ویدئو کلیپ: اعتراضات جهانی علیه طرح آمریکایی - صهیونیستی اشغال کرانه باختری

پوستر: عربستان منتظر کمک دیگر کشورها برای خروج آبرومندانه از بحران یمن است

پوستر: پیام رئیس جمهور آمریکا در توئیتر حذف شد

پوستر: فشار عربستان و امارات برای تجزیه یمن

پوستر: نارضایتی شدید از ترامپ رکورد تاریخی زد!

پوستر: خشم عراقی‌ها از هتاکی رسانه سعودی به آیت الله سیستانی

پوستر: اعمال ۱۲۹ تحریم علیه ایران از سوى دولت ترامپ

پوستر: هنوز آمریکا عذرخواهی نکرده است... بعد از 32 سال از حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی

پوستر: ترامپ: کسانی که به من رأی ندهند، احمق هستند!

پوستر: هشدار درباره قطع برق بیمارستان‌های یمن در پی توقیف کشتی‌های نفتی به‌دست عربستان

پوستر: ایران رکورد دریافت کارت اهدای عضو در جهان را شکست

پوستر: توهین ترامپ به زنان در گفتگوهای تلفنی

پوستر: تحت تعقیب به خاطر ترور سردار سلیمانی

پوستر: من نگران وضعیت پناهجویان افغانستانی در ایران هستم!

پوستر: واکنش عربستان به پایان تحریم تسلیحاتی ایران واکنش عربستان به طرح اشغال کرانه باختری

گفتگو با حاج عزمی عبدالحمید درباره حقوق بشر از نگاه رژیم آمریکا + فیلم

پوستر: ۷۶ درصد مردم روسیه موافق تمدید دوران ریاست جمهوری پوتین

پوستر: ایران: ۴۰ آمریکایی دخیل در ترور شهید سلیمانی شناسایی شده‌اند

نظرسنجی: به نظر شما حضور ایران در منطقه، به نفع مردم و امنیت کشورها است؟

کلیپ: خنجر یمنی در قلب رژیم سعودی

شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
کد مطلب: ۸۵۳۲۴
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جمهوری اسلامی ایران
ترور سپهبد شهید سلیمانی در گفتگو با کارشناسان خارجی + فیلم
The Fact, S2 Ep41
ترور سپهبد شهید سلیمانی در گفتگو با کارشناسان خارجی + فیلم
در ۴۱مین قسمت از وب‌کنفرانس با حضور کارشناسانی از کشور آمریکا و آلمان به بررسی ابعاد و پیامدهای ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی توسط رژیم تروریست آمریکا پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین، در ۴۱مین قسمت از وب‌کنفرانس با حضور کارشناسانی از کشور آمریکا و آلمان به بررسی ابعاد و پیامدهای ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی توسط رژیم تروریست آمریکا پرداختیم.

مهمانان:
*توبیاس پفنیگ / Tobias Pfennig
فعال آلمانی حوزه بین‌الملل و تحلیلگر سیاسی
از کشور آلمان* پائول لارودی / Paul Larudee
فعال سیاسی، بنیانگذار جنبش غزه آزاد
از کشور آمریکادر ادامه فیلم کامل این مصاحبه را در یوتیوب مشاهده می‌‌کنید.
سوالات مطرح شده در این وب‌کنفرانس:
سردار سلیمانی بارها و بارها به عراق سفر داشته و این بار نیز در سفر رسمی و از پیش اعلام شده وارد عراق شد، چرا آمریکا به این شکل و در این موقعیت اقدام به ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی مهندس کرد؟
۲. این اقدام آمریکا کدامیک از قوانین بین المللی را نقض کرده است و آیا مصداق تروریسم دولتی محسوب می شود؟
۳. واکنش بین المللی به این اقدام تروریستی آمریکا را چگونه ارزیابی می کنید
۴. ترور سردار سلیمانی، موجی از خشم و بغض علیه آمریکا را در بین مردم سراسر ایران و عراق و دیگر کشورهای جهان و آزادی خواهان برانگیخته است؛ به نظر شما علت این خروش ده ها میلیونی مردم با تفکرات و گرایشات مختلف سیاسی چیست؟
۵. به نظر شما بارزترین ویژگی های سردار سلیمانی چه چیزهایی بوده است؟
۶. پاسخ ایران به این جنایت بزرگ باید در چه سطحی باشد؟
۷. آیا این انتقام منجر به رویارویی مستقیم و جنگ بین دو کشور ایران و آمریکا خواهد شد؟
۸. بعد از سردار سلیمانی، وضعیت جبهه مقاومت به چه شکل پیش خواهد رفت؟

در ادامه خلاصه‌ی از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

وبیاس پفنیگ / Tobias Pfennig
فعال آلمانی حوزه بین‌الملل و تحلیلگر سیاسی


۱. این اقدام آمریکا کدامیک از قوانین بین المللی را نقض کرده است و آیا مصداق تروریسم دولتی محسوب می شود؟
البته که این اقدام و قتل‌های هدفمند این چنینی که در افغانستان و عراق و سوریه و امروز هم در ایران و همگی توسط آمریکا رخ داد نقض قوانین بین‌الملل است. اینها حتی به قوانینی که خودشان هم وضع می‌کنند پایبند نیستند و اقداماتی از این قبیل را از موضع قدرت خود انجام می‌دهند. خواهش میکنم بیایید این موضوع را فراموش کنیم که آیا آمریکا در جایگاهی هست و می‌تواند چنین اقدامات و قتل‌های هدفمندی انجام دهد. بله البته که می‌تواند چرا که قدرت انجام این کار را دارد.

۲. ترور سردار سلیمانی، موجی از خشم و بغض علیه آمریکا را در بین مردم سراسر ایران و عراق و دیگر کشورهای جهان و آزادی خواهان برانگیخته است؛ به نظر شما علت این خروش ده ها میلیونی مردم با تفکرات و گرایشات مختلف سیاسی چیست؟
سردار سلیمانی فردی مثل همه بود. او یک انسان معمولی همچون همه بود و این سادگی در تمام اعمال او قابل مشاهده بود. سلیمانی به خط مقدم عملیات می‌رفت تا خود شخصا عملیات را زیر نظر داشته باشد. سردار یک فرمانده‌ی بی‌نظیر بود و این فعالیت‌ها را در سوریه، عراق و مناطق دیگری از جمله لبنان نیز انجام می‌داد. او یکی از همین مردم و از بطن مردم ایران بود و خب با این ترور، ایرانی‌ها احساس کردند که به آنها حمله شده است و اگر یک فرمانده‌ی بلندپایه با این جایگاه نظامی تنها با فشار یک دکمه توسط آمریکا ترور شود پس هر شهروند ایرانی نیز ممکن است هر زمانی با این اقدامات نظامی آمریکا کشته شود. از اینرو می‌توان گفت اقدام علیه سلیمانی اقدام علیه همه‌ی مردم ایران بود. حتی می‌توان از این حد هم جلوتر رفت و عنوان کرد که اقدام علیه سلیمانی اقدام علیه کل جنبش مقاومت و همه‌ی شیعیان بود و این آن چیزی است که ایرانیان را متحد ساخته است.

۳. پاسخ ایران به این جنایت بزرگ باید در چه سطحی باشد؟
خیلی دشوار است که بخواهیم بگوییم پاسخ لازم به این جنایت باید در چه سطحی باشد. ایران باید از عواقب هر آنچه بعد از دادن پاسخ رخ خواهد داد آگاه باشد چرا که ممکن است آمریکا واکنش نشان دهد. پُرواضح است که ایران نمی‌تواند این اقدام را بی‌پاسخ بگذارد ولی باید همه چیز مطابق برنامه پیش رود زیرا که ترامپ امروز حاضر است پا را فراتر بگذارد. به اعتقاد من اشاره به حمله به اماکن فرهنگی ایران از سوی ترامپ نشان می‌دهد که او بیش از قبل عقل خود را از دست داده است. من فکر می‌کنم اقدام ایران باید خروج کامل نیروهای آمریکا از خاک عراق را نیز شامل شود. آمریکا باید سوریه و چاه‌های نفت سوریه را ترک کند.

۴. بعد از سردار سلیمانی، وضعیت جبهه مقاومت به چه شکل پیش خواهد رفت؟
به عقیده‌ی من تحول چشمگیر و یا تغییر خاصی در روند وضعیت رخ نخواهد داد و جبهه‌ی مقاومت با همان برنامه‌ی پیشین خود در زمان قبل از شهادت سردار به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

پائول لارودی / Paul Larudee
فعال سیاسی، بنیانگذار جنبش غزه آزاد


۱. سردار سلیمانی بارها و بارها به عراق سفر داشته و این بار نیز در سفر رسمی و از پیش اعلام شده وارد عراق شد، چرا آمریکا به این شکل و در این موقعیت اقدام به ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی مهندس کرد؟
سردار سلیمانی از مدتها قبل در لیست ترور آمریکا قرار گرفته بود. شهید سلیمانی با سوریه مشارکت می‌کرد؛ سوریه‌ای که آمریکا همواره در تلاش برای سرنگونی و نابودی آن بوده است. سلیمانی در همکاری و حمایت از حزب‌الله بود و نماینده‌ی ایران به عنوان عامل مقابله با موجودیت رژیم صهیونیستی اسرائیل محسوب می‌شد. سلیمانی در پشتیبانی و عملیات نظامی در عراق و علیه تروریست‌هایی مانند داعش نیز پیشتاز بود و این عملیات ضد داعشی او را در نقطه‌ی توجه آمریکا آورده بود چرا که داعش اساسا ثمره‌ی تقویت و آموزش و حمایت‌های تسلیحاتی و مالی آمریکا در موقعیت‌های متعدد بود تا بتواند از آن برای دستیابی به اهداف خود علیه سوریه و دولت سوریه و حزب‌الله بهره جوید. سلیمانی به همراه ابو مهدی بود که در جنگ با داعش می‌کوشید و او خود نیز هدف و یک وسوسه برای آمریکا محسوب می‌شد.

۲. واکنش بین المللی به این اقدام تروریستی آمریکا را چگونه ارزیابی می کنید.
این به اصطلاح متحدان آمریکا نیز که از لحاظ تاریخی قدرت‌های استعماری بوده‌اند نیز امروز منتقد اقدامات خصمانه‌ی آمریکا هستند و آمریکا بیش از گذشته برای تحت فشار گرفتن دولت‌ها در سراسر جهان متکی به قدرت نظامی خود شده است. قدرت آمریکا به تدریج در حال افول است. یک ابرقدرت رو به زوال که نتیجه‌ی آن وابستگی هر چه بیشتر به سبعیت و وحشیگری برای رسیدن به خواسته‌های خود و حفظ این قدرت در جهان است. به اعتقاد من دنیا به این موضوع واکنش نشان خواهد داد و چه بسا که تاکنون نیز واکنش نشان داده است و فکر می‌کنم بیش از این نیز شاهد واکنش جهانی خواهیم بود. روسیه و چین و قدرت‌های دیگر برای اطمینان از عقب‌نشینی آمریکا نیز وارد میدان خواهند شد. به اعتقاد من به استثنای اسرائیل که موافق هر گونه اقدام خشونت‌آمیز ایالات متحده است، پاسخ جهانی نسبت به آمریکا به طور کل بسیار منفی است.

۳. به نظر شما بارزترین ویژگی های سردار سلیمانی چه چیزهایی بوده است؟
خلاصه بگویم یکی از ویژگی‌هایی که برای فردی در جایگاه او حائز اهمیت است این واقعیت است که او فردی کاملاً استراتژیک بود. سلیمانی نه تنها به استراتژی‌های کوتاه مدت بلکه به استراتژی‌های بلندمدت در جهت منافع کشور می‌اندیشید. شهید سلیمانی در اقدامات و دستورات و ارزیابی‌های خود عجول نبود. می‌توان گفت که کاملا محتاطانه پیش می‌رفت و هر جا که می‌بایست این احتیاط را کنار می‌گذاشت و خطر می‌کرد. اینها ویژگی‌هایی بودند که سردار را تبدیل به یک چهره‌ی حساس و مهم در جامعه‌ و دولت ایران کرده بود.

۴. آیا این انتقام منجر به رویارویی مستقیم و جنگ بین دو کشور ایران و آمریکا خواهد شد؟
به زعم من هنوز افرادی در وزارت خارجه و اطلاعات سی آی ای و ارتش آمریکا هستند که نه خواستار جنگ هستند و نه اجازه¬ی رویارویی مستقیم میان دو کشور را خواهند داد و تصور نمی¬کنم ایران نیز خواهان جنگ باشد. ایران صرفا خواستار نوعی تلافی و انتقام است. جنگ برای هر دو کشور مسئله¬ساز خواهد بود. البته که آمریکا مدت¬هاست درگیر جنگ¬های مستقیم نمی¬شود. احتمال دارد که روسیه، چین و برخی کشورهای اروپایی دیگر برای آرام کردن شرایط و جلوگیری از بروز جنگ مداخله کنند.

گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark