پوستر: ترامپ، نقطه عطف فروپاشی آمریکا

پوستر: اخراج نظامیان آمریکایی از عراق؛ به زودی...

ویدئو کلیپ: افسر ارتش سوریه خطاب به نظامی آمریکایی: آتیش‌تون می‌زنم!

پوستر: پیام قدردانی حماس از نقش انصارالله و مردم یمن در یاری مسئله فلسطین

پوستر: شمار افراد گرسنه در نیویورک دو برابر شده است

گفتگو با دیوید هانگرفرد درباره بحران اقتصادی و اجتماعی در آمریکا در پی همه‌گیری ویروس کرونا و اعتراضات مردمی اخیر + فیلم

پوستر: ترور فرماندهان ارشد سپاه، استراتژی مشترک آمریکا و اسرائیل

پوستر: حقوق بشر آمریکایی: تعهد بی‌نظیر به کشتن انسان‌ها

پوستر: شهر «مأرب» یمن در آستانه آزادسازی ائتلاف سعودی در حال عقب نشینی و خروج تجهیزات

مجموعه پوستر: نگاهی به جنایات چین علیه مسلمانان اویغور

پوستر: تظاهرات لبنانی‌ها علیه دخالت‌های آمریکا

پوستر: عظمت دولت ترامپ!

پوستر: رفتار دوگانه انگلیس از فروش سلاح به عربستان تا تحریم چندین مقام سعودی

پوستر: سازمان عفو بین‌‎الملل میانمار را متهم به جنایت جنگی علیه مسلمانان روهینگیایی کرد و سکوت کشورهای اسلامی ادامه دارد..

پوستر: سناتور آمریکایی: در حالی‌ که یمنی‌ها از کرونا می‌میرند، ما هم آنها را بمباران می‌کنیم!

گفتگو با پروفسور آلکساندر آزادگان درباره وضعیت بحرانی حال حاضر آمریکا + فیلم

ویدئو کلیپ: استقبال بی نظیر مردم از ترامپ! پیشنهاد می‌کنم این تصاویر زیبا را حتما ببینید

پوستر: انگلیس فروش سلاح به عربستان را از سر می‌گیرد

نظرسنجی: فریبکاری چین باعث انتشار ویروس کرونا در سراسر جهان شده است آیا با این نظر ترامپ موافقید؟

پوستر: آمریکا مقادیر زیادی داروی موثر در درمان کرونا انبار کرده است

يکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸
کد مطلب: ۸۶۰۱۴
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه فلسطین
گفتگو با «زینب مهنا» درباره محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا + فیلم
The Fact Season 3 / Episode 14
گفتگو با «زینب مهنا» درباره محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا + فیلم
در چهاردهمین قسمت از فصل سوم برنامه The Fact به گفتگو با زینب مهنا نویسنده و فعال حقوق بشری لبنانی ساکن ایران درباره مسئله فلسطین، محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین، در چهاردهمین قسمت از فصل سوم برنامه The Fact به گفتگو با زینب مهنا نویسنده و فعال حقوق بشری لبنانی ساکن ایران درباره مسئله فلسطین، محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا پرداختیم.

مهمان:
* زینب مهنا / Zeinab Mehanna
نویسنده و فعال حقوق بشری لبنانی ساکن ایران


در ادامه فیلم کامل این مصاحبه را در یوتیوب مشاهده می‌‌کنید.

در ادامه خلاصه‌ی از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

۱. نظر شما در مورد نقض حقوق بشر اسرائیل چیست؟
اشغال اسرائیل باعث شکل‌گیری دسته‌بندی‌های انحرافی در فلسطین شده است و این موضوع بخش بهداشت و سلامت را متاثر ساخته است. امروز که همگان به ویروس کرونا فکر می‌کنند و درگیر این موضوع هستند، یهودی‌سازی بیت المقدس بیش از همیشه در حال جریان است؛ به این معنا که خانه‌های بیشتری در حال ویرانی هستند، دستگیری‌های بیشتری صورت می گیرد و تلاش برای از بین بردن اونروا (آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک) در حال انجام است. بنابراین باید بگویم خیر شرایط ابدا شرایط خوبی نیست.

۲. به نظر شما چرا کرانه‌ی باختری رود اردن و نوار غزه برای اسرائیل حائز اهمیت است؟
اسرائیل در تلاش است میان مردم، حماس و مقامات فلسطینی تفرقه و دودستگی ایجاد کند. در حال حاضر، اسرائیل شاهد است که حماس و مقامات فلسطین پیرامون خیلی از مسائل توافق آراء ندارند و همین موضوع باعث ایجاد اختلافات و تقسیم‌بندی‌های سیاسی و جغرافیایی شده است.

۳. نظر شما پیرامون عواقب تحریم‌ها علیه فلسطین در بحبوحه‌ی کرونا چیست؟

فلسطین پرجمعیت‌ترین منطقه‌ در جهان است. وقتی صحبت از فاصله‌گذاری اجتماعی می‌شود، چگونه می‌توان این فاصله‌گذاری را در پرجمعیت‌ترین منطقه‌‌ی جهان اعمال کرد؟ وقتی می‌گوییم آبی وجود ندارد و یا ۹۵ درصد آب قابل شرب نیست، چگونه مردم می‌توانند دست‌های خود را شستشو دهند و یا مرتبا همه جا را ضدعفونی کنند؟ وقتی صحبت از ویروس و استفاده از دارو می‌شود در جاییکه حتی ۵۰ درصد از اقلام دارویی ضروری موجود نیست و یا از بین می‌روند چگونه انتظار می‌رود نرخ رشد کرونا کاهش یابد؟

۴. دیدگاه شما در مورد معامله‌ی قرن به عنوان اشتباه استراتژیک آمریکا و اسرائیل چیست؟
آمریکا یک موجودیت خودبین و گستاخ است که بانگ بلند سر می‌دهد و مردم را شکنجه می‌کند و حتی آنها را به قتل می‌رساند. با ظهور ویروس کرونا ثابت شد این ابر قدرت نظامی خود بسیار شکننده است. این کشور حتی نمی‌تواند بیمارستان‌های خود را کنترل کند. این کشور به اصطلاح جهان اولی حتی ماسک هم در اختیار نداشت. به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنم به جای اینکه بدنبال ماجراجویی‌های عجیب و غریب در خاورمیانه و سایر کشورهای صلح‌طلب باشند، به فکر مراقبت از خودشان باشند.

۵. آینده‌ی طرح معامله‌ی قرن را چگونه می‌بینید و آیا فکر می‌کنید چنین توافقی محکوم به نابودی است؟
با این توافق به سقوط و نابودی خواهند رسید اما باید بگویم همه‌ی اینها منوط به این است که ما و مسلمانان جهان چقدر متحد باشیم. هر چند که در اعماق وجودم باور دارم هر آنچه که بر خلاف انسانیت باشد دوامی ندارد و در این زمینه خوش‌بین هستم که روزی فرا خواهد رسید که همه‌ی این بی عدالتی‌ها از میان می رود.

۶. برخی مردم فلسطین را برای شکنجه‌های اسرائیل نسبت به آنها سرزنش می‌کنند و معتقدند فلسطین باید دست از هر گونه مقاومت بکشد. نظر شما در این باره چیست؟
‌مردم فلسطین اگر سرزنش می‌شوند به این دلیل است که متحد نیستند. مشکل اینجاست و از طرفی هم شکاف بزرگی بین مقامات فلسطین، حماس و سایر گروه های مقاومت وجود دارد. امید دارم به یک اتحاد و همبستگی برسند و به جای اختلافات داخلی بر آینده‌ی فلسطین متمرکز شوند.

۷. افول رژیم صهیونیستی را چقدر نزدیک می‌بینید؟
بله افول رژیم صهیونیستی نزدیک است ولی این افول زمان می‌برد، مقاومت، هزینه و خون می‌خواهد. و از طرفی تلاش و کوشش ما را می‌طلبد.

گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark