نخست وزیر عراق با ادغام الحشد الشعبی مخالفت کرد

۴۰ درصد مردم یمن گرسنه‌اند

اوضاع بحرانی آوارگان در لیبی

واشنگتن پست: آیا دولت‌های مسلمان خجالت نمی‌کشند؟

انتقاد از تداوم سیاست سرکوب در عربستان

عربستان؛ محرک اسرائیل در سرکوب فلسطین

بررسی اعتراضات ضدنژادپرستی در اسرائیل + فیلم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فوت کرد

افشای نامه دختر فراری پادشاه امارات

اعتراض لندنی‌ها به اخراج کارگران فلسطینی از لبنان

آغاز عملیات نجات پناهجویان در دریای مدیترانه

پویش مجازی وحدت علیه مزدوران آمریکا در منطقه

طومار مردم مصر برای آزادی زندانیان سیاسی

خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۸
کد مطلب: ۵۶۹۰۰
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستضعفین
بازتاب راهپیمایی یوم‌الله 13 آبان در رسانه‌های بین‌المللی
بازتاب راهپیمایی یوم‌الله 13 آبان در رسانه‌های بین‌المللی
راهپیمایی باشکوه مردم ایران در یوم‌الله 13 آبان بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی به‌همراه داشته است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری تسنیم، ۱۳ آبان در تقویم کشور به‌منظور بزرگداشت یاد شهدای دانش‌آموز سال ۱۳۵۷ به نام روز دانش‌آموز نامگذاری شده است و در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ نیز دانشجویان پیرو خط امام سفارت آمریکا را تسخیر کردند و پس از آن بود که این مکان لانه جاسوسی نام گرفت؛ سال‌هاست که همزمان با روز ۱۳ آبان هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان برای اعلام انزجار از سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ملت ایران مقابل سفارت سابق این کشور در خیابان طالقانی تهران تجمع می‌کنند.

۱۳ آبان امسال، در شرایطی که کشور به‌لحاظ دیپلماسی در وضعیت خاصی قرار دارد با حضور پررنگ نسل چهارم انقلاب برگزار شد و فریادهای هیهات منّا الذلة و مرگ بر آمریکا سر داده شد.

رسانه‌های بین‌المللی و به‌خصوص آمریکایی تظاهرات امروز را به‌طور ویژه‌ای پوشش دادند.

هفته‌نامه تایم آمریکا در پایگاه اینترنتی خود با اشاره به برگزاری راهپیمایی روز ۱۳ آبان در سرتاسر ایران نوشت که هزاران ایرانی روز چهارشنبه پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.

تایم نوشت که مراسم امسال با توجه بسیار بیشتری همراه بود و در دست برخی از تظاهرات کنندگان نوشته‌هایی دیده می‌شد که روی آن نوشته شده بود: "نفوذ امنیتی و سیاسی ممنوع" و تظاهرات کنندگان مشت‌های گره‌کرده خود را تکان داده و فریاد می‌زدند: "مرگ بر آمریکا" و "نه سازش، نه تسلیم به آمریکا".

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز به پوشش بخش‌هایی از راهپیمایی روز ۱۳ آبان پرداخت و نوشت: تظاهرات کنندگان حضور فست‌فودهای آمریکایی در ایران نظیر مک‌دونالد را رد کردند.

ایرانی‌ها معتقدند که فست‌فود و دیگر محصولات آمریکایی به‌عنوان بخشی از تهاجم فرهنگی آمریکا با هدف تضعیف حکومت اسلامی است.

شبکه خبری سی‌بی‌اس آمریکا نیز به پوشش بخش‌هایی از راهپیمایی مردم ایران پرداخت و نوشت که تلویزیون ایران تظاهرات در شهرهای مختلف را که روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام گرفته، پخش کرد.

این شبکه خبری در گزارش خود به بخش‌هایی از سخنان "ابراهیم رئیسی" دادستان کل ایران نیز اشاره و اعلام کرد: نیروهای امنیتی و اطلاعاتی تعدادی از شبکه‌های نفود در رسانه و فضای مجازی را شناسایی کرده و جاسوسان و نویسنده‌هایی را که توسط آمریکا اجیر شده‌اند، بازداشت کردند.

دادستان کل ایران تأکید کرد: تحت هیچ شرایطی اجازه نفوذ آمریکایی‌ها در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را نخواهیم داد.

خبرگزاری فرانسه نیز به پوشش تظاهرات امروز مردم ایران به‌مناسبت یوم‌الله ۱۳ آبان پرداخت و نوشت: هزاران ایرانی روز چهارشنبه با پیوستن به تظاهرات سی و ششمین سالگرد تسخیر سفارت آمریکا، شعارهای "مرگ بر آمریکا" سر داده پرچم‌های این کشور را نیز به آتش کشیدند.

این خبرگزاری نوشت که این احساسات ضدآمریکایی در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش ایران و قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا توافق هسته‌ای امضا کردند.

