انتقاد از قتل سیستماتیک زندانیان سیاسی در مصر

حمله دوباره پهپادهای ارتش یمن به پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان

خیانت جدید فرانسه به مردم لیبی

ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
کد مطلب: ۸۳۶۳۶
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جبهه جهانی مستضعفین
بررسی نقش آمریکا در کودتاهای ده سال اخیر + فیلم
The Fact, Se2 Ep8
بررسی نقش آمریکا در کودتاهای ده سال اخیر + فیلم
در هشتمین قسمت از مجموعه The Fact به بررسی نقش آمریکا در کودتاهای ده سال اخیر با حضور کارشناسانی از انگلیس و آمریکا پرداختیم.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، در هشتمین قسمت فصل دوم برنامه The Fact به بهانه کودتای آمریکایی در ونزوئلا، به بررسی دخالت‌های مستقیم و غیر مستقیم این کشور در کودتاهای ده سال اخیر در کشورهای مختلف جهان پرداخته شد.


تیزر کنفرانس


مهمانان وب‌کنفرانس:
Shabbir Hassanali/ شبیر حسنعلی

تحلیلگر و نظریه‌پرداز مسائل بین‌الملل از کشور انگلستان
 Shabbir Hassanali/ شبیر حسنعلی

Ali Salaam / علی سلام
فعال سیاسی
از کشور آمریکا
علی سلام


سوالات مطرح شده در وبینار:
- در کدام کشورها طی ده سال اخیر به پشتوانه آمریکا کودتا رخ داده است؟
- آمریکا در کودتای خونین هندوراس در سال ۲۰۰۹ میلادی، چه دخالتی داشت؟
- نقش آمریکا در کودتای مصر، یعنی کودتای سیسی علیه محمد مرسی در سال ۲۰۱۳ را چگونه ارزیابی می کنید؟
- کودتای اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی تأثیر زیادی بر منافع کشورهای غربی و شرقی داشته است، امریکا در شکل گیری این کودتا چه اقداماتی و رویکردی را در پیش گرفته بود؟
- نقش آمریکا در کودتاهای نظامی در کشورهای افریقایی از افریقای مرکزی تا بورکینافاسو و بروندی تا زیمباوه را چگونه ارزیابی می کنید؟
- در کودتای ۲۰۱۶ نافرجام ترکیه، آمریکا چه نقشی را ایفا میکرد؟
- آیا دست پنهان امریکا در کودتای چند هفته قبل سودان دیده می شود؟
- آمریکا بارها در ونزوئلا به دنبال ایجاد کودتا بوده است، هر بار این اقدام با شکست مواجه شده است، آیا این بار امریکا قادر به تغییر دولت در این کشور خواهد شد؟
- چگونه امریکا می تواند بدون هیچ مزاحمتی از سوی سازمان ملل و شورای امنیت، تا این حد در امور داخلی کشورهای مختلف دخالت کرده و کودتاها و انقلاب های رنگی مختلفی را رقم بزند؟
- آیا کشوری به دنبال ایجاد کودتا در آمریکا باشد، این کشور و مجامع جهانی چه واکنشی را خواهند داشت؟فیلم کامل قسمت هشتم از فصل دوم


در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.


شبیر حسنعلی
تحلیلگر و نظریه‌پرداز مسائل بین‌الملل از کشور انگلستان

در کدام کشورها طی ده سال اخیر به پشتوانه آمریکا کودتا رخ داده است؟
رد پای آمریکا در سراسر دنیا در هر جا که منافعش به خطر بیفتد و یا منافع اسرائیل در میان باشد دیده می‌شود. از جمله در کشورهای آمریکای جنوبی. همه می‌دانیم که آمریکا در صدد بود اقداماتی در کوبا انجام دهد. حتی در ونزوئلا، اوکراین، مصر و ایران. فکر می‌کنم سوال بهتر آن باشد که بپرسیم آمریکا در کدام کشورها دخالت نکرده است. کودتا در واقع تنها یک اقدام نظامی نیست که در آن ارتشی بیاید و شروع به آتش‌افروزی کند و کسی را به قدرت بنشاند. کودتایی روانی در حال وقوع است. کودتایی که برای وقوع آن در ایران به شدت تلاش می‌کنند. آمریکا در تلاش برای ایجاد کودتایی روانی در ایران است که به موجب آن بتواند ذهنیت جمعی را به نفع آمریکا و بر علیه حکومت تغییر دهد. من معتقدم هیچ کشوری در هیچ جای جهان حتی به اصطلاح متحدینش از جمله اسرائیل و کانادا وجود ندارد که آمریکا در امور آن دخالت نکرده باشد.


کودتای اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی تأثیر زیادی بر منافع کشورهای غربی و شرقی داشته است، امریکا در شکل گیری این کودتا چه اقداماتی و رویکردی را در پیش گرفته بود؟
آنچه که تحت عنوان اروپای غربی شناخته می‌شود همگی به ناتو که آمریکا یکی از عناصر کلیدی آن است مرتبطند. آمریکا وقتی احساس کرد نمی‌خواهد یک دولت متحد روسی در اوکراین در راس کار بیاید، دلقک دست‌نشانده خود را بر سر کار نشاند. آمریکا افرادی را به آنجا آورد که مورد تایید و علاقه خودش بود و از طریق رسانه‌های غربی برای طراحی سناریو با نزدیک کردن هر چه بیشتر موشک‌های ناتو به مرز، با ایجاد هیاهو در شورای امنیت سازمان ملل متحد در ناتو و اتحادیه اروپا به آنها کمک کرد. من معتقدم حتی انقلاب نارنجی هم به نظر می‌رسید جزء سیاست‌های آمریکا باشد.


اگر کشوری به دنبال ایجاد کودتا در آمریکا باشد، این کشور و مجامع جهانی چه واکنشی خواهند داشت؟
فکر نمی‌کنم فروپاشی آمریکا بوسیله کودتا رخ دهد. آمریکا چیزی بیشتر از یک حکومت است. آمریکا یک پدیده روانی‌ست؛ یک فرهنگ و یک خرده فرهنگ است. اگر قرار باشد که دولت آمریکا بطور اساسی تغییر کند، انقلابی جدید در آمریکا باید ظهور کند.


علی سلام
فعال سیاسی
از کشور آمریکا

آمریکا در کودتای خونین هندوراس در سال ۲۰۰۹ میلادی، چه دخالتی داشت؟
کودتای هندوراس بیش از حتی ۱۰۰ درصد توسط آمریکا و اسرائیل طراحی شده بود. هرچند که طراح اصلی این کودتا کسی نبود جز هیلاری کلینتون. هیچ یک از این اتفاقات از روی حماقت آمریکا نیست؛ بلکه آمریکا تمام این نمایش را با طرح و برنامه به اجرا در می‌آورد.


چگونه امریکا می تواند بدون هیچ مزاحمتی از سوی سازمان ملل و شورای امنیت، تا این حد در امور داخلی کشورهای مختلف دخالت کرده و کودتاها و انقلاب های رنگی مختلفی را رقم بزند؟
بعضی چیزها برای این به وجود آمده‌اند که گرگی در لباس میش باشند و ظاهر صلح و روابط بین الملل و دیپلماسی به خود بگیرند. این سازمان‌ها و انجمن‌ها همگی ابزاری‌ست که با لبخندی بتوانند ملت‌هایی را که در مقابل نظام غالب جهان مقاومت می‌کنند تضعیف کنند. همانطور که توسط دبیرکل حزب‌الله لبنان سید حسن نصرالله نیز به زیبایی اشاره شد، سازمان ملل متحد نهادی است که قربانی و قاتل هر دو را محکوم می‌کند. آنچه مردم باید به آن توجه کنند این است که به سازمان ملل متحد اعتماد نکنند و برای هیچ راه حلی چه در مورد فلسطین و چه در مورد ایران و یا هر موضوع دیگری به این سازمان تکیه نکنند.


اگر کشوری به دنبال ایجاد کودتا در آمریکا باشد، این کشور و مجامع جهانی چه واکنشی خواهند داشت؟ در واقع جنبشی در آمریکا وجود دارد که برای ایجاد کودتا و فروپاشی در این کشور فعالیت می‌کند که خیلی هم برای سیستم خوب است چرا که مردم آمریکا باید بیدار و آگاه شوند. تصور می‌کنم این روند آگاهی وجود دارد ولی شاید نتوان هنوز آن را به بیداری سیاسی تعبیر کرد اما این اتفاق به زودی رخ خواهد داد. این بیداری نباید تنها یک بیداری سیاسی باشد بلکه به یک بیداری معنوی نیاز است. آمریکا به این زودی‌ها تبدیل به یک ملت اسلامی نخواهد شد، اما همانطور که در قرآن کریم مشاهده می کنیم، تاکید بر این است که مسیحیان در عطوفت و برادری نزدیک‌ترین به مسلمانان هستند. ما اگر می‌خواهیم آمریکا بیدار شود، نباید با فروپاشی جعلی که خود این کشور طراح آن است فریب بخوریم. فروپاشی که کارگردانش خود آمریکاست تا بتواند به هدف خود که مجزا ساختن و غالب آمدن بر مردم است برسد تا بانکداران در سیستم فدرال رزرو بنشینند و پول‌های خود را بشمارند و کنترل امور مالی مردم آمریكا را كه متأسفانه با فقر مواجه هستند به دست گیرند. آن هنگام که مردم آمریکا آگاه شوند و برخیزند‌‌، خوشبختانه امپراطوری این کشور محدود خواهد شد. اما مردم جهان نباید روی هیچ‌گونه بیداری آمریکایی حساب کنند. می‌توانند به آن امیدوار باشند ولی به آن تکیه نکنند.
 
گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark