ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۹
کد مطلب: ۸۲۵۵۷
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جبهه جهانی مستضعفین
برگزاری وب‌کنفرانس با موضع تروریستی خواندن سپاه + فیلم
The Fact, Se2 Ep3
برگزاری وب‌کنفرانس با موضع تروریستی خواندن سپاه + فیلم
در سومین قسمت از فصل دوم The Fact با حضور فعالانی از فرانسه و لبنان، به بررسی چرایی، تبعات و نتایج تروریستی اعلام کردن سپاه توسط آمریکا پرداخته شد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، سومین قسمت فصل دوم  The Fact با موضوع بررسی اقدام آمریکا در اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی برگزار شد.


مشاهده تیزر

در این وبینار آقای گروید کولمن، نویسنده و تحلیلگر سیاسی فرانسوی و  آقای علی موسوی، خبرنگار پرس تی وی در لبنان به بیان نظرات خود درباره این اقدام آمریکا پرداختند.


در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

* به نظر شما چرا و با چه هدفی ترامپ در این برهه زمانی چنین تصمیمی را اعلام کرد و سپاه را سازمانی تروریستی دانست؟
۱- گروید کولمن: این اتفاقی بود که خواسته و ناخواسته رخ میداد چراکه ایران آخرین دشمن حقیقی اسرائیل محسوب میگردد. این ایران بود که سد راه اهداف اسرائیل شده بود و ترامپ نیز سعی داشت تا خواسته اسرائیل را محقق سازد. دلیل دیگر این عمل این بود که آمریکا بدنبال مسئول دانستن ایران نسبت به وقایع تروریستی احتمالی در اروپا و دیگر کشورها هستند.


* تروریستی اعلام کردن سپاه با کدام قوانین و حقوق بین الملل تناقض دارد؟
۲- علی موسوی: چنین اقدامی تابحال رخ نداده است و این اولین نمونه از اقدامی این چنینی است به همین واسطه در دنیای حقوق بین الملل هنوز پاسخ صریح و واضحی ناظر به این عملکرد وجود ندارد، اما امر بدیهی این است که چنین اقدامی قطعاً خلاف عرف بین المللی است و عمده کشورهای عضو سازمان ملل نیز با این تصمیم ترامپ مخالفت کرده‌اند. پمپئو در واقع به دنبال این است که به ایران چهره‌ای تروریستی بخشد تا آن را با داعش شبیه سازی کند.


* چرا امریکا گروهک تروریستی منافقین که ۱۷ هزار ایرانی را ترور کرده اند، از لیست سازمان های تروریستی خارج می کند یا از اشغالگری و کودک کشی اسرائیل حمایت می کند و حامی اصلی کشتار زنان و کودکان یمنی توسط عربستان، اما سازمان های قانونی مثل سپاه و حزب الله لبنان و حماس را تروریستی می داند؟
۳- گروید کولمن: این استاندارد دوگانه مسأله‌ای بدیهی است چراکه در نظر آنان هر کس که مخالف منافع رژیم صهیونیستی باشد، تروریست شناخته میشود. استاندارد دوگانه در واقع پایه سیاست خارجی کشورهای غربی است. در حال حاضر مجاهدین خلق در آلبانیا پایگاه دارند و مورد حمایت گروه‌های آمریکایی تحت نظارت دولت آمریکا هستند، بنابراین به این نتیجه میرسیم که هیچ جنگ حقیقی علیه تروریسم وجود ندارد، بلکه صرفاً بهانه و ابزاری است برای ایجاد دشمن. مردم در غرب بسیار تحت تأثیر رسانه¬های جمعی و پروپاگاندای آن قرار میگیرند و نمیتوانند درک کنند که چه کسی به راستی در پس ایجاد گروه های تروریستی است.


* چرا این تصمیم ترامپ با مخالفت جهانی مواجه شده و تنها چند کشور همیشه همراه آمریکا یعنی اسرائیل و عربستان و برخی دولت های مرتجع عربی از این اقدام اعلام حمایت کردند؟
۴- علی موسوی: آمریکا در این اقدام یک سازمان نظامی و دفاعی رسمی یک کشور را به عنوان تروریست شناخته است و همین امر موجب ایجاد نوعی از هراس در دل دیگر کشورها شده است و علیرغم اینکه بسیاری از این کشورها متحد آمریکا محسوب میشوند اما آنها به واسطه همین هراس اقدام به مخالفت با این تصمیم کرده اند. شاید آمریکا بعد از قرار دادن ایران در این لیست، سراغ سازمان دفاعی کشوری دیگر، مثلا فرانسه، برود، بنابراین اگر ملاحظه میکنید که بسیاری از این کشورها اعتراض خود را نسبت به این تصمیم ابراز داشته¬اند، صرفاً به خاطر این است که چنین اقدامی خلاف عرف بین المللی است. اینکه مشاهده میکنید که عمده کشورهای بین المللی به چنین تصمیمی معترض میشوند نشان میدهد که آمریکا قدرت درک حقوق بین الملل را ندارد.

* تأثیر این اقدام ترامپ را در منطقه و وضعیت داخلی کشور ایران چگونه ارزیابی می کنید؟
۵- گروید کولمن: ایران همین حالا هم زیر فشار تحریمها قرار دارد. قطعاً تلاشی عمده در راستای مشروعیت‌زدایی از ایران و تخریب چهره آن وجود دارد. آمریکا در واقع به ادعای خود در حال پیش بردن پروژه ای پیچیده تحت عنوان "برنامه صلح" است که حتی در داخل آمریکا نیز مورد مخالفت قرار گرفته است، اما با این وجود ترامپ سعی دارد تا خود را به عنوان یک ایجادکننده صلح در جهان مطرح کند و علاقه دارد به عنوان حل‌کننده مشکلات خاورمیانه، کره شمالی و ونزوئلا شناخته شود و این در حالی است که خلاف این ادعا را در ایران و ونزوئلا شاهد بوده ایم.

* نقش سپاه را در ثبات منطقه چطور ارزیابی میکنید و آیا همکاری سپاه با دولت های عراق و سوریه در مبارزه با گروهک های تروریستی و مسلح برای منطقه خاورمیانه مؤثر و مثبت است یا منفی و مضر؟
۶- علی موسوی: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نه تنها با متحدان آمریکا در منطقه خاورمیانه مقابله کرده است بلکه گروه‌های مقاومت را نیز تقویت کرده است و هم اکنون این گروه ها در جوامع خود نیز تأثیرگذار و قدرتمند شناخته میشوند. اگر ما به مسأله سوریه نگاه کنیم مشاهده میکنیم که ایجاد داعش توسط آمریکا و کشورهای عربی خلیج (فارس)‌ موجی از خشونت بی سابقه را در این کشور ایجاد کرد و این سپاه پاسداران ایران بود که از حکومت قانونی بشار اسد دفاع کرد و در مقابل تروریستها ایستاد و در حال حاضر بلطف زحمات سپاه شاهد وجود ثبات در سوریه هستیم، بنابراین باید گفت که نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه بسیار مثبت بوده است.


* آینده وضعیت سپاه و دایره تأثیرگذاری آن بر منطقه و جهان را چگونه می بینید؟
۷- گروید کولمن: به نظر من ارمغان چنین تصمیمات و اقداماتی علیه سپاه پاسداران ایران این خواهد بود که ایران قدرتمند تر خواهد شد و از مشروعیت و مقبولیت آمریکا نیز کاسته میشود. نکته اساسی این است که آمریکا سعی در آماده شدن برای یک نبرد با ایران دارد هر چند که مطمئنم که آمریکا نمیتواند در هیچ نبردی با ایران پیروز گردد اما به هر حال این چیزی است که آمریکا برایش طرح¬ریزی و برنامه ریزی میکند.
Share/Save/Bookmark