ویدئو کلیپ: اعتراضات جهانی علیه طرح آمریکایی - صهیونیستی اشغال کرانه باختری

پوستر: عربستان منتظر کمک دیگر کشورها برای خروج آبرومندانه از بحران یمن است

پوستر: پیام رئیس جمهور آمریکا در توئیتر حذف شد

پوستر: فشار عربستان و امارات برای تجزیه یمن

پوستر: نارضایتی شدید از ترامپ رکورد تاریخی زد!

پوستر: خشم عراقی‌ها از هتاکی رسانه سعودی به آیت الله سیستانی

پوستر: اعمال ۱۲۹ تحریم علیه ایران از سوى دولت ترامپ

پوستر: هنوز آمریکا عذرخواهی نکرده است... بعد از 32 سال از حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی

پوستر: ترامپ: کسانی که به من رأی ندهند، احمق هستند!

پوستر: هشدار درباره قطع برق بیمارستان‌های یمن در پی توقیف کشتی‌های نفتی به‌دست عربستان

پوستر: ایران رکورد دریافت کارت اهدای عضو در جهان را شکست

پوستر: توهین ترامپ به زنان در گفتگوهای تلفنی

پوستر: تحت تعقیب به خاطر ترور سردار سلیمانی

پوستر: من نگران وضعیت پناهجویان افغانستانی در ایران هستم!

پوستر: واکنش عربستان به پایان تحریم تسلیحاتی ایران واکنش عربستان به طرح اشغال کرانه باختری

گفتگو با حاج عزمی عبدالحمید درباره حقوق بشر از نگاه رژیم آمریکا + فیلم

پوستر: ۷۶ درصد مردم روسیه موافق تمدید دوران ریاست جمهوری پوتین

پوستر: ایران: ۴۰ آمریکایی دخیل در ترور شهید سلیمانی شناسایی شده‌اند

نظرسنجی: به نظر شما حضور ایران در منطقه، به نفع مردم و امنیت کشورها است؟

کلیپ: خنجر یمنی در قلب رژیم سعودی

سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵
کد مطلب: ۸۵۵۱۶
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه عراق
گفتگو با کارشناسان خارجی درباره خروج نظامیان آمریکایی از عراق + فیلم
The Fact, S2 Ep46
گفتگو با کارشناسان خارجی درباره خروج نظامیان آمریکایی از عراق + فیلم
در ۴۶مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact،با حضور کارشناسانی از کشورهای آمریکا و انگلیس به بررسی ابعاد و پیامدهای تصمیم مردم و دولت عراق برای خروج نظامیان آمریکایی پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین، در ۴۶مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact،با حضور کارشناسانی از کشورهای آمریکا و انگلیس به بررسی ابعاد و پیامدهای تصمیم مردم و دولت عراق برای خروج نظامیان آمریکایی پرداختیم.

مهمانان:
* دکتر اسکات بنت
کارشناس عملیات روانی و تحلیلگر مسائل سیاسی از کشور آمریکا* پاتریک هانینگسن
تحلیل سیاسی و مسائل بین‌الملل از کشور انگلیسدر ادامه فیلم کامل این مصاحبه را در یوتیوب مشاهده می‌‌کنید.
سؤالات:
۱. مصوبه مجلس عراق برای اخراج نظامیان آمریکا بر اساس چه شواهد و دلایلی انجام شد؟
۲. ترور سردار سلیمانی و ابومهندس چه تاثیری در این مسئله داشت؟
۳. نقش آمریکا در بی ثباتی و اعتراضات خشونت آمیز خیابانی در عراق چیست؟
۴. آیا آمریکا به دنبال نفت عراق است؟
۵. راهپیمایی میلیون گسترده مردم عراق برای اخراج نظامیان آمریکایی چه ابعاد و پیامدهایی داشته است؟
۶. گروه های سیاسی و خصوصا نیروهای بسیج مردمی عراق تهدید کرده اند که اگر امریکا به طور مسالمت آمیز عراق را ترک نکند، عواقب خطرناک و پشیمان کننده ای در انتظار اوست، چقدر این تهدیدات جدی و عملی است؟

در ادامه خلاصه‌ی از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

* دکتر اسکات بنت
کارشناس عملیات روانی و تحلیلگر مسائل سیاسی از کشور آمریکا

۱. آیا آمریکا به دنبال نفت عراق است؟

مردم آمریكا مخالف حضور آمریكا در عراق هستند. ترامپ نیز از خروج نیروهای این کشور از خاک عراق خبر داده است. با همه‌ی این وجود، مجموعه‌های نظامی صنعتی و عناصر صهیونیستی وجود دارند که خواهان حضور آمریکا در عراق‌اند. همچنین، شرکت‌های حفاری نفت نیز هستند که به شدت سعی بر حفظ حضور خود در میدان‌های نفتی عراق دارند. از اینرو، احتمال آنکه آمریکا به حضورش در عراق ادامه دهد بسیار بالاست.