پایگاه خبری صهیونیستی "تایم اسرائیل" نیز به پوشش بخش‌هایی از این تظاهرات پرداخت و نوشت: تظاهرات امروز بیرون سفارت [سابق] آمریکا در تهران و سرتاسر ایران برگزار شد.

این پایگاه صهیونیستی نوشت که تظاهرات کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل".

تایم اسرائیل نوشت: "ابراهیم رئیسی" دادستان کل ایران در سخنرانی خود به قساوت آمریکا از جمله برده داری، بدرفتاری با بومیان آمریکایی و استراق سمع و کشتار ۳۰۰هزار عراقی حمله کرد.

وی گفت: روزی فرا خواهد رسید که آنها باید در دادگاه به‌دلیل قساوت خود پاسخگو باشند.

روز دوشنبه نیز اکثریت نمایندگان ایران در مجلس اعلام کردند که با وجود توافق هسته‌ای، شعار مرگ بر آمریکا را کنار نخواهند گذاشت.

خبرگزاری رویترز نیز به پوشش تظاهرات امروز پرداخت و نوشت: هزاران ایرانی روز چهارشنبه سالگرد تسخیر سفارت آمریکا را بزرگ داشتند، این در حالی است که چندی پیش تهران توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ را حاصل کرده بود.

این خبرگزاری انگلیسی در پوشش خبر راهپیمایی یوم‌الله ۱۳ آبان به سخنان "حسن روحانی" رئیس جمهور ایران در نشست کابینه اشاره کرد که گفته بود: ما نباید مردم را بدون دلیل بازداشت کنیم و به آنها اتهاماتی زده و بگوییم که آنها بخشی از شبکه نفوذ هستند.

رویترز در ادامه نوشت: تظاهرات کنندگان مقابل سفارت تعطیل شده آمریکا در تهران تجمع کرده و شعارهای "مرگ بر آمریکا" سر داده و به "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای گفتند: "به آمریکایی‌ها اعتماد نکن".

این خبرگزاری نوشت: برخی از تظاهرات کنندگان آدمک اوباما را در دست داشته و تعدادی دیگر ماکت موشک بالستیکی را که ایران اخیراً آزمایش کرده بود در دست داشتند.

پایگاه خبری البوابه نیز به پوشش راهپیمایی یوم‌الله ۱۳ آبان پرداخت و نوشت: ایرانی‌ها در سرتاسر این کشور سی و ششمین سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۹۷۹ میلادی را بزرگ داشتند.

این پایگاه خبری نوشت: هر ساله، تظاهرات کنندگان در مقابل ساختمان سفارت سابق آمریکا که هم اکنون با نام "لانه جاسوسی" شناخته می‌شود تجمع کرده و شعارهایی علیه آمریکا سر می‌دهند. البته مردم ایران در سرتاسر این کشور به خیابان‌ها می‌آیند تا مراسم این روز را برگزار گنند.

البوابه نوشت: چهارم نوامبر که مصادف با روز ۱۳ در تقویم ایران است به عنوان روز دانش آموز شناخته می‌شود که از آن با عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نیز یاد می‌شود.

واشنگتن تایمز نیز به پوشش تظاهرات یوم الله ۱۳ آبان پرداخت و نوشت: هزاران نفر روز چهارشنبه به تظاهرات پرداخته و آدمک اوباما و پرچم آمریکا را به آتش کشانده و سی و ششمین سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در تهران را بزرگ داشتند.
این خبرگزاری نوشت: پس از حصول توافق هسته‌ای با تهران این امید وجود داشت که تبلیغات ضد آمریکایی و تظاهرات و احساسات ضد آمریکایی تغییر یابد.

شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا نیز به پوشش این تظاهرات پرداخت و نوشت در این تظاهرات بیلبوردهای تبلیغاتی بزرگی علیه آمریکا دیده می‌شد که در یکی از بیلبوردها پرچم آمریکا را نشان می‌داد که به جای خطوط آن تفنگ‌های دریاداران آمریکایی قرار داده شده بود و خیابان‌های تهران مملو از شعارهای ضد آمریکایی بوده است.

ان‌بی‌سی به مصاحبه با تظاهرات کنندگان نیز پرداخته و اعلام کرد که عبدالله، معلم ۵۹ ساله ایرانی به این شبکه خبری گفت: ما اینجا هستیم تا بگوییم مرگ بر آمریکا. ما هرگز اجازه نخواهیم این سفارت بار دیگر بازگشایی شود. این سفارت نبوده بلکه جایی برای جاسوسی بوده است.

علی بخشی که یک خانم خانه دار است به ان بی سی گفت: اگر سفارت [آمریکا] بار دیگر بازگشایی شود آن را آتش می زنیم. من و فرزندانم حاضریم در این راه جان بدهیم.

ان‌بی‌سی نوشت که تظاهرات کنندگان در این راهپیمایی علیه متحدان آمریکا از جمله اسرائیل، انگلیس و عربستان سعودی نیز شعار دادند.
Share/Save/Bookmark