واشنگتن پست: آیا دولت‌های مسلمان خجالت نمی‌کشند؟

انتقاد از تداوم سیاست سرکوب در عربستان

عربستان؛ محرک اسرائیل در سرکوب فلسطین

بررسی اعتراضات ضدنژادپرستی در اسرائیل + فیلم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فوت کرد

افشای نامه دختر فراری پادشاه امارات

اعتراض لندنی‌ها به اخراج کارگران فلسطینی از لبنان

آغاز عملیات نجات پناهجویان در دریای مدیترانه

پویش مجازی وحدت علیه مزدوران آمریکا در منطقه

طومار مردم مصر برای آزادی زندانیان سیاسی

خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

تحریم کالاهای ژاپنی در کره جنوبی

عملیات جدید پاکسازی داعش با حضور حشد الشعبی

حمله پهپادی یمن به پایگاه هوایی عربستان

سه شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
کد مطلب: ۸۳۰۶۳
داخلی آرشيو خبر صفحه جبهه جهانی مستضعفین
بررسی بحران ونزوئلا در گفتگو با کارشناسان خارجی + تیزر
The Fact, Se2 Ep5
بررسی بحران ونزوئلا در گفتگو با کارشناسان خارجی + تیزر
پنجمین قسمت از فصل دوم The Fact با حضور کارشناسانی از کشور فرانسه، کانادا و صربستان به بررسی و تحلیل بحران ونزوئلا پرداخت.
به گزارش جبهه جهانی مستضعین، در قسمت جدید از مجموعه The Fact به بررسی بحران ریاست‌جمهوری در ونزوئلا با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای کانادا، صربستان و فرانسه پرداخته شد.

تیزر کنفرانس

سوالات مطرح شده در این وب‌کنفرانس:

۱. به نظر شما دلیلی شکل گیری بحران اخیر در ریاست جمهوری ونزوئلا چه مسائلی است؟
۲. عملکرد دولت نیکولاس مادورو طی سال های اخیر چه نقاط ضعف و قوتی داشته است و ریشه بحران اقتصادی در این کشور چه مسائلی است؟
۳. آیا مادرور به سمت دیکتاتوری و استبداد پیش می رود یا ادعای او درباره شکل گیری کودتا توسط آمریکا، ادعای درستی است؟
۴. در حال حاضر وضعیت محبوبیت مردمی نیکولاس مادور در مقایسه با رهبر اپوزیسیون، خوان گوایدو، چقدر است؟
۵. عملکرد آمریکا در به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا با کدام قوانین بین المللی مغایرت دارد؟
۶. آمریکا به دنبال چه اهداف و منافعی در ونزوئلا است؟
۷. راه برون رفت از مشکلات اقتصادی در ونزوئلا چیست و آیا جریان اپوزیسیون برنامه عملیاتی برای این مسئله دارد؟
۸. بیایید فرض کنیم که آمریکا موفق به برکناری مادورو شده و رئیس جمهوری همراه و مطیع آمریکا بر ونزوئلا حاکم شود؛ آیا آن روز، روزی رفاه و آسایش و حل مشکلات اقتصادی مردم ونزوئلا خواهد بود؟
۹. نقش روسیه را در بحران ونزوئلا چگونه ارزیابی می کنید؟
۱۰. دولت ها، احزاب و جریان های ضد امپریالیسیتی و عدالت خواه و رسانه های مستقل در دنیا چه وظایفی را در قبال ونزوئلا بر عهده دارند؟


میهمانان این کنفرانس:


بونانا انجلکوویچ / Bobana M. Andjelković
استاد فلسفه و تحلیلگر سیاسی از صربستانخالد الکسیمی / Khaled Al-Kassimi
دکترای روابط بین‌الملل و تحلیلگر سیاسی از کاناداگروید کلمن / Gearóid Ó Colmáin
تحلیلگر سیاسی و نویسنده از فرانسه

به زودی فیلم کامل و خلاصه متن محتوای کنفرانس در سایت جبهه جهانی مستضعفین و سایت Vision Plus - ویژن پلاس (vplustv.com) منتشر می‌شود.
گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)


در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

۱- به نظر شما دلیلی شکل گیری بحران اخیر در ریاست جمهوری ونزوئلا چه مسائلی است؟
بوبانا انجلکویچ: دلیل اصلی پس بخران ونزوئلا تلاشهای آمریکا برای بی ثبات سازی در این کشور خصوصاً پس از ریاست جمهوری هوگو چاوز بود. آنها البته تصور میکردند که تعامل راحتتری با مادورو خواهند داشت. تمام این بحران نشأت گرفته از تلاش آمریکا برای تصاحب نفت و مخازن و منابع و نفوذ استراتژیک در منطقه آمریکای جنوبی است.

گروید کولمن: من اولین بار در سال ۲۰۱۰ به ونزوئلا سفر کردم و با رسانه های مختلف دیدار کردم و فضا بسیار دموکراتیک بود. من به شدت از توسعه یافتگی کشور حیرت زده بودم خصوصاً در مناطق محروم امکانات و خدمات بسیاری ایجاد شده بود. اما در مقابل مشکلات فراوانی نیز وجود دارد. یکی از بزرگترین مشکلات ناظر به پلیس این کشور است که دارای سیستم لیبرال است و فساد فراوانی در آن دیده میشود و علاوه بر این نرخ قتل و آدم کشی در کشور بسیار بالاست بنابراین میتوان گفت که ونزوئلا کشوری خطرناک است از این رو معتقدم که انقلاب بولیواری نتوانسته است بر وخامت و شرایط آدم کشی و امنیت در کشور فائق آید. ما به آنجا رفتیم تا تصویر بهتری از انقلاب بولیواری را به دست آوریم. چاوز به جامعه بسیار اهمیت میداد و به دنبال رفع فقر در کشور بود به همین خاطر رهبری خلاقانه¬ای را ایجاد کرده بود. او رابطه خوبی با قذافی در لیبی و همچنین با کشور بلاروس داشت و نکته مهم این است که سیستم کشور ونزوئلا در آن زمان بسیار تحت تأثیر بلاروس قرار گرفته بود و مایه ثمرات بسیاری برای کشور شده بود.البته این موضوع بعد از مرگ چاوز و روی کار آمدن مادورو کمرنگ شد.


۲- عملکرد دولت نیکولاس مادورو طی سال های اخیر چه نقاط ضعف و قوتی داشته است و ریشه بحران اقتصادی در این کشور چه مسائلی است؟
بوبانا انجلکویچ: ناظر به نقطه های قوت و ضعف دولت مادورو باید بگویم که به شخصه مسأله ونزوئلا را نمیتوانم از منظر قوت و ضعف دولت مادورو بنگرم چراکه این مفاهیم بیشتر متناسب با مدلهای غربی است و معمولاً اقتصاد و تجارت در آن حرف اول را میزند، چیزی که در ونزوئلا به راحتی قابلیت تعمیم و اعمال ندارد. ناظر به ریشه بحرانهای اقتصادی در ونزوئلا و راه حل آن باید گفت که واشنگتن برای تضعیف اقتصاد ونزوئلا، این کشور را تحت تحریمهای متعدد قرار داد. بنابراین نمیتوانیم بدون در نظر گرفتن تحریمها به مشکلات اقتصادی ونزوئلا بپردازیم.

خالد القاسمی: در این رابطه باید نگاهی به دهه هشتاد میلادی بیندازیم. یعنی قبل از هوگو چاوز که نخبگان غرب¬زده آن زمان ایده اقتصاد لیبرال کاپیتالیست را به عنوان الگو مطرح کردند و به کار گرفتند. در سال ۱۹۸۹ در کاراکاس اعتراض گسترده¬ای علیه اجماع واشنگتن ناظر به اقتصاد کاپیتالیست صورت گرفت. بنابراین این بحران اقتصادی کنونی در ونزوئلا نشأت گرفته از سالها پیش است اما زمانی که هوگو چاوز روی کار آمد مردم دولتی را مشاهده کردند که به مردم نیز اهمیت میداد. بنابراین نمیتوان مادورو و گوآیدو را به تنهایی بررسی کرد و این مشکل را باید در طی تاریخ بررسی کرد۳- آیا مادرور به سمت دیکتاتوری و استبداد پیش می رود یا ادعای او درباره شکل گیری کودتا توسط آمریکا، ادعای درستی است؟
بوبانا انجلکویچ: مادورو سعی دارد تا راه هوگو چاوز را ادامه دهد و بهمین خاطر قابلیت تقدیر و تحسین دارد، هرچند که به اندازه چاوز عالی نبوده است اما حداقل تلاشش در این مسیر است.

خالد القاسمی: در واقع تا زمانی که شما با آمریکا همکاری داشته باشید، چه دیکتاتور باشید چه نباشید فرد صالحی قلمداد میشوید اما به محض اینکه با آمریکا شروع مخالفت کنید از جانب آنان دیکتاتور نامیده میشوید. علتی که موجب شده است مادورو توسط آمریکا به عنوان یک دیکتاتور مطرح شود این است که او به نوعی راه هوگو چاوز را ادامه داده است. او تنها در نظر گوآیدو یک دیکتاتور است اما واقعیت این است که مادورو به صورت قانونی توسط ۶ میلیون رأی مردم انتخاب شده است.


۴- در حال حاضر وضعیت محبوبیت مردمی نیکولاس مادور در مقایسه با رهبر اپوزیسیون، خوان گوایدو، چقدر است؟
بوبانا انجلکویچ: گوآیدو بیشتر شبیه به یک فرد نادانی است که شستشوی مغزی داده شده است و طبعاً قابل مقایسه با مادورو نیست چراکه گوآیدو شخصی است که بیشتر به دنبال توجه است.

خالد القاسمی: زمانی که گوآیدو مطرح شد به هیچ وجه محبوبیتی نداشت چراکه او نشانده شده بود و انتخاب نشده بود. آنها سعی بر ایجاد یک محبوبیت مصنوعی برای گوآیدو هستند. اگر به جمعیتی که در حمایت از گوآیدو می آیند توجه کنید متوجه میشوید که اولاً بسیار اندک هستند و دوماً متشکل از افراد و طبقه ای خاص از جامعه یعنی سرمایه داران هستند.


۵- دولت ها، احزاب و جریان های ضد امپریالیسیتی و عدالت خواه و رسانه های مستقل در دنیا چه وظایفی را در قبال ونزوئلا بر عهده دارند؟
بوبانا انجلکویچ: به نظر من گروه های ضد جنگ نمیتوانند کار خاصی از پیش ببرند چراکه برای مقابله با یک دشمن مسلح شما باید خودتان مسلح باشید. تنها استثنا ناظر به این نوع از مقابله گاندی بود که توانست بدون اسلحه در مقابل سلاح پیروز شود. در حال حاضر همه فعالان حوزه ضد جنگ و ضد امپریالیست با مزدوران مسلح آمریکایی و اسرائیلی مواجه هستند و تنها راه مقابله با آنان جنگ مسلحانه است. نکته بعد این است که ناظر به وقایع موجود در جهان باید آگاه سازی صورت پذیرد و این کاری است که این گروه¬ها میتوانند به خوبی انجام دهند.
Share/Save/Bookmark