۲. راهپیمایی میلیون گسترده مردم عراق برای اخراج نظامیان آمریکایی چه ابعاد و پیامدهایی داشته است؟
این شرکت صدها هزار نفری عراقی‌ها در اعتراض به حضور ایالات متحده در عراق اتفاقی است که قطعاً رئیس جمهور آمریکا را از خواب بیدار کرده است چرا که ترامپ اعلام کرده که با خروج نیروهایش از عراق مشکلی ندارد. به نظر من اکثریت مردم آمریکا نیز خواستار چنین خروجی هستند. به همین منظور هر چه عراقی‌ها بیشتر بصورت صلح‌آمیز به دور هم جمع شوند و راهپیمایی انجام دهند، تاثیر بیشتری بر رئیس جمهور و مردم آمریکا خواهد داشت.

۳. گروه های سیاسی و خصوصا نیروهای بسیج مردمی عراق تهدید کرده اند که اگر امریکا به طور مسالمت آمیز عراق را ترک نکند، عواقب خطرناک و پشیمان کننده ای در انتظار اوست، چقدر این تهدیدات جدی و عملی است؟
به اعتقاد من این مسئله بسیار مهم است که مردم عراق و نیز عوامل سیاسی و نظامی این کشور همگی برای خروج نیروهای آمریکا از کشور خود متحد شوند. احتمال بسیار قوی وجود دارد که امتناع آمریکا از خروج از عراق جرقه یک نوع جنگ داخلی شود. اگر آمریکا از عراق بیرون نرود و به حملات تهاجمی نظامی علیه ایران و سایر نواحی ادامه دهد، خیلی زود خشونت و جنگ داخلی و اعتراضات و مواردی که منجر به درگیری جدی علیه نیروهای آمریکایی شود شکل خواهد گرفت.

* پاتریک هانینگسن
تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی از کشور انگلیس

۱. مصوبه مجلس عراق برای اخراج نظامیان آمریکا بر اساس چه شواهد و دلایلی انجام شد؟
شواهد کافی وجود دارد مبنی بر اینکه نشان دهد ایالات متحده پیمان حسن نیت میان بغداد و پنتاگون را نقض کرده است. این موضوع کاملا غیرقابل دفاع است که هرگونه نیروی اشغالگری بتواند به هر شاخه‌ای از ارتش کشور شما حمله کند که در مورد آمریکا این حمله شامل حمله به نیروهای بسیج مردمی (PMU) یا همان حشد الشعبی بوده است. این گروه‌های شبه نظامی عراقی توسط نیروهای آمریکایی مورد هدف قرار گرفتند و به نظر می رسد شواهد آمریکا کاملاً جعلی بود. ایالات متحده منتظر نماند که تحقیقات در این زمینه انجام شود. آمریکا مقامات رسمی عراق را نادیده گرفت و خودسرانه پیش رفت و حمله‌ای علیه چندین مقرّ حشد‌الشعبی انجام داد. به عقیده‌ی من قانونگذاران عراقی اذعان دارند که اوضاع کاملاً از کنترل خارج شده است و زمان آن رسیده که ایالات متحده و نیروهای نظامی آن، کشور را ترک کنند.

۲. ترور سردار سلیمانی و ابومهندس چه تاثیری در این مسئله داشت؟
سردار سلیمانی در عراق و همچنین در ایران چهره‌ای مورد احترام است و به همین اندازه نیز ابومهدی المهندس. حشد‌الشعبی، گروه شبه نظامی ملی عراق و قهرمانان ملی این کشور بودند که علیه داعش جنگیدند و آنرا شکست دادند. برای عزّت ملی عراق وجود این شبه نظامیان بسیار حائز اهمیت بود و وقتی آمریکا می‌آید و فرمانده این گروه شبه نظامی ملی عراق را به شهادت می‌رساند یعنی آنکه دیگر نباید در خاک عراق بماند. آمریکا با تروریست خواندن سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس هم به مردم کشور خود و هم به کل دنیا دروغ گفت. این در حالی بود که این دو چهره، جنگ علیه داعش را رهبری می‌کردند و حالا آمریکا آنها را کشت و بعد از کشتن، آنها را تروریست خواند. و همانطور که می‌بینید اینجا آن نقطه‌ایست که اعتبار ایالات متحده کاملاً از بین رفته است؛ از اینرو و براستی راهی برای بازگشت وجود ندارد و تمامی این اتفاقات نقض بزرگ حاکمیت عراق است.

۳. نقش آمریکا در بی ثباتی و اعتراضات خشونت آمیز خیابانی در عراق چیست؟
ایالات متحده از زمان اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ تا کنون شاید صدها میلیون دلار برای ساخت آنچه آنرا جامعه مدنی می نامند همچون شبکه‌های سازمان‌های غیردولتی هزینه و سرمایه‌گذاری کرده است. بنابراین، پنهان نیست که بسیاری از این سازمان‌های غیردولتی و سازمان‌های جامعه مدنی حمایت ایالات متحده را برای خود دارند و ایالات متحده مستقیم یا غیرمستقیم از آنها حمایت می‌کند. با این اوصاف، با حضور آمریکا در عراق کاملا خرسند هستند و به نظر می‌رسد که آنها جهت‌گیری ضد ایرانی را در پیش گرفته‌اند. ایالات متحده معترضان عراق را با موضوع تحریم تهدید می‌کند. ایالات متحده قادر است از طریق شبکه جامعه مدنی و سازمان‌های غیردولتی خود به بروز یک ناآرامی مدنی دامن زده وموجبات تغییر رژیم را فراهم آورد.

گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)

Share/Save/Bookmark