ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
کد مطلب: ۸۴۲۹۶
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه آوارگان و پناهندگان
بررسی بحران پناهندگان مکزیکی در مرزهای آمریکا  + فیلم
The Fact, Se2 Ep17
بررسی بحران پناهندگان مکزیکی در مرزهای آمریکا + فیلم
در هفدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای آلمان و آمریکا به بررسی سیاست‌های ضد مهاجرتی ترامپ و وضعیت بحرانی پناهندگان در مرزهای مکزیک و آمریکا پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین - در هفدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای آلمان و آمریکا به بررسی سیاست‌های ضد مهاجرتی ترامپ و وضعیت بحرانی پناهندگان در مرزهای مکزیک و آمریکا پرداختیم.

تیزر کنفرانس

مهمانان وب‌کنفرانس:
Michael Opperskalski
تحلیلگر سیاسی و نویسنده از کشور آلمان
Michael Opperskalski


Randi Nord
کارشناس مسائل بین‌الملل و موسس وب‌سایت Geopolitical Alert از کشور آمریکا
Randi Nord

James Carey
تحلیلگر سیاسی و سردبیر وب‌سایت Geopolitical Alert از کشور آمریکا
James Carey

سوالات مطرح شده در کنفرانس:
* رویکرد ضد مهاجرتی ترامپ در چه مسائلی ریشه دارد؟
* جامعه آمریکایی تا چه میزان موافق یا مخالف سیاست های ضد مهاجرتی ترامپ هستند؟
* جامعه آمریکایی بسیاری از دستاوردهای خود را مدیون تخصص و تلاش مهاجران است، اما چرا امروز چنین شعارهایی مورد اقبال بخش مهمی از جامعه قرار می گیرد؟
* کشیدن دیوار مرزی با مکزیک در چه مرحله ای قرار دارد و آیا این امر طبق خواسته ترامپ به سرانجام خواهد رسید؟
* وضعیت پناهندگان در مرز مکزیک تا چه میزان بحرانی و غیرانسانی است؟
* چرا سازمان های بین المللی در قبال وضعیت بغرنج پناهندگان در مرز مکزیک واکنش مناسبی را انجام نداده اند؟
* راه حل این بحران خصوصا در مرزهای مکزیک چیست و چه وظایفی بر عهده دولت آمریکا و مکزیک است؟فیلم کامل وب‌کنفرانس

در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

Michael Opperskalski
تحلیلگر سیاسی و نویسنده از کشور آلمان


جامعه آمریکایی تا چه میزان موافق یا مخالف سیاست های ضد مهاجرتی ترامپ هستند؟

موضوع مهاجران و سیاست‌های آمریکا در مقابله با آن حتی در میان طبقات کارگر نیز شکاف ایجاد کرده است. در این بین گروهی موافق سیاست‌های ضد مهاجرتی ترامپ هستند و عده‌ای نیز مخالف آن.

وضعیت پناهندگان در مرز مکزیک تا چه میزان بحرانی و غیرانسانی است؟

من به جد احساس نگرانی میکنم که این وضعیت ادامه‌دار باشد چرا که مشخصا سیاست‌های آمریکا در آینده‌ای نزدیک دچار تغییر اساسی نخواهد شد. از این‌رو، کوچ و ترک کشور و پناهجویی در شبه اردوگاه های کار اجباری همواره ادامه خواهد داشت. واقعیت دیگر این است که هیچ‌گونه فشار بین‌المللی در مقابل این بحران وجود ندارد. هیچ‌گونه سازمان بین‌المللی که بر ضد آن فعالیت کند وجود ندارد. می‌پرسید چرا؟ زیرا به نفع کسی نیست که مستقیما در مقابله با آمریکا برخیزد.این به اصطلاح پناهجویان خواسته یا ناخواسته صرفا ابزاری هستند برای قدرت‌هایی که برای بی‌ثبات کردن کشورها و منطقه می‌کوشند. من بیم آن دارم که این قطار اهریمنی در مسیر بحران مکزیک و اردوگاه‌های پناهجویان همچنان به حرکت خود ادامه دهد.

راه حل این بحران خصوصا در مرزهای مکزیک چیست و چه وظایفی بر عهده دولت آمریکا و مکزیک است؟

به نظر من خیلی مهم است که این بحران و مسائل مشابه به رسانه‌ها و نیز سیاست گذاران روسیه و چین کشانده شود چرا که چین و روسیه تنها کشورهای ابرقدرتی هستند که می‌توانند آمریکا را به چالش کشند.


Randi Nord
کارشناس مسائل بین‌الملل و موسس وب‌سایت Geopolitical Alert از کشور آمریکا

رویکرد ضد مهاجرتی ترامپ در چه مسائلی ریشه دارد؟

ما باید تصمیمات سیاسی فعلی ترامپ را از آنچه صرفا برای خوشایند حامیانش انجام می‌دهد جدا کنیم. اگر بخواهیم از چشم‌اندازی سیاسی به موضوع بنگریم، نیاز است در ابتدا ببینیم قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یا نفتا (NAFTA) از بعد از پایه‌ریزی تا کنون چه اثراتی داشته است. طرفداران رویکرد ضدمهاجرتی ترامپ معتقد بودند که این سیاست‌ها ورود مهاجران از کشورهای آمریکای لاتین را کاهش می‌دهد اما در واقعیت آن چه شد تضعیف قشر کارگر در آمریکا برغم افزایش در تولید ناخالص داخلی بود.


کشیدن دیوار مرزی با مکزیک در چه مرحله ای قرار دارد و آیا این امر طبق خواسته ترامپ به سرانجام خواهد رسید؟

در فوریه سال گذشته، کنگره آمریکا تقاضای ۵.۷ میلیارد دلاری ترامپ را برای ساخت دیوار رد کرد. و این چیزی بود که باعث تعطیلی دولت شد که چندین هفته نیز به طول انجامید. بعد از این اتفاق، ترامپ تصمیم گرفت بخشی از بودجه وزارت دفاع را به این امر اختصاص دهد. که در این دوره ما شاهد چندین فرمان اجرایی و شرایط اضطراری بودیم که باعث شد مرز و هر آنچه در مرز در حال وقوع بود به عنوان یک تهدید امنیت ملی قلمداد شود. در حال حاضر، ترامپ در تلاش است بتواند موافقت دیوان عالی را تا قبل از پایان سال مالی ۲۰۱۹ در ماه سپتامبر بدست آورد. در عین حال سعی می‌کند رضایت حامیانش را با صرف همه بودجه‌ای که قرار است برای دیوار مرزی بدست آورد جلب کند.

راه حل این بحران خصوصا در مرزهای مکزیک چیست و چه وظایفی بر عهده دولت آمریکا و مکزیک است؟


راه حل بسیار ساده است ولی متاسفانه حتی قدمی هم به آن نزدیک نیستیم. راه حل این است که آمریکا دست از دخالت در امور کشورهای آمریکای لاتین و سایر کشورها بردارد. آمریکا باید تحریم‌ها را از روی کشور ونزوئلا و کوبا بردارد و اجازه دهد این کشورها به بازار جهانی بپیوندند. باید دست از تهدید بولیوی و نیکاراگوئه بکشد و اجازه دهد این کشورها بتوانند اقتصادشان را خودشان با کمک‌های خارجی و بدون غُل و زنجیر بسازند و خود برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند که دیگر نیاز نباشد مردم این کشورها بدنبال مهاجرت باشند. کار دیگری که آمریکا باید انجام دهد آن است که خانواده‌ها را در مرز مکزیک به هم بازگرداند. ما داستان‌های وحشتناکی می‌شنویم در مورد کودکانی که گم می‌شوند و یا توسط خانواده‌های متمول در آمریکا به فرزندخواندگی پذیرفته می‌شوند و والدینشان را به مکزیک یا گواتمالا تبعید می‌کنند و هیچ‌گاه از سرنوشت آنها خبری شنیده نمی‌شود. این‌ها صرفا راه حل‌های کوتاه مدت هستند.

James Carey
تحلیلگر سیاسی و سردبیر وب‌سایت Geopolitical Alert از کشور آمریکا


جامعه آمریکایی بسیاری از دستاوردهای خود را مدیون تخصص و تلاش مهاجران است، اما چرا امروز چنین شعارهایی مورد اقبال بخش مهمی از جامعه قرار می گیرد؟

موضوع مهاجران موضوعی بسیار پرطرفدار در میان طبقه‌ی حاکم در قدرت است. زمانی‌که ترامپ آواز بیگانه‌ستیزی از بستر جمهوری‌خواهان سر می‌داد، این طبقه‌‌ی حاکم بودند که برایش دم تکان می‌دادند. اما این آواز تنها بسان پارس سگی بود تا بتواند آرای نژادپرستان را که شالوده‌ی حکومت ترامپ هستند بدست آورد. این افراد به اندازه‌ی ترامپ در مورد کشیدن دیوار مرزی و تبعید‌های دسته جمعی جدی نبودند. برای بسیاری از افراد طبقه متوسط و یا حتی طبقات کارگر سفیدپوست موضوع مهاجران تنها راه خروج از وضعیت موجود بود. ترامپ این اندیشه را القا می‌کرد که کسی نمی‌تواند در مورد کاپیتالیست و یا شکست نئولیبرالیسم اقتصادی و معاملات تجاری نئولیبرال سخن بگوید؛ پس بنابراین تنها راه نجات این است که از مهاجران و پناهجویان خشمگین باشیم. این موضوع تنها راهی بود که بوسیله آن می‌توانستند انتقادات خود را مطرح کنند. به عقیده‌ی این گروه، مهاجران و پناه‌جویان تنها عاملی هستند که باید برای شرایط موجود سرزنش شوند. و این تنها تصویری است که در تلویزیون به آنها نشان داده می‌شود و این گروه در واقع هیچ‌گونه دغدغه و نگرانی اقتصادی ندارند.

چرا سازمان های بین المللی در قبال وضعیت بغرنج پناهندگان در مرز مکزیک واکنش مناسبی را انجام نداده اند؟

چه کسی می‌خواهد آمریکا را مسئول این بحران‌ها بداند؟ من هرگز کسی را در سطح بین‌المللی ندیده‌ام که توانایی این کار را داشته باشد. گزارش‌هایی از سوی یونیسف آمده است که شرایط کنونی در مرز مکزیک را محکوم کرده است. متاسفانه هیچ کاری نمی‌توان کرد که آمریکا را مسئول این جنایات نشان داد. به نظر من تنها شانس ممکن قدرت‌های دیگر از جمله چین و روسیه هستند که در سطح بین‌المللی پیرامون این مسئله اعتراض کنند. هر چند که اعتراض به سیاست‌های آمریکا برای آنها بهره‌ای ندارد. آمریکا هزاران اتهام به آنها بر خواهد گرداند و این اعتراض راه به هیچ جا نخواهد برد. دستگاه حقوق بشر غربی تنها برای خود غرب ساخته شده است. دیوان بین‌المللی کیفری و همه تشکیلات ممکن برای حمایت از آمریکا فعالیت می‌کنند و آمریکا نیز اعلام کرده است که اگر هر کدام از آنها بدنبال محکوم کردن آمریکا باشند دیگر کار آمریکا با آنها تمام شده است. از این‌رو فکر میکنم این پناهجویان در شرایط فعلی گیر افتاده‌اند.

راه حل این بحران خصوصا در مرزهای مکزیک چیست و چه وظایفی بر عهده دولت آمریکا و مکزیک است؟


رسانه‌ها باید در هر گوشه از این کره خاکی که می‌توانند آمریکا را مقصر نشان دهند چرا که این کشور سعی می‌کند همه‌ی ملت‌ها را به زیر کشد. بیم از آمریکا باید جهانی شود و این تنها بخشی از راه حل کوتاه مدت به این مسئله است.

گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark