پوستر: ایران و ونزوئلا، آمریکا را ناک اوت کردند

پوستر: چراغ سبز برخی کشورهای عربی به اشغال کرانه باختری

پوستر: شمار قربانیان کرونا در آمریکا از ۱۰۰ هزار نفر گذشت

ویدئو کلیپ: ابر قدرت پوشالی...

گفتگو با «مسلم عمران» درباره مسئله فلسطین و اهمیت روز جهانی قدس + فیلم

گفتگو با «زینب مهنا» درباره محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا + فیلم

مجموعه پوستر: رهبرانقلاب: امروز دنیا قربانیان #کرونا را می‌شمارد اما چرا هیچ‌کس میلیون‌ها مظلوم در جهان اسلام را شمارش نمیکند؟

پوستر: خروج آمریکا از توافقات بین‌المللی ادامه دارد

پوستر: لجبازی و دعوای کودکانه دونالد ترامپ و نانسی پلوسی

مجموعه پوستر: تحریم حامیان اسرائیل

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

گفتگو با «میشل اسپرینگمن» درباره معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اسرائیل + فیلم

ویدئو کلیپ: تفاوت زندگی در اسرائیل و فلسطین

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: رمضان در یمن

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

پوستر: خطرناک‌ترین ویروس‌های جهان

پوستر: تحریم‌های آمریکا در بحبوحه کرونا تروریسم پزشکی است

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱
کد مطلب: ۸۵۴۸۲
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه امریکا
«معامله قرن» ترامپ از نگاه منتقدان غربی + فیلم
The Fact, S2 Ep45
«معامله قرن» ترامپ از نگاه منتقدان غربی + فیلم
در ۴۵مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact،با حضور کارشناسانی از کشورهای آمریکا و برزیل به اهداف آمریکا از طراحی معامله قرن، خیانت اعراب به فلسطین، واکنش‌های جهانی و امکان تحقق این طرح پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین، در ۴۵مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact،با حضور کارشناسانی از کشورهای آمریکا و برزیل به اهداف آمریکا از طراحی معامله قرن، خیانت اعراب به فلسطین، واکنش‌های جهانی و امکان تحقق این طرح پرداختیم.

مهمانان:
* پائول لارودی / Paul Larudee
فعال سیاسی، بنیانگذار جنبش غزه آزاد از کشور آمریکا* پائول آنتونپولس / Paul Antonopoulos
تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌الملل از کشور برزیل / استرالیادر ادامه فیلم کامل این مصاحبه را در یوتیوب مشاهده می‌‌کنید.
سؤالات:
۱. ترامپ از ارائه طرح معامله قرن به دنبال چه اهدافی است؟
۲. طرح ترامپ چقدر با قوانین بین المللی همخوانی دارد؟
۳. واکنش مردم فلسطین و جهان اسلام را به این طرح چگونه ارزیابی می کنید؟
۴. چرا شماری از کشورهای عربی از جمله امارات و بحرین به حمایت از این طرح پرداخته اند؟
۵. ایا چنین طرحی قابل تحقق خواهد بود؟
۶. وضعیت امروز جبهه مقاومت را خصوصا بعد از ترور سردار سلیمانی و ابومهندس چگونه ارزیابی میکنید و به نظر شما جبهه مقاومت به هدف آرمان فلسطین آزاد دست خواهد یافت؟

در ادامه خلاصه‌ی از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

* پائول لارودی / Paul Larudee
فعال سیاسی، بنیانگذار جنبش غزه آزاد از کشور آمریکا

۱. ترامپ از ارائه طرح معامله قرن به دنبال چه اهدافی است؟
ترامپ از ابتدای تشکیل دولت خود، به شدت با صهیونیست‌های افراطی هماهنگ بوده است. از اینرو می‌توان توقع داشت که این به اصطلاح معامله‌ی قرن کاملا در راستای اهداف این گروه از صهیونیست‌ها باشد و اتفاقا این امر دقیقا در حال رخ دادن است. طرح معامله‌ی قرن بدنبال تحقق رویای صهیونیست‌ها برای سرزمینی است که فقط یهودیان در آن وجود دارند؛ سرزمینی با تمام ویژگی‌های مربوط به یهود و حتی با تاریخ یهود. این طرح بدنبال محدود کردن هر چه بیشتر فلسطینیان به نواحی کوچکتر و منابع کمتر است. اساسا معامله‌ی قرن تلاشی است برای از بین بردن فلسطینی‌ها و مجبور کردن آنان به ترک سرزمین خود و به گونه‌ای هم طراحی شده است که آنها را تحریک به انجام کاری کند که با واکنش شدیدتر نیروهای صهیونیستی همراه باشد.

۲. طرح ترامپ چقدر با قوانین بین المللی همخوانی دارد؟
این به اصطلاح معامله‌ی قرن نه تنها مبتنی بر هیچ یک از قوانین بین المللی نیست بلکه بر خلاف معاهدات بین‌المللی نیز هست چرا که تمامی این قوانین را نقض می‌کند.

۳. واکنش مردم فلسطین و جهان اسلام را به این طرح چگونه ارزیابی می کنید؟
آمریکا و اسرائیل علی‌الخصوص ترامپ چندان اهمیتی برای واکنش جهانی نسبت این به اصطلاح معامله‌ی قرن قائل نیستند. کشورهای زیادی وجود دارند که حامی فلسطین و مخالف اسرائیل هستند و حتی آن دسته از کشورهایی که صریحاً علیه اسرائیلی‌ها نیستند نیز احساس می‌کنند که اسرائیل پا را از حد فراتر گذاشته است. آنچه آمریکا و اسرائیل از واکنش جهانی انتظار دارند صرفا انتقاد و محکوم ساختن آنهاست. این درحالیست که هیچ پیامد عملی در این زمینه وجود نخواهد داشت و تنها زمانیکه به جز محکومیت جهانی، پیامد عملی نیز در این زمینه وجود داشته باشد می‌تواند موجب هراس آمریکا و اسرائیل شود. و شخصا گمان نمی‌برم چنین پیامدی بخواهد رخ دهد.

* پائول آنتونپولس / Paul Antonopoulos
تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌الملل از کشور برزیل / استرالیا

۱. چرا شماری از کشورهای عربی از جمله امارات و بحرین به حمایت از این طرح پرداخته اند؟
مسئله‌ی فلسطین تبدیل به یک انحراف و معضل دائمی شده است که کشورهای عربی می‌خواهند آن را از هر طریق ممکن حل کنند؛ خواه از طریق به اصطلاح معامله‌ی قرن یا هر نوع مصالحه دیگری میان فلسطینی‌ها و موجودیت صهیونیستی.

۲. آیا چنین طرحی قابل تحقق خواهد بود؟
ایالات متحده آگاه است که طرح معامله‌ی قرن توسط فلسطینی‌ها و همچنین سایر قدرتهای بزرگ منطقه مانند ایران و حتی ترکیه کاملاً رد می شود. این طرح هرگز قرار نبوده است که عملی شود بلکه هدف از آن بیشتر نشان دادن تصویری سازش ناپذیر و غیرمنطقی از فلسطینی‌ها در حل بحران فلسطین به جامعه‌ی جهانی بود.

۳. وضعیت امروز جبهه مقاومت را خصوصا بعد از ترور سردار سلیمانی و ابومهندس چگونه ارزیابی میکنید و به نظر شما جبهه مقاومت به هدف آرمان فلسطین آزاد دست خواهد یافت؟
ایران برای شهادت سردار سلیمانی کاملا آماده بود و شهادت وی هیچ تفاوتی در تلاشهای مقاومت نخواهد کرد. آموزه‌های دینی و فرهنگی شهادت این را می‌گوید که ترور یک نفر نمی‌تواند مانعی بر سر راه مقاومت شود. با وجود آنکه شهادت سردار سلیمانی تلاشهای آزادسازی فلسطین را تحت تاثیر قرار نداد لیکن حقیقت تلخ آن است که آزادی فلسطین هنوز بسیار دور است و مادامیکه کشورهای عربی به استثنای سوریه بر علیه جنبش مقاومت حرکت کنند و تلاشی برای آزادی فلسطین انجام ندهند این موضوع همچنان دور از دسترس خواهد ماند. گفتنی‌ست تا زمانیکه تمرکز به جای اینکه بر اسرائیل باشد بر ایران بوده و عدم یکپارچگی در این زمینه وجود داشته باشد ما شاهد آزادی فلسطین نخواهیم بود.

گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark