پوستر: ترامپ نژادپرست

پوستر: کشف بالن آتش‌زای آمریکایی در زمین‌های کشاورزی سوریه

پوستر: امام خمینی(ره): باید نهضت مستضعفین در مقابل مستکبرین در تمام عالم گسترده شود

پوستر: نژادپرستی در آمریکا ادامه دارد...

پوستر: آمریکا بدون روتوش

گفتگو با مکس پری درباره وحشیگری پلیس آمریکا

پوستر: تیتر: فرار ترامپ به زیرزمین کاخ سفید در پی اعتراضات مردم

پوستر: ولیعهد سعودی وقت و هزینه زیادی را صرف بازی‌ رایانه‌ای می‎‌کند

پوستر: ترامپ، ارتباط آمریکا را با سازمان بهداشت جهانی به طور کامل قطع کرد

پوستر: نژادپرستان بزرگ قرن 21

ویدئو کلیپ: قضاوت با شما...

ویدئو کلیپ: اقتدار دریایی از خلیج فارس تا دریای کارائیب

گفتگو با دکتر میشل جونز درباره مسئله اقدامات ضد انسانی اسرائیل+ فیلم

پوستر: آزادی فلسطین، هدف اصلی محور مقاومت

پوستر: همه دستاوردهای ترامپ در مقابله با ایران

پوستر: نژادپرست

نظرسنجی: کدامیک نژادپرست‌تر هست؟

پوستر: رژیم‌های نژادپرست

نظرسنجی: آیا با حذف اسرائیل موافقید؟

پوستر: اخطار توئیتر به ترامپ به‌خاطر طرح ادعاهای نادرست

پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
کد مطلب: ۸۳۹۰۷
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جبهه جهانی مستضعفین
گفتگو با کارشناسان خارجی درباره بحران یمن + فیلم
The Fact, Se2 Ep10
گفتگو با کارشناسان خارجی درباره بحران یمن + فیلم
در دهمین قسمت از فصل دوم The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از آمریکا و انگلیس، به بررسی جنگ یمن، جنایات رژیم سعودی، دلایل طولانی شدن این جنگ خونین و نتایج و پیامدهای آن پرداختیم.
به گزارش جبه جهانی مستضعفین، در دهمین قسمت از فصل دوم The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از آمریکا و انگلیس، به بررسی جنگ یمن، جنایات رژیم سعودی، دلایل طولانی شدن این جنگ خونین و نتایج و پیامدهای آن پرداختیم.


تیزر کنفرانس

مهمانان وب‌کنفرانس:
* جانیس کورتکمپ / Janice Kortkamp
فعال حوزه بین‌الملل و روزنامه‌نگار مستقل از کشور آمریکا* ریاض کریم / Riaz Kerim
تحلیلگر و کارشناس مسائل سیاسی از کشور انگلستان
سوالات مطرح شده در کنفرانس:
- چرا جنگ یمن اینقدر طولانی شده است؟
- آیا عربستان به اهداف خود در این جنگ دست یافته با به آنها نزدیک شده است؟
- چگونه عربستان با نقض قوانین بین المللی می تواند روزانه زنان و کودکان یمنی را به خاک و خون کشیده و مؤاخذه نشود؟
- وضعیت میدانی امروز جنگ یمن به نفع حوثی ها و متحدانشان پیش می رود یا به نفع نیروهای تحت حمایت عربستان و امارات؟
- حملات اخیر نیروهای مردمی یمن به نقاط استراتژیک اقتصادی عربستان چه نتایجی در پی داشته است؟
- تحلیل شما از نقش ایران در بحران یمن چیست؟ آیا ایران به وظایف اخلاقی و انسانی خود در ماجرای یمن عمل می کند؟
- وظیفه ما مردم، فعالان و نخبگان در قبال بحران یمن چیست؟
- به عقیده شما سرانجام این نبرد چه خواهد شد؟


فیلم کامل کنفرانس

در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

* جانیس کورتکمپ / Janice Kortkamp
فعال حوزه بین‌الملل و روزنامه‌نگار مستقل از کشور آمریکا

آیا عربستان به اهداف خود در این جنگ دست یافته یا به آنها نزدیک شده است؟
در این مورد باید اهداف مختلفی را بررسی کنیم. یکی از اهداف آن است که عربستان همواره میل به تصرف یمن داشته است. به‌‌‌رغم آنکه یمن کشوری فقیر با مردمی بسیار قوی و متعهد به خاکشان است ولی عربستان سعودی همواره بدنبال تحت کنترل در آوردن آن بوده است. هدف دیگر هم طمع و حرص قدرت است. یکی از مواردی که در این میان به چشم می‌‌‌خورد معاملات تسلیحاتی‌‌‌ست. این موضوع که جنگ‌‌‌ها برای فروش سلاح است که رخ میآیا عربستان به اهداف خود در این جنگ دست یافته یا به آنها نزدیک شده است؟
در این مورد باید اهداف مختلفی را بررسی کنیم. یکی از اهداف آن است که عربستان همواره میل به تصرف یمن داشته است. به‌‌‌رغم آنکه یمن کشوری فقیر با مردمی بسیار قوی و متعهد به خاکشان است ولی عربستان سعودی همواره بدنبال تحت کنترل در آوردن آن بوده است. هدف دیگر هم طمع و حرص قدرت است. یکی از مواردی که در این میان به چشم می‌‌‌خورد معاملات تسلیحاتی‌‌‌ست. این موضوع که جنگ‌‌‌ها برای فروش سلاح است که رخ می‌‌‌دهند یکی از عوامل مهمی‌‌‌ست که همواره بیان شده است. عربستان به یکی از هدف‌‌‌های خود که شکنجه‌‌‌ی انسان‌‌‌ها با گرسنگی، قحطی، بیماری، وحشت، ترس و کشتار کودکان و بمباران شهروندان بوده دست یافته است. در پاسخ به این سوال می‌‌‌گویم که اهداف عربستان اهداف مثبتی نبوده‌‌‌اند. این کشور در ایجاد کابوسی ناگوار و وحشتناک در یمن موفق عمل کرده است.


وضعیت میدانی امروز جنگ یمن به نفع حوثی ها و متحدانشان پیش می رود یا به نفع نیروهای تحت حمایت عربستان و امارات؟
به نظرم نمی‌‌‌توان با اطمینان به این سوال پاسخ داد چرا که اظهارات مختلفی از جناح‌‌‌های مختلف شنیده می‌‌‌شود. فکر می‌‌‌کنم طرفین درگیر بطور موقت در یک جبهه به پیروزی می‌‌‌رسند و در جبهه دیگر شکست می‌‌‌خورند.

وظیفه ما مردم، فعالان و نخبگان در قبال بحران یمن چیست؟
برای فعالان امری ضروری‌‌‌ست که حقیقت را به گوش عامه مردم که کاملا از دخالت آمریکا در خاورمیانه بی‌‌‌اطلاعند برسانند. وظیفه اصلی ما این است که افراد را آموزش دهیم و این خود مستلزم زمان و صبوری‌‌‌ بسیار است. همه افراد باید به اهرم فشار ادامه دهند. باید واقعیت و حوادثی که در یمن در حال قوع است را در رسانه‌‌‌های جایگزین در سراسر جهان به اشتراک بگذارند.

به عقیده شما سرانجام این نبرد چه خواهد شد؟
گاهی آرزو می‌‌‌کردم می‌‌‌توانستم فرجام این نبرد را ببینم و گاهی خوشحالم که نمی-توانم این سرانجام را ببینم. اتفاق جالبی در حال وقوع است و آن تغییر موضع تدریجی در واشنگتن است. امروز ما شاهد اندک عقب‌‌‌نشینی و به چالش کشیده شدن سیاست‌‌‌های آمریکا و اعمال خشونت‌‌‌های این کشور هستیم. من فکر می‌‌‌کنم یک باور همگانی در جهت مخالفت با این جنگ در حال شکل‌‌‌گیری در میان مردم آمریکاست. دهند یکی از عوامل مهمی‌‌‌ست که همواره بیان شده است. عربستان به یکی از هدف‌‌‌های خود که شکنجه‌‌‌ی انسان‌‌‌ها با گرسنگی، قحطی، بیماری، وحشت، ترس و کشتار کودکان و بمباران شهروندان بوده دست یافته است. در پاسخ به این سوال می‌‌‌گویم که اهداف عربستان اهداف مثبتی نبوده‌‌‌اند. این کشور در ایجاد کابوسی ناگوار و وحشتناک در یمن موفق عمل کرده است.


* ریاض کریم / Riaz Kerim
تحلیلگر و کارشناس مسائل سیاسی از کشور انگلستان


چرا جنگ یمن اینقدر طولانی شده است؟
ساده‌‌‌ترین پاسخ به این سوال طمع محض است. حرص و طمع و عطش قدرت. این جنگ به پایان نخواهد رسید. آغازگران جنگ علیرغم آنکه پیروز این نبرد نیستند ولی برای حفظ وجه و اعتبارشان همچنان به آن ادامه می‌‌‌دهند. هر چند که کشورهای مؤتلف عربی در جنگ علیه یمن به آرامی شروع به عقب‌‌‌نشینی کرده‌‌‌اند.
چگونه عربستان با نقض قوانین بین المللی می تواند روزانه زنان و کودکان یمنی را به خاک و خون کشیده و مؤاخذه نشود؟
سوال شما دارای چند وجه است. نخست آنکه عربستان سعودی به عضویت دیوان کیفری بین‌المللی در نیامده است پس هیچ‌‌‌کس نمی‌‌‌تواند به او کاری داشته باشد. ثانیا، عربستان سعودی عضو کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل است. سوم آنکه، عربستان به همراه آمریکا، بریتانیا و فرانسه که همگی از مؤتلفان هم هستند، از جمله حامیان بزرگ مالی سازمان ملل می‌‌‌باشند. دلیل آنکه جریمه و یا تحریمی علیه آنان صورت نمی‌‌‌گیرد این است که روند فروش سلاح باید اتفاق بیفتد و این خود دلیل تداوم این جنگ در چهار سال گذشته بوده است.


تحلیل شما از نقش ایران در بحران یمن چیست؟ آیا ایران به وظایف اخلاقی و انسانی خود در ماجرای یمن عمل می کند؟
نقش ایران در این بحران بسیار بسیار محدود است. ایران از مردم یمن حمایت کرده ولی این حمایت در سطح بسیار محدود صورت گرفته است. این حمایت در حد تامین نیازهای بشردوستانه همچون غذا و کمک‌‌‌های پزشکی بوده است. تا به امروز بنگاه-های تبلیغاتی غرب به گونه‌‌‌ای اخبار را منعکس کرده‌‌‌اند که بگویند این ایران است که شبه نظامیان حوثی را حمایت و هدایت می‌‌‌کند. در حالیکه این اشتباه است و تا به امروز نتوانسته‌‌‌اند حتی با یک سند و شاهد موضوع دخالت ایران در جنگ علیه یمن را ثابت کنند.

به عقیده شما سرانجام این نبرد چه خواهد شد؟
من فرجامی برای این نبرد نمی‌‌‌بینم. ممکن است گفتگوها و شروع متفاوتی وجود داشته باشد ولی اینکه از این گفتگوها نتیجه‌‌‌ای کسب شود این موضوع دیگری است. من تا زمانی‌‌‌که رسانه‌‌‌ها اقدام به ارائه اطلاعات و اخبار صحیح از واقعیت آنچه در حال وقوع است نکنند سرانجامی برای این نبرد متصور نیستم.گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark