واشنگتن پست: آیا دولت‌های مسلمان خجالت نمی‌کشند؟

انتقاد از تداوم سیاست سرکوب در عربستان

عربستان؛ محرک اسرائیل در سرکوب فلسطین

بررسی اعتراضات ضدنژادپرستی در اسرائیل + فیلم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فوت کرد

افشای نامه دختر فراری پادشاه امارات

اعتراض لندنی‌ها به اخراج کارگران فلسطینی از لبنان

آغاز عملیات نجات پناهجویان در دریای مدیترانه

پویش مجازی وحدت علیه مزدوران آمریکا در منطقه

طومار مردم مصر برای آزادی زندانیان سیاسی

خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

تحریم کالاهای ژاپنی در کره جنوبی

عملیات جدید پاکسازی داعش با حضور حشد الشعبی

حمله پهپادی یمن به پایگاه هوایی عربستان

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
کد مطلب: ۸۱۷۶۸
داخلی آرشيو خبر صفحه جبهه جهانی مستضعفین
بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در گفتگو با فعالان خارجی + تیزر
بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در گفتگو با فعالان خارجی + تیزر
اولین وب‌کنفرانس فصل دوم مجموعه "The Fact" با حضور فعالانی از انگلیسی و آلمان با موضوع چهل سالگی انقلاب اسلامی، چالش‌ها و دستاوردها برگزار شد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، قسمت جدید از مجموعه "The Fact" بعد از حدود دو سال توقف، با حضور فعالانی از انگلیس و آلمان  برگزار شد.

دستاوردها و چالش‌های پیش روی انقلاب اسلامی در چهل سالگی، موضوعی است که در چند وبینار با حضور فعالان و نخبگان خارجی مورد واکاوی قرار می‌گیرد. اولین کنفرانس این مجموعه روز پنجشنبه گذشته انجام شد.
مهمانان این کنفرانس:
Tobias Pfennig/ توبیاس فنیگ
فعال حوزه بین الملل از کشور آلمان

Shabbir Hassanali/ شبیر حسنعلی
تحلیلگر و نظریه‌پرداز مسائل بین‌الملل از کشور انگلستاندر این وبینار به سوالات ذیل پاسخ داده شد:
انقلاب ۱۳۵۷ در ایران چه ویژگی هایی دارد که آن را از سایر انقلاب ها متمایز می‌کند؟
چهل سال از عمر جمهوری اسلامی ایران می گذرد، به نظر شما حکومت تا چه در پیشبرد اهداف انقلاب موفق بوده است؟
به نظر شما استراتژی های بین المللی جمهوری اسلامی در طول این چهل سال، به نفع مردم کشور و جهانیان بوده یا خیر؟
چرا ایران در طول این چهل سال دائما با دشمنی از سوی امریکا و جهان غرب مواجه بوده است؟
به عقیده شما بزرگترین دستاوردهای ایران در طول این چهل سال چه بوده است؟
نقاط ضعف، چالش ها و اشتباهات نظام جمهوری اسلامی ایران را چه چیزهایی میدانید؟
در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

۱- چه تفاوتی میان انقلاب ۱۳۷۵ ایران با دیگر انقلابها وجود دارد؟
شبیر حسنعلی: انقلاب ایران درواقع حرکتی بود جهت پایان دادن به هژمونی آمریکا در منطقه و هنگامی که شما آن را با انقلابهایی همچون انقلاب فرانسه و روسیه مقایسه میکنید میبینید که در ظاهر شبیه به هم هستند و همگی به نوعی پاسخی به قدرتی سرکوب‌گر بوده‌اند اما نکته قابل توجه این است انقلاب روسیه و فرانسه در مقابل یک قدرت محلی بوده است، در حالی که انقلاب ایران در مقابل هژمونی آمریکا و بریتانیا صورت پذیرفت و به نوعی متحدانه‌تر بود.

توبیاس فنیگ: انقلاب ایران اصلی‌ترین جنبش ضد استعماری بود که در خاورمیانه رخ داد اما جنبشهای دیگر این چنینی در دیگر نقاط جهان رخ داده‌اند مانند بورکینافاسو یا کوبا، با این حال نکته اساسی در مورد انقلاب ایران این است که نشأت گرفته از ایده‌ای اسلامی است.

فاطیما بیدار: به نظر شما انقلاب ایران در اصل برای از بین بردن مشکلات اقتصادی ایجاد شد یا اینکه انگیزه‌های والاتری در پس آن بود؟

شبیر حسنعلی: درست است که یکی از اساسی ترین انگیزه‌های این انقلاب رفع مشکلات اقتصادی بوده است اما جنبه های دیگری نیز داشته است و انگیزه‌های سیاسی و دینی نیز در این انقلاب نقش اساسی داشته است و در واقع همین جنبه‌ها بوده است که این انقلاب را از دیگر جنبشها و انقلابهای سایر نقاط جهان متمایز میکند.

توبیاس فنیگ: انگیزه‌های دیگری همچون مسائل اجتماعی و سیاسی قطعاً وجود داشته است اما باید در نظر داشت که مهمترین عامل برای هر انقلابی، معضلات اقتصادی است.


۲- به نظر شما چقدر انقلاب ایران در دست یافتن به اهدافش پس از چهل سال موفق بوده است؟
شبیر حسنعلی: ایران در حال حاضر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکند خصوصاً در مسائل اقتصادی اما با این وجود تبدیل به یک ابرقدرت در منطقه شده است و به اهدافش در این زمینه رسیده است. در حال حاضر ایران سردمدار علوم و فناوریهای مختلف مانند علم هسته‌ای و نانوتکنولوژی و غیره در منطقه است. بنابراین این نکته خیلی مهم است که ایران با وجود این همه فشار همچنان بعد از ۴۰ سال یک کشور قدرتمند در منطقه باقی مانده است.

توبیاس فنیگ: ایران قطعاً در این ۴۰ سال توانسته است بر مشکلات و مصائب مختلفی فائق آید به طور مثال سطح تحصیلات مردم بالا رفته است و هم‌اکنون دارای نظام آموزشی وسیع و جامعه آماری تحصیل کرده گسترده‌ای است. اما از همه مهمتر این است که ایران توانسته است به استقلال سیاست خارجی و داخلی دست یابد.


۳- به نظر شما استراتژی و سیاست ایران برای ملت خود و دیگر ملتها مفید بوده است؟
شبیر حسنعلی: در رابطه با موقعیت بین المللی، باید گفت که ایران به عنوان کشوری که از همان ابتدا تحت فشار بوده است، دارای وضعیتی قدرتمند است. ایران در منطقه خاورمیانه قادر به ساختن تصویری ارزشمند و حائز اهمیت بوده است اما تصویر این کشور در فراتر از خاورمیانه همچنان مبهم و مورد سوال است و نیاز به بهبود و کار دارد.

توبیاس فنیگ: در این شکی نیست که ایران برای بسیاری از کشورهای منطقه من جمله فلسطین و سوریه مفید و مؤثر بوده است.


۴- چرا ایران همیشه هدف مخاصمتهای آمریکا و کشورهای غربی بوده است؟
شبیر حسنعلی: آمریکا به واسطه دو اتفاق از ایران صدمه دید، یک حذف شدن شاه از زمامداری مملکت که خود نماینده منافع آمریکا در ایران بود و دوم واقعه تسخیر لانه جاسوسی که موجب شد اسناد مختلفی به دست ایران بیفتد. این دو کینه‌ای بر دل آمریکا از ایران قرار داد. خود وجود داشتن ایران به تنهایی ترسی در دل آمریکا ایجاد میکند چراکه مانعی خواهد بود بر سر راه سیاستهای آمریکا.

توبیاس فنیگ: به نظر من دو عامل موجبات دشمنی آمریکا با ایران را فراهم آورده است؛ اولین عامل قدرت نفتی است چراکه ایران توازن قدرت نفتی در خاورمیانه را عوض کرده است و دومین عامل است که ایران به عنوان مانعی بر سر راه سیاستهای خارجی آمریکا محسوب میگردد.


۵- به نظر شما اشتباهات انقلاب اسلامی ایران تا کنون چه بوده است؟
توبیاس فنیگ: من نمیخواهم انتقادی صحبت کنم اما به نظر من شاید بهتر بود ایران ناظر به بعضی از گروه‌های افراطی که در منطقه حضور داشتند و جزو مزدوران آمریکا محسوب میشدند عاقلانه‌تر عمل میکرد. برای مثال ایران در زمان شورشهای لیبی علیه حکومت وقت، از موضع مخالفان قذافی حمایت کرد و این اشتباهی استراتژیک بود چراکه همین افراد بعدها در سوریه گرد آمدند و علیه ایران و بشاراسد جنگیدند.

شبیر حسنعلی: به نظر من کشوری که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکند طبیعتاً اشتباهاتی نیز مرتکب میشود، با اینحال به نظر من مسأله برجام اشتباهی بزرگ بود و نباید ایران درگیر آن میشد چراکه استقلال ایران را هدف قرار میدهد.

گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها از چهار سال قبل به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی برگزار می‌شد که بعد از وقفه‌ای دو ساله، مجددا به صورت هفتگی و به صورت منسجم‌تر به کار خود ادامه خواهد داد.
Share/Save/Bookmark