ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
کد مطلب: ۸۴۴۲۹
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جبهه جهانی مستضعفین
بررسی روابط اسرائیل و روسیه در گفتگو با کارشناسان + فیلم
The Fact, Se2 Ep19
بررسی روابط اسرائیل و روسیه در گفتگو با کارشناسان + فیلم
در نوزدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای آمریکا و صربستان به بررسی روابط سیاسی، نظامی و اقتصادی روسیه و اسرائیل پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین - در نوزدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای آمریکا و صربستان به بررسی روابط سیاسی، نظامی و اقتصادی روسیه و اسرائیل پرداختیم.


تیزر کنفرانس

مهمانان وب کنفرانس


* جانیس کورتکمپ / Janice Kortkamp
فعال حوزه بین‌الملل و روزنامه‌نگار مستقل از کشور آمریکاTesa Tesanovic
تحلیلگر سیاسی از کشور صربستان

سوالات کنفرانس
* چرا روسیه بر خلاف رویکردهای ضد آمریکایی خود در منطقه، روابط گرمی با اسرائیل دارد؟
* میزان نفود یهودیان در ساختارهای قدرت روسیه چقدر است؟
* روسیه در سوریه تا چه میزان برای تأمین امنیت اسرائیل حاضر به فشار بر ایران و حزب الله است؟
* واکنش روسیه در قبال ظلم آشکار اسرائیل به مردم فلسطین و غزه چطور قابل ارزیابی است؟
* روابط روسیه با حزب الله لبنان و حماس در چه سطحی است؟
* نفوذ اسرائیل در آسیای مرکزی از جمله قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان چه خطراتی برای آینده منافع روسیه خواهد داشت؟
* اگر نبردی احتمالی بین ایران و اسرائیل شکل بگیرد، به نظر شما روسیه حامی کدام طرف خواهد بود؟
* آینده روابط روسیه و اسرائیل را چگونه پیش بیینی میکنید؟مشاهده فیلم کامل کنفرانس

در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

* جانیس کورتکمپ / Janice Kortkamp
فعال حوزه بین‌الملل و روزنامه‌نگار مستقل از کشور آمریکا


چرا روسیه بر خلاف رویکردهای ضد آمریکایی خود در منطقه، روابط گرمی با اسرائیل دارد؟

در واقع امروز یافتن کشوری که در اتحاد با اسرائیل نباشد چندان آسان نیست و این خود یک روند نگران‌کننده در دنیاست. اسرائیل از روش‌های زیادی برای دستیابی نفوذ در کشورها برخوردار است و البته که در روسیه نیز چنین است. پوتین رهبری عملگراست و به دنبال آن است که روسیه را به یک ابرقدرت در جهان تبدیل کند. البته که در حال حاضر نیز یکی از کشورهای ابرقدرت جهان است ولی حتی از این حد هم بیشتر، به گونه‌ای که بتواند در بازار جهانی و اقتصاد جهانی به رقابت بپردازد و یکی از راه‌هایی که آمریکا به کشوری اجازه قدرت گرفتن می‌دهد حمایت از اسرائیل است. این تنها یکی از راههای نفوذ اسرائیل در سایر کشورهاست.

روسیه در سوریه تا چه میزان برای تأمین امنیت اسرائیل حاضر به فشار بر ایران و حزب الله است؟

روسیه درصدد است یک نقش متعادل¬کننده در منطقه داشته باشد و به نوعی در مذاکرات جهانی و در خاورمیانه یک رهبر محسوب شود. اینکه این فشار تا چه حد ادامه می‌یابد به نظرم مشخص نیست اما در این میان عوامل و کاستی‌های زیادی وجود دارد. به اعتقاد من روسیه در مسئله سوریه و ایران این فشار را وارد کرد و برای مثال عقب نشینی از مناطق مشخصی در مقابل وعده دریافت برخی امتیازات از سوی اسرائیل و آمریکا اما آنچه که درواقع رخ داد عقب‌نشینی ایران از برخی مناطق در مقابل عمل نکردن به وعده‌های داده شده بود. به نظرم پوتین یکی از زیرک‌ترین انسان‌های روی کره زمین است. یهودیان صیهونیست دارای نفوذ سیاسی و اقتصادی زیادی در روسیه هستند ولی اینکه این نفوذ تا چه حد بتواند باعث ایجاد فشار بر ایران و حزب‌الله شود باید صادقانه بگویم که نمی‌دانم. امیدوارم پوتین عقب نشینی کند و خود را به عنوان اهرمی برای فشار بر ایران و حزب‌الله درگیر نسازد و تمرکز خود را معطوف به آنچه در سوریه مشغول انجام است کند.

روابط روسیه با حزب الله لبنان و حماس در چه سطحی است؟

فکر می‌کنم جنگ در سوریه فرصتی در اختیار فرماندهان و سربازان روسی قرار داد تا واقعیت آنچه در حال وقوع است را خود ببینند و از زبان حامیان سرسخت مقاومت هر آنچه گذشته است را بشنوند. من امیدوارم مردم غزه بتوانند رهبرانی پرورش دهند که بدرستی و به خوبی نماینده آنها باشند چرا که فکر می‌کنم حماس نماینده خوبی برای مردم غزه نیست.

Tesa Tesanovic
تحلیلگر سیاسی از کشور صربستان


میزان نفود یهودیان در ساختارهای قدرت روسیه چقدر است؟

ریشه‌ی رابطه اسرائیل و روسیه بسیار عمیق است. اسرائیل دارای یک و نیم میلیون یهودی است که به زبان روسی تکلم می¬کنند و از فرهنگ روس برخوردارند. به این دلیل و همچنین به دلیل جمعیت مُتنفّذ یهودیان روسیه در مسکو رابطه‌ی این دوکشور بسیار قوی است.اسرائیل علی رغم آنکه بخشی از بلوک غربی است لیکن زیر بار فشار آمریکا برای اعمال تحریم بر روسیه نرفته است. در حال حاضر مبادلات تجاری جالب توجهی بین دو کشور روسیه و اسرائیل در حال انجام است. محصولات کشاورزی اسرائیل به روسیه صادر می‌شود. برخی از شرکت‌های پیشرفته در اسرائیل با شرکت‌های روسی تعاملات دارند. واقعیت این است که بسیاری از ثروتمندان نوظهور روسیه، یهودی تبار هستند و اقتصاد روسیه را تحت کنترل دارند و شاید همین موضوع یکی از عوامل حفظ رابطه‌ای خوب با اسرائیل باشد.

واکنش روسیه در قبال ظلم آشکار اسرائیل به مردم فلسطین و غزه چطور قابل ارزیابی است؟

روسیه در حال حاضر فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته است و رسما جنایات اسرائیل در غزه را محکوم کرده است. اما یکی از مشکلاتی که در مورد غزه وجود دارد آن است که سازمان حماس که کنترل نوارغزه را به عهده دارد به جماعت اخوان‌المسلمین مرتبط است که رسما در روسیه به عنوان یک سازمان تروریستی نامیده شده است. و از آنجائیکه حماس در حال حاضر چندان از دمشق مورد حمایت روسیه پشتیبانی نمی¬کند فکر نمیکنم همدردی و حمایت نسبت به غزه تا آنجا که باید زیاد باشد.

اگر نبردی احتمالی بین ایران و اسرائیل شکل بگیرد، به نظر شما روسیه حامی کدام طرف خواهد بود؟

به اعتقاد من همه جا خطوط قرمز وجود دارند. و همانطور که اشراف دارید مشکل پیش رو آن است که اسرائیل مستقل عمل نمی‌کند و در ائتلاف با آمریکا حرکت می‌کند و هر گونه حمله اسرائیل به ایران با کمک و همکاری آمریکا خواهد بود و این چیزی است که در مقابل منافع روسیه قرار دارد. ایران نقطه ضعف روسیه است چرا که اگر ایران تک افتد غرب به راحتی به روسیه در آسیای مرکزی و منطقه دریای خزر راه می‌یابد. فکر نمی‌کنم روسیه شهامت دخالت نظامی در جهت حمایت از ایران را داشته باشد چرا که این دخالت به منزله جنگ جهانی دوم خواهد بود. دخالتی که گویی روسیه به آمریکا حمله کرده است. اما مطمئنا روسیه به نوعی از قدرت خود در شورای امنیت سازمان ملل استفاده خواهد کرد و احتمال هر گونه حمله نظامی علیه ایران را وتو خواهد کرد. اما در عین حال تلاش خود را می‌کند که با ایجاد کانالهای دیپلماتیک اطمینان حاصل کند خواسته اصلی اسرائیل برای حمله به ایران به گوش‌ها رسیده است. به اعتقاد من هر آنچه دولت ترامپ در حال انجام است از قبیل خروج از توافق هسته‌ای و تمامی این تنش‌ها در خلیج فارس همگی خلاف منافع روسیه است زیرا روسیه برای اعمال نفوذ و قدرت خود نیاز به ثبات در منطقه دارد و حمله به ایران شرایط را برای سوریه بغرنج می‌کند و متعاقبا جایگاه‌ روسیه را به خطر می‌اندازد. در نتیجه فکر نمی‌کنم در صورت وقوع نبردِ احتمالی روسیه به اسرائیل پشت کند.


گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark