مالیات نفس کشیدن برای مسافران در کویت

پویش باشگاه بسکتبال کانادایی در حمایت از حجاب

تولید لباس‌های اسلامی برای زنان محجبه تیم بسکتبال کانادایی

اعتراف عربستان به توقف ۵۰ درصد تولید نفت این کشور در پی حملات پهپادی یمن

استخدام ٢٠ هزار فقیر يمنی برای دفاع از مرزهای جنوبی عربستان

بررسی پیامدهای حملات اخیر اسرائیل به کشورهای عربی + فیلم

ترامپ، السیسی را «دیکتاتور مورد علاقه» خود خواند

بازداشت ۱۲۰ هزار فلسطینی بعد از پیمان اسلو

سیل در بنگلادش ۱۵ هزار نفر را آواره کرد

۲۲ هزار مفقود طی یک دهه درگیری در نیجریه

آتش‌سوزی در مجتمع نفتی «آرامکو» عربستان در پی حملات پهپادی

خطر اعدام ۳۳ فعال در عربستان

ساخت زندان مخفی، زیر قصر «محمد بن سلمان»

کاهش بی‌سابقه محبوبیت ترامپ در آمریکا

بحران شدید کمبود دارو در غزه

تحصن در ژنو علیه جنایات دولت هند در کشمیر

پخش مراسم خطبه خوانی حرم مطهر رضوی از شبکه های سیما

اتحاد قبایل یک استان جنوبی یمن علیه عناصر امارات

پیام دختر بچه آواره سوری به رئیس جمهور ترکیه

تلاش‌های پنهانی برای از سرگیری روابط آلمان با عربستان

شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۷
کد مطلب: ۱۲۰۱۶
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستکبرین
ریاض فورا برای بهبود پرونده حقوق بشر خود اقدام کند
نامه ۶ سازمان حقوق بشری به شاه عربستان:
ریاض فورا برای بهبود پرونده حقوق بشر خود اقدام کند
۶ سازمان حقوق بشری بین‌المللی با ارسال نامه مشترکی به شاه سعودی از وی خواستند که برای بهبود پرونده حقوق بشر عربستان گام های فوری برداشته و فعالان حقوق بشر و مدنی را آزاد کند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، فارس به نقل از مجله الجزیره العربیه نوشت، سازمان دیده بان حقوق بشر و مرکز حقوق بشر قاهره، ابتکارعمل حقوق بشر کشورهای مشترک المنافع، ابتکارعمل حقوق شخصی مصر، طرح مدافعان حقوق بشر در شرق آفریقا و شاخ آفریقا و خدمت بین المللی حقوق بشر شش سازمانی هستند که در نامه خود از عبدالله بن عبدالعزیز خواسته اند که حقوق بشر در عربستان را بهبود ببخشد.

این نامه از شاه سعودی خواسته است تا اقدامات فوری را برای بهبودی پرونده حقوق بشر عربستان بردارد.

این درحالی است که عربستان سعودی با وجود نقض گسترده حقوق بشر در حال مبارزه انتخاباتی برای پیروزی جهت تصدی کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است.

مجمع عمومی سازمان ملل در ۱۲ نوامبر سال ۲۰۱۳ میلادی برای انتخاب اعضای جدید شورای حقوق بشر رای گیری می کند.

شش سازمان حقوق بشری یاد شده از عربستان خواستند تا آمادگی خود را برای برطرف کردن نگرانی مداوم درزمینه حقوق بشر در این کشور را از طریق آزاد کردن همه فعالان حقوق بشر و مدنی زندانی از سال ۲۰۱۱ میلادی ابراز دارد. این فعالان از سال ۲۰۱۱ میلادی به خاطر اعمال حق مسالمت آمیز خود در آزادی بیان و تشکیل تجمعات بازداشت شده اند.

این فعالان شامل عبد الله الحامد، محمد القحطانی، عبد الکریم الخضر و رائف بدوی هستند.

این سازمان ها همچنین تاکید کردند: عربستان باید پیگرد کنونی سایر مدافعان حقوق بشر از جمله مخلف الشمری، ولید أبو الخیر و فاضل المناس را متوقف کند.

جو استورک معاون مدیر اجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: عربستان باید به تعهدات اعلام شده خود در زمینه حقوق بشر عمل و پیگرد شهروندانی را که از مسئولان می خواهند به این حقوق احترام بگذارند، متوقف کند. عربستان راهی طولانی برای بهبود بخشیدن به پرونده حقوق بشری خود دارد و پایان حمله سرکوبگرانه علیه فعالان مستقل به منزله آغاز راه خواهد بود.

شش سازمان حقوق بشری گفتند: عربستان به عنوان نامزد تصدی کرسی شورای حقوق بشر باید همکاری با این شورا از جمله با کارشناسان آن را که در زمینه حقوق بشر مشورت می دهند، آغاز کند و این کارشناسان هفت درخواست برای سفر به عربستان فرستاده اند که بلاتکلیف مانده است؛ از جمله درخواست گزارشگران ویژه مبارزه با شکنجه و آزادی اندیشه و بیان و مدافعان حقوق بشر. عربستان باید فوری با این سفرها موافقت کرده و نزدیکترین زمان را برای اجرای آن تعیین کند.

همچنین عربستان باید مهمترین توصیه های نشست دوره ای شورای حقوق بشر در ۲۱ اکتبر گذشته درباره پرونده حقوق بشر خود را بپذیرد که این توصیه ها درخصوص لغو تبعیض جنسیتی، توقف مجازات اعدام بویژه علیه کودکان، تضمین تدابیر حفاظت کافی از حقوق بشر و سازوکارهای مربوط به حقوق کارگران خارجی است.

این سازمانها تاکید کرده اند: ریاض باید همچنین معاهده های بین المللی درباره حقوق بشر را که اساس کار شورای حقوق بشر است، تصویب کند.

عربستان پیمان بین المللی درزمینه حقوق مدنی و سیاسی و پیمان بین المللی درخصوص حقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را تصویب نکرده است.
Share/Save/Bookmark