ویدئو کلیپ: اعتراضات جهانی علیه طرح آمریکایی - صهیونیستی اشغال کرانه باختری

پوستر: عربستان منتظر کمک دیگر کشورها برای خروج آبرومندانه از بحران یمن است

پوستر: پیام رئیس جمهور آمریکا در توئیتر حذف شد

پوستر: فشار عربستان و امارات برای تجزیه یمن

پوستر: نارضایتی شدید از ترامپ رکورد تاریخی زد!

پوستر: خشم عراقی‌ها از هتاکی رسانه سعودی به آیت الله سیستانی

پوستر: اعمال ۱۲۹ تحریم علیه ایران از سوى دولت ترامپ

پوستر: هنوز آمریکا عذرخواهی نکرده است... بعد از 32 سال از حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی

پوستر: ترامپ: کسانی که به من رأی ندهند، احمق هستند!

پوستر: هشدار درباره قطع برق بیمارستان‌های یمن در پی توقیف کشتی‌های نفتی به‌دست عربستان

پوستر: ایران رکورد دریافت کارت اهدای عضو در جهان را شکست

پوستر: توهین ترامپ به زنان در گفتگوهای تلفنی

پوستر: تحت تعقیب به خاطر ترور سردار سلیمانی

پوستر: من نگران وضعیت پناهجویان افغانستانی در ایران هستم!

پوستر: واکنش عربستان به پایان تحریم تسلیحاتی ایران واکنش عربستان به طرح اشغال کرانه باختری

گفتگو با حاج عزمی عبدالحمید درباره حقوق بشر از نگاه رژیم آمریکا + فیلم

پوستر: ۷۶ درصد مردم روسیه موافق تمدید دوران ریاست جمهوری پوتین

پوستر: ایران: ۴۰ آمریکایی دخیل در ترور شهید سلیمانی شناسایی شده‌اند

نظرسنجی: به نظر شما حضور ایران در منطقه، به نفع مردم و امنیت کشورها است؟

کلیپ: خنجر یمنی در قلب رژیم سعودی

سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
کد مطلب: ۸۵۴۲۹
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جمهوری اسلامی ایران
پیامدهای سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران در گفتگو با کارشناسان + فیلم
The Fact, S2 Ep44
پیامدهای سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران در گفتگو با کارشناسان + فیلم
در ۴۴مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact،با حضور کارشناسانی از کشورهای آلمان، صربستان و ایران به بررسی پیامدهای اشتباه پدافندی ایران در هدف قرار دادن و سقوط هواپیمای اوکراینی پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین، در ۴۴مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact،با حضور کارشناسانی از کشورهای آلمان، صربستان و ایران به بررسی پیامدهای اشتباه پدافندی ایران در هدف قرار دادن و سقوط هواپیمای اوکراینی پرداختیم.

مهمانان:* مانوئل اکسنریتر
تحلیل گر سیاسی از آلمان

* تسا تسانویچ
تحلیلگر مسائل بین‌الملل از صربستان* برنا دانش
تحلیلگر ایرانی - آمریکایی مسائل سیاسیدر ادامه فیلم کامل این مصاحبه را در یوتیوب مشاهده می‌‌کنید.


سؤالات:
1- به نظر شما تأثیر اشتباه پدافند ایران در حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی چه میزان مانور نظامی و رسانه ای ایران در حمله به پایگاه آمریکایی عین الاسد را تحت پوشش قرار داده است؟
2- افکار عمومی مردم ایران از این اتفاق ناراحت و خشمگین است، چرا رسانه های غربی به دنبال تهییج مردم ایران برای اعتراض خیابانی غیرقانونی و شعارهای ساختار شکن هستند؟
3- بعضی این اشتباه پدافندی را خرابکاری ناشی از جاسوسان و عوامل نفوذی دشمن میدانند، تا چه میزان احتمال خرابکاری عمدی برای ضربه زدن به وجهه ایران و سپاه وجود دارد؟
4- در حادثه حمله امریکا به هواپیمایی ایران، نظامیانی که به هواپیمای مسافربری حمله کردند، مورد تقدیر قرار گرفتند، اما ایران مسیر عذرخواهی و پذیرش مسئولیت و جبران خسارات را در پیش گرفته است، این رویه متفاوت ریشه در چه مسائلی دارد؟

مانوئل اکسنریتر
تحلیل گر سیاسی از آلمان

۱. به نظر شما تأثیر اشتباه پدافند ایران در حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی چه میزان مانور نظامی و رسانه ای ایران در حمله به پایگاه آمریکایی عین الاسد را تحت پوشش قرار داده است؟
به عقیده من این اتفاق برای دولت ایران و موقعیت استراتژیک این کشور ضربه-زننده بود. رسانه‌های جریان اصلی اروپا به گونه‌ای این رخداد را منعکس کردند که گویی ایران تعمدا به هواپیمای اوکراینی شلیک کرده است. برای مثال در آلمان و کشور خود من، یکی از زردترین روزنامه‌ها همچنان مشغول نفرت‌پراکنی علیه ایران است.

۲. بعضی این اشتباه پدافندی را خرابکاری ناشی از جاسوسان و عوامل نفوذی دشمن میدانند، تا چه میزان احتمال خرابکاری عمدی برای ضربه زدن به وجهه ایران و سپاه وجود دارد؟
ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و حتی برخی نهادهای عضو اتحادیه اروپا شاید به هیچ چیز به اندازه سیستم موشکی جمهوری اسلامی ایران علاقمند نباشند. به اعتقاد من این موضوع خیلی واضح است. موضوع خرابکاری و هک سیستم موشکی شاید در حال حاضر خیلی موضوع محتملی نباشد ولی بطور کل قطعا برای نفوذ به سیستم اطلاعاتی ایران تلاش می‌کنند.

تسا تسانویچ
تحلیلگر مسائل بین‌الملل از صربستان

۱. افکار عمومی مردم ایران از این اتفاق ناراحت و خشمگین است، چرا رسانه های غربی به دنبال تهییج مردم ایران برای اعتراض خیابانی غیرقانونی و شعارهای ساختار شکن هستند؟
در حال حاضر ایالات متحده و ایران درگیر نوعی جنگ با یکدیگر هستند. هر چند که این رویارویی یک مواجه‌ی مستقیم نظامی نیست بلکه نوعی درگیری نرم است که همانطور که در عراق و لبنان نیز شاهد آن بودیم آمریکا آنرا با هدف ایجاد یک خاورمیانه‌ی جدید انجام می‌دهد. آمریکا در این زمینه مهارت دارد که نارضایتی‌های به حق مردم یک کشور را با مشکلاتی که در کشورهایی مثل عراق و لبنان و ایران وجود دارد در هم ریخته و به سوی رسیدن به اهداف سیاسی خود سوق دهد. هدف آنها مقابله با تنها قدرتی است که می تواند امپریالیسم آمریکا در خاورمیانه را به چالش بکشد و آن قدرت ایران است.

 ۲. افکار عمومی مردم ایران از این اتفاق ناراحت و خشمگین است، چرا رسانه های غربی به دنبال تهییج مردم ایران برای اعتراض خیابانی غیرقانونی و شعارهای ساختار شکن هستند؟
آمریکا در تلاش است نشان دهد آنچه اعتراضات در لبنان و عراق منجر شد میتواند در ایران هم رخ دهد. واقعیت آنچه در حال وقوع است نشان می‌دهد که آمریکا اعتراضات به حق مردم لبنان و عراق را که ریشه در مسائل اقتصادی و فساد دارد جهت اهداف سیاسی خود مورد استفاده قرار داده است. عامل مهم شکل‌گیری این اعتراضات تحریم‌های شدیدی است که ترامپ بر ایران اعمال کرده است. مشکل تظاهرکنندگان مسائل اقتصادی است که باعث شده است مردم را کور کند و خشم آنها را به سوی سپاه پاسداران ایران سوق دهد.

۳. در حادثه حمله امریکا به هواپیمایی ایران، نظامیانی که به هواپیمای مسافربری حمله کردند، مورد تقدیر قرار گرفتند، اما ایران مسیر عذرخواهی و پذیرش مسئولیت و جبران خسارات را در پیش گرفته است، این رویه متفاوت ریشه در چه مسائلی دارد؟
با اذعان به شلیک به هواپیما، ایران در واقع به همه آنها تیپا زد و اکنون برگ برنده‌ای برای خود ندارند و تنها کاری که می‌توانند انجام دهند این است که ایران را برای این اتفاق نکوهش کنند. با اعتراف به اشتباه و عذرخواهی، ایران توانست از خطرات بزرگتر از جمله لطمه به وجه ملی خود جلوگیری کند. حادثه سقوط هواپیمای ایرباس در سال ۱۹۸۸ در زمان حساسی رخ داد. این حادثه در برهه‌ای رخ داد که قدرت آمریکا تضعیف شده بود و اتحاد جماهیر شوروی نیز در حال فروپاشی بود و کسی نبود که آمریکا را در آن زمان به چالش بکشد و اینگونه بود که آمریکا توانست بدون حتی عذرخواهی چنین اقدامی را مرتکب شود. معتقدم اگر چنین اتفاقی امروز رخ دهد فشار بیشتری از سوی جهان بر آمریکا وارد خواهد شد تا حداقل به اشتباه خود اعتراف کند. تفاوت رویکرد ایران و آمریکا و اذعان ایران به اشتباهش و عذرخواهی برای این اشتباه به جامعه جهانی نشان داد که نیت ایران مثبت بوده است.

برنا دانش
تحلیلگر ایرانی - آمریکایی مسائل سیاسی

۱. افکار عمومی مردم ایران از این اتفاق ناراحت و خشمگین است، چرا رسانه های غربی به دنبال تهییج مردم ایران برای اعتراض خیابانی غیرقانونی و شعارهای ساختار شکن هستند؟
من فکر می‌کنم اگر دولت ایران با مردم صادق و شفاف باشد خود مردم در این اعتراضات و تظاهرات شرکت نخواهند کرد و حتی به کشورهای خارجی از جمله آمریکا و سایر کشورها اجازه سوءاستفاده از این موقعیت داده نخواهد شد.

۲. در حادثه حمله امریکا به هواپیمایی ایران، نظامیانی که به هواپیمای مسافربری حمله کردند، مورد تقدیر قرار گرفتند، اما ایران مسیر عذرخواهی و پذیرش مسئولیت و جبران خسارات را در پیش گرفته است، این رویه متفاوت ریشه در چه مسائلی دارد؟
به عقیده من، حادثه سقوط هواپیما در سال ۱۹۸۸ ریشه در سیاست‌های هژمونیک دولت ایالات متحده دارد که بموجب آن درصدد است همه کشورهای جهان را تحت کنترل خود در آورد. معتقدم هواپیمای مسافربری ایرباس در سال ۱۹۸۸ عمدا مورد هدف موشکی قرار گرفت. حتی اگر فرض کنیم این حمله تعمدی نبوده باشد نیز نباید به افسری که دستور شلیک موشک را داد مدال افتخار داده می‌شد. حداقل امر این بود که او را از سمت خود اخراج کنند. تصور کنید اگر ایران یک هواپیمای مسافربری آمریکایی را هدف قرار می‌داد، همه دنیا به هم می‌ریخت اما برعکس این اتفاق افتاد و آمریکا هواپیمای ایرانی را ساقط کرد و حتی سازمان ملل هم کاری در قبال آن انجام نداد. به نظر من مقایسه این دو رخداد خیلی دشوار است چرا که این دو موقعیت متفاوت هستند.


گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark