کالیته سازی ساعی (انواع کالیته)

نکاتی که باعث پایین آمدن بازید سایت می‌شود

وقوع 3 انفجار مهیب در غزه توسط جنگنده‌های رژیم صهیونیستی

عکس/ تبدیل قایق مجلل صدام به هتل

شلیک «زلزال2» به سمت مواضع مزدوران ائتلاف سعودی در غرب یمن

تروریست‌های داعش پیش از تسلیم شدن خانه‌های مردم را آتش زدند

عملیات جدید ارتش عراق برای مقابله با داعش

نمایشگاه «صد نقش» در موزه فلسطین برپا شد

برپایی تظاهرات ضد آمریکایی در پایتخت سوریه

یک پهپاد روسی در لاذقیه منهدم شد

تجلیل حماس از حمایت اهالی اراضی 48 از مردم غزه

یمن سایت راداری سعودی‌ها در «خمیس مشیط» را هدف حمله موشکی قرار داد

تاکید عمار حکیم بر تشکیل دولت اکثریت ملی در عراق

ویژگی‌های مهم یک وب سایت حرفه‌ای

برگزاری تظاهرات هزاران اردنی در حمایت از قدس

تظاهرات ضد صهیونیستی توسط فلسطینیان در شهر اشغالی «حیفا»

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق اعلام شد

آمار شهدای "بازگشت" غزه به 118 نفر رسید

وزیر خارجه آمریکا خواستار حل سیاسی بحران یمن شد

آموزش دیدن استوری اینستاگرام کاربران بصورت پنهانی

سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۵
کد مطلب: ۷۸۷۴۴
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
اهداف ترامپ از ایجاد چالش در توافق نامه های تجاری امریکا
اهداف ترامپ از ایجاد چالش در توافق نامه های تجاری امریکا
ترامپ از زمان حضور خود به عنوان رئیس جمهور امریکا، فضای جدیدی هم در داخل و هم در مسائل بین المللی ایالات متحده به وجود آورده است. قسمتی از این موضوع به خاطر شخصیت غیرمتعادل، غیرقابل پیش بینی و تاجرمآبانه اوست و قسمتی از آن هم به بی تجربگی او و تیمش در صحنه های سیاسی بر می گردد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از الوقت، به واقع یک رئیس جمهور نیاز نیست که لزوماً حقوقدان، تحلیلگر سیاسی یا مهندس و همه چیز دان باشد اما نیاز هست که نگاهی عمیق و همه جانبه به متغیرهای مختلف سیاسی، بین المللی در زمینه های متعدد داشته باشد. نگاه یک بعدی و تک محوری باعث می شود ابعاد دیگر مغفول مانده و صدمات جبران ناپذیری وارد می کند. تک محوری، عدم برداشت عمیق از پدیده ها و سهول الوصولی چیزی است که ترامپ به آن مبتلا است.

از نشانه های این نوع رفتار را می توان در سیاست ورزی او در مسائل مختلف امریکا مشاهده کرد. او یکی از مخالفان اوباما بود و انتقادهای شدیدی به آن داشت. همین نگاه باعث شده او بدون بررسی، هر چیزی که میراث گذشته باشد نقض و رد کند. یکی از این موضوعات داخلی طرح اوباما کر بود که با اینکه طرح موفقی بود و ترامپ طرح جایگزینی برای آن نداشت، تلاش کرده که آن را کنار بگذارد.

ترامپ چالش های زیادی در توافق نامه های گذشته امریکا وارد کرده و در بعضی موارد بدون سنجش از تبعات خروج، آن را کنار گذاشته است. توافقنامه اقلیمی پاریس، توافق با کوبا، تجارت با چین، کره جنوبی و نفتا از جمله مواردی است که ترامپ زیر میز زده و تلاش کرده است یا موضوع را به کل از بین ببرد و یا طرح جدیدی به جای و با شرایطی دیگر بوجود بیاورد.

ایالات متحده یکی از کشورهایی است که منافع ملی آن نه محدود به مرزهای سرزمینی بلکه هزاران کیلومتر فراتر از آن، از خاورمیانه تا آمریکای جنوبی را دربر می گیرد و به اقتضای همین موضوع دارای توافقنامه ها و پیمان نامه های بین المللیِ دو جانبه و چند جانبه اقتصادی، سیاسی، نظامی، زیست محیطی و... با بسیاری از کشورهای جهان است. عضویت در سازمان تجارت جهانی (دبلیو.تی.او)، پیمان ناتو، توافقنامه زیست محیطی پاریس، پیمان بازرگانی نفتا، شراکت فرا اقیانوس آرام (تی پی پی) نمونه هایی از عضویت این کشور در سازمان های مختلف بین المللی و جهانی به شمار می روند. در این باره می توان گفت که این عضویت، افزون بر اهداف تعریف شده ی اولیه در سازمان ها و پیمان های مذکور، شیوه ای برای گسترش ِاعمال نفوذ و قدرت بیشتر این کشور در جهان است.

اما ترامپ با رویکرد دیگرگونه ای که به این توافق نامه ها داشت، درصدد خروج یا بازبینی آنها برآمد. نخستین اقدام ترامپ برای عمل به وعده‌های انتخاباتی خروج امریکا از توافقنامه تجارت آزاد ترانس‌پاسیفیک موسوم به "تی‌پی‌پی" بود. ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی قول داده بود تا توافقنامه تجاری تی‌پی‌پی را لغو کند. ترامپ این توافقنامه را "قاتل فرصت‌های شغلی" و "تجاوز به منافع آمریکا" ارزیابی کرده است.

همچنین ترامپ گفته بود توافق پاریس را در مورد آب و هوا لغو و «آژانس حفاظت از محیط زیست» را منحل و از پرداخت میلیاردها دلار کمک پیش بینی شده کشورش به سازمان ملل در زمینه مبارزه با تغییر آب و هوا خودداری خواهد کرد و این کار را عملی کرد. او گفت محدودیت هایی که توافقنامه پاریس برای پیشرفت کشورها ایجاد می کند باعث شده تا کشورهایی همچون آمریکا، تصمیم به خروج از این معاهده بگیرند.

پیمان نظامی ناتو از دیگر پیمان هایی بود که ترامپ انتقاد بسیاری به آن وارد کرد. او گفت چنین هم پیمانانی در ناتو «سهم مناسب خود را نمی پردازند.» چنین هم پیمانانی باید برای کاستی های گذشته سهم خود را بپردازند یا از ائتلاف خارج شوند او در دیدارهای خود با رهبران اروپایی، آنها را متقاعد کرد که برای حضور امریکا در ناتو باید سهم خود را بپردازند.

ترامپ همچنین با عدم رضایت از توافق نفتا بین سه کشور امریکا، کانادا و مکزیک معتقد است که این توافقنامه به ضرر آمریکا و به نفع دو کشور دیگر است. در همین راستا وی از لغو یا مذاکره مجدد درمورد نفتا صحبت به میان آورد و در توئیتری نوشت:«فرآیند مذاکرات با مکزیک و کانادا بسیار دشوار است و شاید بهتر باشد این معاهده را هم لغو کند».

همچنین دونالد ترامپ، در راستای سیاست های خود، از لغو توافقنامه امضاء شده با کوبا در پایان سال ۲۰۱۴ خبر داد و گفت: کاهش محدودیت‌های سابق برای سفر به کوبا به نفع حکومت کوبا و نه مردم آن کشور است. حکومت سابق قراردادی با کوبا امضا کرد بدون آنکه در مقابلش چیزی به دست آورد.

تهدید به خروج آمریکا از سازمان جهانی تجارت یکی دیگر از چالشهای ترامپ برای نظم ونسق جهانی گذشته بود. در این باره ترامپ تاکید کرد که توافق های تجاری چند ملیتی را حذف و به جایش توافق های دوجانبه را منعقد خواهد کرد. وی وعده داد که با شرکت هایی که در کشورهای دیگر فرصت های شغلی ایجاد می کنند و سپس محصول را به خود آمریکا صادر می کنند، برخورد می کند.

تهدیدات او تجارت با چین و کره جنوبی را هم شامل شده که شرکای تجاری آن هستند. در این راستا ترامپ گوشزد کرد، آن دسته از شرکت های آمریکایی که فعالیت های تولیدی شان را به خارج از مرز های آمریکا منتقل کنند، مشمول مالیات بر واردات تا ۳۰ درصد قیمت کالا خواهند شد.

مجموعه اظهارات و موضع گیری های دونالد ترامپ درخصوص بسیاری از مسائل جهانی و چالش هایی که در توافقنامه های مختلف به وجود آورده، حکایت از آن دارد جهان شاهد شروع فصلی تازه در سیاست خارجی آمریکا خواهد بود.

اما باید گفت نوع رویکرد ترامپ به شخصیت تاجر مابانه و کاسب مسلک او برمی گردد. او به خاطر وعده های انتخاباتی خود در راستای برگشت شغل و درآمد به امریکا نگاهی تجاری به همه مسائل دارد. او به واقع قادر به تحلیل عمیق از متغیرها نیست و از این دریچه به جهان نگاه می کند. هدف اصلی او خروج از توافق نامه ها نیست، بلکه می کوشد با بازبینی آنها امتیاز بیشتری از طرف های مقابل بگیرد. این رویکرد شاید منافعی کوتاه مدت برای امریکا داشته باشد اما در طولانی مدت، آنرا از مسیر تعادلی و اصلی خود خارج خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark