مجموعه پوستر: کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا

مالیات نفس کشیدن برای مسافران در کویت

پویش باشگاه بسکتبال کانادایی در حمایت از حجاب

تولید لباس‌های اسلامی برای زنان محجبه تیم بسکتبال کانادایی

اعتراف عربستان به توقف ۵۰ درصد تولید نفت این کشور در پی حملات پهپادی یمن

استخدام ٢٠ هزار فقیر يمنی برای دفاع از مرزهای جنوبی عربستان

بررسی پیامدهای حملات اخیر اسرائیل به کشورهای عربی + فیلم

ترامپ، السیسی را «دیکتاتور مورد علاقه» خود خواند

بازداشت ۱۲۰ هزار فلسطینی بعد از پیمان اسلو

سیل در بنگلادش ۱۵ هزار نفر را آواره کرد

۲۲ هزار مفقود طی یک دهه درگیری در نیجریه

آتش‌سوزی در مجتمع نفتی «آرامکو» عربستان در پی حملات پهپادی

خطر اعدام ۳۳ فعال در عربستان

ساخت زندان مخفی، زیر قصر «محمد بن سلمان»

کاهش بی‌سابقه محبوبیت ترامپ در آمریکا

بحران شدید کمبود دارو در غزه

تحصن در ژنو علیه جنایات دولت هند در کشمیر

پخش مراسم خطبه خوانی حرم مطهر رضوی از شبکه های سیما

اتحاد قبایل یک استان جنوبی یمن علیه عناصر امارات

پیام دختر بچه آواره سوری به رئیس جمهور ترکیه

جمعه ۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۰
کد مطلب: ۸۴۵۲۳
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جبهه جهانی مستضعفین
بررسی اختلاف بین عربستان و امارات در یمن + فیلم
The Fact, Se2 Ep21
بررسی اختلاف بین عربستان و امارات در یمن + فیلم
در بیست و یکمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای انگلیس و جمهوری چک به بررسی اختلاف بین عربستان و امارات در یمن پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین - در بیست و یکمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای انگلیس و جمهوری چک به بررسی اختلاف بین عربستان و امارات در یمن پرداختیم.


تیزر کنفرانس

مهمانان وب کنفرانس

Shabbir Hassanali/ شبیر حسنعلی
تحلیلگر و نظریه‌پرداز مسائل بین‌الملل از کشور انگلستانIyad Khuder
روزنامه‌نگار سوری از کشور جمهوی چکسوالات مطرح شده در وب کنفرانس
* دلایل خروج تدریجی امارات از یمن چیست؟
* نزاع اخیر بین نیروهای مورد حمایت امارات و عربستان در عدن به چه دلایلی رخ داده است؟
* آیا عربستان و امارات به دنبال تجزیه یمن هستند؟
* آیا اختلاف بین عربستان و امارات در یمن صوری است یا این اختلاف، ریشه در اهداف و منافع متفاوت این دو کشور در یمن دارد؟
* آیا این اختلاف و درگیری وضعیت میدانی نبرد در یمن را به نفع ارتش و نیروهای یمنی پیش خواهد برد؟
* به نظر شما سرانجام جنگ یمن چه خواهد بود؟مشاهده فیلم کامل کنفرانس

در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

* شبیر حسنعلی/ Shabbir Hassanali
تحلیلگر و نظریه‌پرداز مسائل بین‌الملل از کشور انگلستان
 
دلایل خروج تدریجی امارات از یمن چیست؟

به نظر من این مسئله کمی پیچیده است چرا که ساز و کارهای بسیار زیادی در آن دخیل هستند. معتقدم مردم باید به این امر واقف شوند که به‌رغم آنکه رژیم سعودی و امارات در جهت اشغال و نابودی یمن متحد شده‌اند اما از نقطه نظر تاریخی و واقعیت امر رقابت زیادی میان این دو خاندان کوچک و نفت خیز وجود دارد. یکی از دلایلی که به عقیده من امارات را برای مدت کوتاهی و یا حداقل در ظاهر امر مجبور به عقب نشینی کرد به دلیل مبارزات مقاومت توسط مردم یمن و جنبش انصارالله بود. انصارالله اخیرا با حمله‌ی فوق‌العاده‌ای که انجام داد همگان از جمله عربستان سعودی را متعجب ساخت چرا که هیچ کس انتظار آن را نداشت.

آیا عربستان و امارات به دنبال تجزیه یمن هستند؟

عربستان می‌خواهد نامش را در همه جا حک کند. این در حالیست که ذینفع اصلی امارات است. این امارات است که به این اشغالگری‌ها نیازمند است. عربستان به قلمروی بیشتری نیاز ندارد چرا که به اندازه کافی خاک در اختیار دارد که حتی نمی‌داند با آن چه کند. در حالیکه امارات به شدت نیازمند کشور گشایی است. حال از منظر تلاش آنها برای تجزیه یمن و افزایش و نفوذ قلمروی خود به عقیده من باید گفت که اینکار را انجام خواهند داد. حتی فکر می‌کنم کم و بیش هم اینکار را انجام داده‌اند و یا در شرف انجام آن هستند. در حال حاضر جنبش‌هایی در حال شکل‌گیری است که از بازگشت به دوران طلایی تجزیه یمن به یمن شمالی و یمن جنوبی سخن می‌گوید. امارات این نمایش را کنترل می‌کند. معتقدم امارات به دنبال نیمه جنوبی یمن است اما در عین حال می‌خواهد در شمال یمن هم درگیری و آشوب ایجاد کند تا شمال این کشور نتواند برای یکپارچگی کشور یمن کاری انجام دهد. امارات برای دستیابی به هدف خود به افرادی در جنوب یمن نیاز دارد که بدنبال تجزیه باشند و شعار تجزیه‌طلبی و بازگشت به دوران طلایی سر دهند زیرا که وقتی جنوب یمن از یمن جدا افتد، امارات با یک کشور تبعه مواجه خواهد شد که می‌تواند به راحتی در آن نفوذ کند و طبعا از مسیرهای آبی، بنادر و منابع طبیعی این کشور بهره‌مند شود زیرا که به منابع شمال یمن نیز چشم طمع دوخته است. باید گفت منابع عظیمی از نفت و گاز در بخش شمالی کشور یمن وجود دارد.

آیا این اختلاف و درگیری وضعیت میدانی نبرد در یمن را به نفع ارتش و نیروهای یمنی پیش خواهد برد؟

دو نوع پاسخ برای این سوال وجود دارد. اولین پاسخ آن است که هر آنچه که موجب از هم گسیختگی و نزاع درونی در جبهه دشمن شود برای مردم یمن و مقاومت اتفاق خوبی است زیرا که نشان می‌دهد دشمن گمراه شده است و قادر به تمرکز خود بر نابودی یمن نیست. اتفاق خوبی است که میان دشمنان یمن اختلاف و تفرقه ایجاد شود. اما در عین حال خطرناک است که بخواهیم به نیروهای یمنی بگوییم چشم‌های خود را بر این نزاع ببندند زیرا این دشمن همچون ماری است که درست زمانیکه تصور می‌کنی مرده به تو حمله می‌کند.

به نظر شما سرانجام جنگ یمن چه خواهد بود؟

به نظر من شیوه‌ی جنگ در یمن به سرعت در حال تغییر است. جنگی که از بمب و کشتار به سوی جاسوسی و نفوذ در حال حرکت است. تغییری که البته به نفع مردم یمن است زیرا وقتی بمب کمتری منفجر و بر سر مردم یمن سرازیر شود کودکان کمتری در بیمارستان‌ها و در مدارس کشته می‌شوند. اما نیروهای یمنی و انصارالله باید خود را در زمینه جنگ اطلاعاتی و سایبری بسیار قوی کرده و ده قدم جلوتر از دشمنی حرکت کنند که در عین داشتن منابع مالی بسیار قوی، دارای تجهیزات و فناوری جاسوسی و پهبادی بسیار پیشرفته نیز می‌باشد. نیروهای یمن تا زمانیکه بتوانند از پس این نبرد اطلاعاتی امنیتی بر بیایند که مطمئن هم هستم می‌توانند، برای مردم این کشور اتفاق خوبی است.


Iyad Khuder
روزنامه‌نگار سوری از کشور جمهوی چک

نزاع اخیر بین نیروهای مورد حمایت امارات و عربستان در عدن به چه دلایلی رخ داده است؟

آتش این نزاع زمانی جرقه زد که امارات دریافت وارد باتلاق شده است و سود این جنگ برایش به مراتب از هزینه‌های آن کمتر است و همه‌ی این مسائل با بالاگرفتن درگیری‌ها در خلیج فارس به سرعت تغییر کرد. امارات متحده در مقایسه با عربستان سعودی کشور نسبتا کوچکی است. امارات کشوری مثل دبی دارد که برایش قطب تجارت در خاورمیانه محسوب می‌شود. از اینرو، به هیچ عنوان آمادگی به خطر انداختن این وزنه و فرصت اقتصادی خود را برای جنگ با یمن ندارد. بنابراین تصور می‌کنم دلیل اصلی خروج امارات از یمن همین موضوع باشد. در حالیکه عربستان همچنان در طمع ادامه این جنگ بوده و حاضر به عقب نشینی نیست. تفاوت دیگر میان عربستان و امارات در جنگ با یمن از حیث جغرافیایی و منابع نفتی در کشور یمن خصوصا در شمال این کشور است. امارات متحده دارای سواحل زیادی نیست و چون علاقمند به نقاط استراتژیک در اقیانوس آرام و یا دریای عرب است برخی از جزایر و سواحل جنوب کشور یمن را در ائتلاف با جدایی طلبان تحت کنترل خود در آورده است. آنچه امارات بدان اهمیت می‌دهد مصالح و بهره‌وری است و در این زمینه واقع‌بین‌تر از عربستان می‌باشد. نکته آخر که باید به آن اشاره کرد آن است که به نظر می‌رسد سنگینی وزنه به نفع امارات است؛ نه عربستان. به این معنی که محمد‌بن زاید دارای نفوذ و سلطه بر محمدبن‌سلمان است و از سویی اهمیتی به وضعیت عربستان در یمن نمی‌دهد و آنها را در میانه راه در یمن رها کرده است.

آیا اختلاف بین عربستان و امارات در یمن صوری است یا این اختلاف، ریشه در اهداف و منافع متفاوت این دو کشور در یمن دارد؟

به نظرم حتی تحلیل‌گران سیاسی نیز در این زمینه توافق آرا ندارند. بعضی معتقدند این اختلاف صوری بوده و برخی به خلاف آن باور دارند. اما من فکر می‌کنم اگر هر آنچه در این میان رخ داده است را از منظر شکل و محتوا بررسی کنیم، می‌توانیم نتیجه‌گیری کنیم که این اختلاف صوری نبوده است. نویسندگان و روزنامه‌نگاران زیادی هستند که تلاش می‌کنند القا کنند این اختلاف نمایشی بیش نبوده است که در این مسیر وانمود می‌کنند که در حال انتقاد از ائتلاف عربی هستند. در حالیکه در واقع می‌خواهند به این اختلافات چهره جدیدی بپوشانند. به عقیده من این اختلاف صوری نبوده است زیرا که توسط سازمان های بین المللی اعلام شده است و واکنش‌های خشمگینانه نیز به همراه داشته است.
گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark