نیزمخفف جمله ای ست که معنای زیر را می دهد:”آموزش وپرورش غربی حرام است.”

رسانه های غربی از بوکوحرام به عنوان گروهی اسلام گرا یاد می کنند، گروهی که تاکنون با تفکر تکفیری والقاعده ای ، به انواع ترور، کشتار و غارت اقدام کرده وآخرین آن، ربودن ۲۷۶دختر درمناطق شمال شرقی نیجریه است.واقعه ای که علت تشکیل نشست شنبه گذشته سران نیجریه وهمسایگانش در الیزه بوده است، ودولت پاریس نیز با به عهده گرفتن ریاست این نشست می خواهد از آب گل‌آلود ماهی بگیرد.

هواداران گروه تروریستی بوکوحرام مثل همه گروه های تکفیری دیگر، با هرگونه پیشرفت علم و دانش امروزی مخالف هستند.

این گروه نخستین بار در سال ۲۰۰۲ میلادی به سرکردگی شخصی به نام "محمد یوسف” تاسیس شد و با توجه به تاثیر پذیری از افکار و عقاید گروه طالبان، پایگاهی به نام” افغانستان "در ایالت”یوبه”نیجریه ایجاد کرد.

شبه نظامیان بوکوحرام از سال ۲۰۱۰میلادی تاکنون عملیات کشتار غیرنظامیان را در نیجریه با شدت پی گرفته اند؛ سربریدن صدها راننده خودروهای سنگین و کامیون در جاده های شمال این کشور، قتل عام ۶۵ دانش آموز در دانشکده کشاورزی ایالت "یوب "و بمب گذاری در یک ایستگاه اتوبوس که به کشته شدن ۱۰۰ شهروند نیجریه ای منجر شد، وتازه ترین جنایت این گروه افراط گرا یعنی ربودن ۲۷۶ دختر دانش آموز از مدرسه شبانه روزی روستای” شبوک” در ایالت بورنو، بخش هایی از جنایات این گروه به شمار می رود.

ماجرای اخیر(ربودن دختران) جنجالی بین‌المللی را دامن زده است و در این میان ، فرانسه قصد دار به بهانه مبارزه با تروریسم ، حضور نظامی خود رادر غرب آفریقا پر رنگ ترکند.

رئیس جمهوری فرانسه در نشست الیزه و در میان مقامات سیاسی کشورهای افریقایی از اجرای طرحی در مقابله با این گروه سخن گفت که به اعتقاد وی باید شامل هماهنگی و تبادل اطلاعات، کنترل مرزها و اقدام های مشترک باشد.
رادیو بین المللی فرانسه از این اجلاس تحت عنوان "فرانسه میزبان اجلاس بین المللی علیه بوکوحرام”یاد کرد واز مبارزه راهبردی با گروه تروریستی بوکوحرام در نیجریه خبر داد.
به گزارش این رادیو ، در این نشست رئیس جمهوری فرانسه و روسای جمهوری نیجریه، کامرون، نیجر، چاد و بنین و همچنین نمایندگانی از سوی اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکا حضور داشتند.

نیجریه پرجمیعت ترین کشورآفریقا ست و در عین حال از بزرگترین قدرت های اقتصادی و نفتی این قاره به شمار می رود. به همین خاطر، از اهمیت خاصی برای قدرت های جهانی برخوردار است.

همچنین این منبع خبری از دیدار و گفت وگوی جداگانه "گودلاک جاناتان” رئیس جمهوری نیجریه پیش از شرکت در نشست الیزه با اولاند خبر داد.

دولت آمریکا که گروهی از کارشناسانش را به همراه تجهیزات اطلاعاتی و نظامی برای یافتن دختران دانش آموز ربوده شده توسط بوکو حرام راهی نیجریه کرده، نیز دولت آبوجا را به دلیل کندی اش در مبارزه و اقدام علیه این گروه تروریستی مورد سرزنش قرار داد.

از سوی دیگر ،”ویلیام هیگ” وزیر خارجه انگلیس که از دیگر میهمانان این نشست بود، ابراز امیدواری کرد که این اجلاس به تعریف راهبردی در مبارزه با گروه افراطی بوکو حرام بینجامد.

رادیو فرانسه از خودداری رئیس جمهور کشورش از طرح علنی انتقاد از رئیس جمهوری نیجریه یا به گفته این رسانه "متحد جدیدش در آفریقا”،به علت کوتاهی در مبارزه با گروه تروریستی بوکوحرام خبر داد.

فرانسه که در کشورهای مالی ، آفریقای مرکزی، چاد و نیجریه حضور نظامی دارد ، امیدوار است که بتواند با پشتیبانی متحدان منطقه ای و بین المللی وهمچنین با اتکا به تجاربش در آفریقا نقشی مهم در هدایت یک راهبرد بین المللی علیه گروه تروریستی بوکو حرام ایفا کند.
در نشست الیزه "ژان ایو لودیریان” وزیر دفاع فرانسه نیز ابراز امیدواری کرد که دوستان و
” دولت آمریکا که گروهی از کارشناسانش را به همراه تجهیزات اطلاعاتی و نظامی برای یافتن دختران دانش آموز ربوده شده توسط بوکو حرام راهی نیجریه کرده، نیز دولت آبوجا را به دلیل کندی اش در مبارزه و اقدام علیه این گروه تروریستی مورد سرزنش قرار داد. “
متحدان فرانسه در آفریقا و غرب در حمایت از تلاش های پاریس علیه گروه بوکو حرام به ویژه در زمینه اطلاعاتی بکوشند. به گفته وی،همکاری کامرون و نیجریه می تواند سرآغاز خوبی برای پشتیبانی از تلاش فرانسه باشد.

برخی از منابع رسانه ای نیز با عنوان "اعلان جنگ فرانسه و رهبران آفریقایی علیه بوکوحرام” به این موضوع پرداخته و با نگاهی به سابقه زمانی و مکانی مداخلات فرانسه در آفریقا، از احتمال وقوع جنگ در قاره سیاه به بهانه مقابله با افراط گرایی وگروه بوکوحرام خبر می دهند.
رسانه های فوق این گفته رئیس جمهوری فرانسه را برجسته می کنند که گفت: گروه شبه نظامی بوکوحرام تهدیدی علیه تمامی غرب و آفریقا است،در صورت لزوم برای مبارزه با این گروه مستقر در نیجریه، یک طرح جامع اقدام مشترک اندیشیده خواهد شد.

بر اساس گزارش برخی رسانه های آمریکایی، اولاند گروه بوکوحرام را مرتبط با القاعده دانسته و الزام اجرای یک طرح جامع را از رهبران منطقه آفریقا می خواهد. بنا به اظهارات جاناتان در نشست فوق، بوکوحرام دیگر یک گروه تروریستی محلی نیست،چرا که شبه‌نظامیان این گروه تحت عنوان القاعده در غرب آفریقا فعالیت می کنند.تنها ساعاتی قبل از نشست پاریس، شبه نظامیان بوکوحرام حمله ای را در منطقه مرزی با کشور همسایه کامرون ترتیب دادند.

مقامات محلی می گویند، شبه نظامیان به یک اردوگاه کارگران چینی در شهر "وازا” حمله کرده و یک نفر را کشتند.
بی.بی.سی دیگر رسانه غربی نیز با عنوان”اعلان جنگ رهبران آفریقایی علیه بوکوحرام” با نگاهی مختصر به موضوع، می‌نویسد: رهبران چند کشور آفریقایی، طی نشستی در پاریس به تبادل نظر درباره چگونگی مواجهه با گروه بوکوحرام پرداختند و علیه این گروه اعلان جنگ کردند.

این منبع خبری نیز با ذکر نام برخی از حاضران در این نشست، از ارتباط این گروه با القاعده به نقل از رئیس جمهوری فرانسه می نویسد.

به گفته بسیاری از کارشناسان ، واقعیتی که نمی توان نادیده گرفت اینکه ، برخی جریان های تکفیری و تروریستی منطقه، بعد از حمله غربی ها به لیبی و ساقط کردن رژیم قذافی، جان گرفتند، به‌ویژه بعد از آنکه القاعده توانست با ایجاد بزرگ‌ترین پایگاه خود در کشورهای اسلامی در نزدیکی” بنغازی” بر بخش هایی از شرق نفت خیز لیبی مسلط شده و به طور مستقل اقدام به فروش نفت کند.

اکنون نیز نگرانی هایی وجود دارد، مبنی بر اینکه بوکوحرام بتواند بر مناطق نفت خیز نیجریه دست یابد.
Share/Save/Bookmark