ویدئو کلیپ: اعتراضات جهانی علیه طرح آمریکایی - صهیونیستی اشغال کرانه باختری

پوستر: عربستان منتظر کمک دیگر کشورها برای خروج آبرومندانه از بحران یمن است

پوستر: پیام رئیس جمهور آمریکا در توئیتر حذف شد

پوستر: فشار عربستان و امارات برای تجزیه یمن

پوستر: نارضایتی شدید از ترامپ رکورد تاریخی زد!

پوستر: خشم عراقی‌ها از هتاکی رسانه سعودی به آیت الله سیستانی

پوستر: اعمال ۱۲۹ تحریم علیه ایران از سوى دولت ترامپ

پوستر: هنوز آمریکا عذرخواهی نکرده است... بعد از 32 سال از حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی

پوستر: ترامپ: کسانی که به من رأی ندهند، احمق هستند!

پوستر: هشدار درباره قطع برق بیمارستان‌های یمن در پی توقیف کشتی‌های نفتی به‌دست عربستان

پوستر: ایران رکورد دریافت کارت اهدای عضو در جهان را شکست

پوستر: توهین ترامپ به زنان در گفتگوهای تلفنی

پوستر: تحت تعقیب به خاطر ترور سردار سلیمانی

پوستر: من نگران وضعیت پناهجویان افغانستانی در ایران هستم!

پوستر: واکنش عربستان به پایان تحریم تسلیحاتی ایران واکنش عربستان به طرح اشغال کرانه باختری

گفتگو با حاج عزمی عبدالحمید درباره حقوق بشر از نگاه رژیم آمریکا + فیلم

پوستر: ۷۶ درصد مردم روسیه موافق تمدید دوران ریاست جمهوری پوتین

پوستر: ایران: ۴۰ آمریکایی دخیل در ترور شهید سلیمانی شناسایی شده‌اند

نظرسنجی: به نظر شما حضور ایران در منطقه، به نفع مردم و امنیت کشورها است؟

کلیپ: خنجر یمنی در قلب رژیم سعودی

دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
کد مطلب: ۸۵۲۲۸
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه انگلیس
بررسی دلایل پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات انگلیس + فیلم
The Fact, S2 Ep39
بررسی دلایل پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات انگلیس + فیلم
در ۳۹مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact در گفتگو با کارشناسان مسائل بین‌المللی از کشور آمریکا به بررسی نتایج انتخابات اخیر انگلیس و پیروزی حزب محافظه‌کار و بوریس جانسون پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین، در ۳۹مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact در گفتگو با کارشناسان مسائل بین‌المللی از کشور آمریکا به بررسی نتایج انتخابات اخیر انگلیس و پیروزی حزب محافظه‌کار و بوریس جانسون پرداختیم.

مهمانان:
Randi Nord رندی نورد
کارشناس مسائل بین‌الملل و موسس وب‌سایت Geopolitical Alert از کشور آمریکاجیمز کری James Carey
تحلیلگر سیاسی و سردبیر وب‌سایت Geopolitical Alert از کشور آمریکا


در ادامه فیلم کامل این مصاحبه را در یوتیوب مشاهده می‌‌کنید.سوالات مطرح شده در این وب‌کنفرانس:

۱. پیروز حزب محافظه کار در انگلیس چه چیزهایی است؟
۲. مهمترین چالش های پیش روی جانسون چیست؟
۳. حزب کارگر بعد از این شکست، چه سرنوشتی خواهد داشت؟
۴. شعارهای ضد صهیونیستی و ضد امپریالیستی حزب کارگر تا چه میزان در جامعه انگلیس حامی دارد؟
۵. پروسه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با توجه به نتایج انتخابات به چه شکل خواهد بود؟

در ادامه خلاصه‌ی از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

Randi Nord رندی نورد
کارشناس مسائل بین‌الملل و موسس وب‌سایت Geopolitical Alert از کشور آمریکا

۱. دلایل پیروزی حزب محافظه کار در انگلیس چه چیزهایی است؟
همه‌پرسی نشان داد که مردم بریتانیا خواستار ترک اتحادیه اروپا هستند و از آنجائیکه زمان زیادی از این رای‌گیری می‌گذرد، توری‌ها روی این شعار که برگزیت را به سرانجام می‌رسانیم سرمایه‌گزاری کردند؛ شعاری که مردم هم خواستار شنیدن آن بودند. کاری که باید حزب کارگر انجام می‌داد این بود که بگویند چگونه می‌خواهند یک برگزیت حامی قشر کارگر داشته باشند و یا بر روی این موضوع کار کنند که چگونه از هجمه‌های علیه نئولیبرالیسم به نفع خود سود برند و بر آن سرمایه‌گذاری کنند و از آن به نحوی بهره جویند که مردم را به این باور برساند که این حزب جایگزین مناسبی برای پوپولیسم راست گرا می‌باشد. به نظر می‌رسد حزب کارگر در این زمینه شکست خورد و برنامه کار محکمی از خود به رسانه‌ها ارائه نداد. این خلاء از همان نخست به ضرر آنها شد و از همه‌ی اینها گذشته، پروپاگاندای تبلیغاتی ضد یهودی و جناح نئولیبرال حزب کارگر هم وجود داشت که سعی می‌کرد همه‌ی سیاستها و سیاستمداران چپ‌گرای افراطی را کنار بگذارد. با همه‌ی این اوصاف کاملا واضح است که این حزب چرا شکست خورد.

۲. حزب کارگر بعد از این شکست، چه سرنوشتی خواهد داشت؟
به نظر نمی‌رسد سرنوشت خوبی در انتظارشان باشد زیرا جرمی کوربین و جناح رادیکال طرفدار ضد امپریالیست و ضد صهیونیست حزب کارگر او را مقصر این شکست بزرگ انتخاباتی می‌دانند. ما اکنون می‌بینیم که کوربین عقب نشینی کرده است و یا آماده‌ی عقب نشینی می‌شود و من قویا معتقدم که ما شاهد روی کار آمدن عناصر لیبرالیستی یا نئو لیبرال بیشتری خواهیم بود.

۳. پروسه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با توجه به نتایج انتخابات به چه شکل خواهد بود؟
در حال حاضر فشار زیادی بر روی جانسون برای پیشبرد برگزیت قرار دارد. افرادی مانند ترامپ و جانسون با راه رفتن بر موج عظیم جریانهای ضد نئولیبرالی پوپولیستی به قدرت رسیده‌اند و هر زمان که فشارها زیاد و شرایط بحرانی می‌شود به سیاست‌های اقتصادی نئولیبرال یا فاشیستی متوسل می شوند. شرکت‌های سهامی حرفه‌ای با معاملات تجاری ضد کارگری و حجم زیادی از خصوصی‌سازی‌ها مواجه خواهند شد. مطمئنا تضعیف سرویس سلامت همگانی (NHS) را تجربه خواهیم کرد. فکر نمیکنم بریتانیا بتواند یک شبه به سیستم مراقبت های بهداشتی به سبک ایالات متحده برسد. تنها راه حل موجود یک برگزیت حامی کارگر است. هر چند که هیچ چیزی در جهت حمایت از کارگر در اتحادیه اروپا وجود ندارد اما خروج از آن فرصت‌های زیادی را از شرکت‌ها میگیرد و موقعیت‌های کلاهبرداری جدیدی در مسیر معاملات تجاری قرار می‌دهد و این تغییرات به شدت و به سرعت مردم را متاثر خواهد کرد و اگر جانسون بخواهد مردم را قربانی این تغییرات کند، مسلما با واکنش تند آنها مواجه خواهد شد زیرا همان اندازه که مردم خواستار برگزیت هستند به همان اندازه اگر ببینند پوپولیست‌های راست گرا برایشان چه ثمره‌ای آورده‌اند خوشحال نخواهند شد. از اینرو تنها راه حل ممکن یک برگزیت حامی کارگر است.


جیمز کری James Carey
تحلیلگر سیاسی و سردبیر وب‌سایت Geopolitical Alert از کشور آمریکا

۱. مهمترین چالش های پیش روی جانسون چیست؟

جانسون اکنون مسئولِ به سرانجام رساندن برگزیت است و این موضوع مهمترین چالش پیش روی او خواهد بود. جانسون برای پیشبرد برگزیت در مقابل منافع شرکتها و طبقه کارگر انگلیس مسیری طولانی پیش رو دارد. مشکلات زیادی با مسائلی همچون سرویس‌های‌ سلامت همگانی پیش خواهد آمد. افزون بر این، مسئله ایرلند و اسکاتلند نیز وجود دارد که کوربین هم در زمان مبارزات انتخاباتی خود اسنادی در ارتباط با آنها افشا کرد که نشان می دهد مرز سختی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند ایجاد خواهد شد. اکنون که حزب ناسیونالیست در مقایسه با وفاداران به بریتانیا کرسی بیشتری در ایرلند شمالی دارند این موضوع می‌تواند مسئله ساز باشد. بوریس باید خود را برای مذاکرات پس از برگزیت آماده کند. موضوعی که فکر می‌کنم برای او بسیار چالش برانگیز خواهد بود اینکه بتواند شرکت‌های آمریکایی را به معاملات تجاری جدید تشویق کند. او ناگزیر به تلاش برای اجرای سرمایه‌داری به سبک آمریکایی در کشوری است که حداقل از سطحی از شبکه تأمین اجتماعی تا امروز برخوردار بوده است.

۲. شعارهای ضد صهیونیستی و ضد امپریالیستی حزب کارگر تا چه میزان در جامعه انگلیس حامی دارد؟
به عقیده‌ی من این موضوع به میزان زیادی به آینده‌ی حزب کارگر بستگی خواهد داشت. این حزب تلاش خواهد کرد خود را به مرکزگرایی هدایت کند. موضوعی که حزب کارگر به آن توجه نکرده است این است که جرمی کوربین تاکنون از چالش های متعدد رهبری جان سالم به در برده است. فکرنمی‌کنم اغلب مردم با شنیدن این موضوع که مثلا پورتمن ضدیهوی است و یا عکس‌های کوربین در مراسم مربوط به ارتش موقت جمهوری‌خواه ایرلند (IRA) متعجب شده باشند. فکر می‌کنم که یهودی-ستیزی ادامه خواهد داشت و اگر جناح مرکزگرایی حق رای را از چپ‌گرایان افراطی سلب کند، حزب کارگر از هم خواهد پاشید و یا پوسته‌ای از آن باقی خواهد ماند.


گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark