ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
کد مطلب: ۸۴۳۸۷
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جبهه جهانی مستضعفین
بررسی رویکردها و چالش‌های پیش روی بوریس جانسون + فیلم
The Fact, Se2 Ep18
بررسی رویکردها و چالش‌های پیش روی بوریس جانسون + فیلم
در هجدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای اندونزی و لبنان به بررسی رویکردها و چالش‌های پیش روی بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید انگلیس پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین - در هجدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای اندونزی و لبنان به بررسی رویکردها و چالش‌های پیش روی بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید انگلیس پرداختیم.


تیزر وب کنفرانس

مهمانان:

* باری گروسمن / Barry Grossman
نویسنده و تحلیلگر سیاسی از کشور اندونزی* علی موسوی / Ali Musawi
تحلیلگر و خبرنگار پرس تی وی در لبنان
سوالات مطرح شده در این وب‌کنفرانس
* علت استعفای تریسا می چه بود؟
* آیا بوریس جانسون بهترین گزینه بود و اگر نبود چرا انتخاب شد؟
* روند تعامل بوریس جانسون با برگزیت چگونه خواهد بود؟
* مهم ترین مشکلات پیش روی بوریس جانسون چیست؟
* بوریس خود را یک صهیونیست تمام عیار خطاب کرده است، این اندیشه تا چه میزان بر سیاست خارجه انگلیس تأثیرگذار است؟
* رابطه ایران و انگلیس با روی کار امدن بوریس جانسون دچار چه تغییراتی خواهد شد، خصوصا بحث برجام، اینستکس نزاع نفت کش ها
* شباهت جانسون و ترامپ آیا منجر به همراهی جانسون با تصمیمات افراط گرایانه و غیرقانونی ترامپ در مسائل بین الملل از جمله تحریم ایران و دوستان ایران، خروج از برجام و... خواهد شد؟


فیلم کامل وب‌کنفرانس

در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

* باری گروسمن / Barry Grossman
نویسنده و تحلیلگر سیاسی از کشور اندونزی


علت استعفای ترسا می چه بود؟

به نظرم جای تعجب است که چرا ترسا می زودتر از اینها استعفا نداد. در واقع، مخالفان زیادی هم در حزب خود داشت. بهترین چیزی که در مورد او می‌توان گفت قطع به یقین شاید این باشد که برغم تمام مشکلات مختلفی که وی ایجاد کرد، قادر به انجام وظیفه‌ی خود در زمینه مذاکره و به سرانجام رساندن برگزیت نبود. آنچه مبرهن بود ناتوانی ترسا می در پیشبرد این طرح بود. به نظر من ترسا می کنار گذاشته شد.

روند تعامل بوریس جانسون با برگزیت چگونه خواهد بود؟

به اعتقاد من آنچه مسلم است جدیت بوریس جانسون برای عدم مذاکره بر سر برگزیت است. اتحادیه اروپا این موضوع را شفاف‌سازی کرده است. همچنین بوریس هم کاملا مواضع خود را مشخص کرده است که حاضر به مذاکره مجدد بر سر برگزیت نیست. حتی طرفداران او هم چیزی جز برگزیتی بدون مذاکره مجدد نمی‌خواهند. که البته این خود یک فاجعه برای مردم انگلستان و اقتصاد این کشور قلمداد می‌شود.

رابطه ایران و انگلیس با روی کار امدن بوریس جانسون دچار چه تغییراتی خواهد شد، خصوصا بحث برجام، اینستکس نزاع نفت کش ها
شباهت جانسون و ترامپ آیا منجر به همراهی جانسون با تصمیمات افراط گرایانه و غیرقانونی ترامپ در مسائل بین الملل از جمله تحریم ایران و دوستان ایران، خروج از برجام و... خواهد شد؟


به اعتقاد من رابطه ایران و انگلستان به مراتب بدتر خواهد شد؛ چه بسا که اکنون هم شده است. حرف‌هایی از سوی انگلستان زده می‌شود که من آنها را چیزی جز مخالفت‌های ظاهری به تصمیم ترامپ برای خروج از برجام نمی‌دانم اما آنچه می‌خواهم بگویم آن است که با وجود آنکه ترامپ، بوریس جانسون را با خودش مقایسه می‌کند و به نوعی از او با عنوان دونالد ترامپ انگلستان و فردی زیرک یاد می‌کند اما جانسون حتی شباهت نزدیک هم به ترامپ ندارد. در واقع، اگر قرار باشد معادلی برای جانسون در آمریکا وجود داشته باشد آن شخص جان بولتون با کمی چاشنی شوخ‌طبعی است. تصور من از جانسون شخصی غیرایدئولوژیست است که می‌تواند خود را یک صهیونیست بنامد. که البته فکر نمی‌کنم هم در مورد او معنی و مفهوم خاصی داشته باشد. آنچه می‌خواهم در اینجا به آن اشاره کنم این است که جانسون از آن دست افراد است که دارای نوعی رویکرد اقتصادی نئولیبرال است. این در حالیست که در رویکرد سیاست خارجی خود شاید بسیار نومحافظه کار محسوب شود و این بسیار خطرناک است زیرا که در مورد ترامپ می‌توان گفت که در دوره نخست ریاست جمهوری‌اش آمریکا را وارد هیچ گونه جنگ تازه‌ای نکرده است. فکر نمی‌کنم جانسون شباهتی به ترامپ داشته باشد. به زعم من جانسون براحتی قابل مدیریت کردن و پیش‌بینی است. براحتی می‌توان او را فریب داد تا وارد مهلکه‌ای نظامی در خلیج فارس شود. من فکر میکنم جانسون را نخست وزیر قرار داده‌اند تا صرفا برگزیت را به سرانجام برساند.

* علی موسوی / Ali Musawi
تحلیلگر و خبرنگار پرس تی وی در لبنان


آیا بوریس جانسون بهترین گزینه بود و اگر نبود چرا انتخاب شد؟

وجود بوریس جانسون و یا انگلیس در خاورمیانه هرگز اتفاق مثبتی نبوده است. از اینرو به نظرم تفاوتی نمی‌کند کدام نخست وزیر در راس قدرت این کشور باشد زیرا همواره در منطقه آشفتگی ایجاد کرده‌اند. در طول جریان برگزیت، جانسون به هر کجا پا گذاشته است جنجال و هرج و مرج با خود به همراه داشته است. وی آشکارا به مردم کشورش در مورد ماهیت برگزیت دروغ گفته است و اکنون هم ادعا می‌کند قدرت ایجاد تغییرات را داراست. حال آنکه این تغییرات چگونه قرار است رخ دهد مشخص نیست.

بوریس خود را یک صهیونیست تمام عیار خطاب کرده است، این اندیشه تا چه میزان بر سیاست خارجه انگلیس تأثیرگذار است؟

صرفنظر از اینکه نخست وزیر بریتانیا یک صهیونیست تمام عیار باشد یا نباشد، همانطور که جانسون نیز به آن اشاره داشته است سیاست‌های بریتانیا همواره در جهت حمایت از صهیونیست بوده است. این کشور رهبری جنبش صهیونیستی در خاورمیانه را هدایت کرده است. بریتانیا همواره و همچون دهه‌های گذشته سگ دست آموز آمریکا بوده است و هر آنچه اسرائیل خواسته انجام داده است. این آنچیزی است که ما در گذشته شاهد آن بوده‌ایم و صرفنظر از اینکه نخست وزیر این کشور چه کسی باشد همیشه هم شاهد آن خواهیم بود.

شباهت جانسون و ترامپ آیا منجر به همراهی جانسون با تصمیمات افراط گرایانه و غیرقانونی ترامپ در مسائل بین الملل از جمله تحریم ایران و دوستان ایران، خروج از برجام و... خواهد شد؟

همانطور که گفتم ترامپ یک رئیس جمهور محافظه‌کار است. در حالیکه بوریس جانسون نشان داده است که دارای نظرات افراطی محافظه‌کارانه است. شاید به لحاظ کاراکتر به یکدیگر شباهت داشته باشند ولی این تمام شباهت آنهاست. این یک واقعیت است که جانسون سیاست‌های مخرب ترامپ را در خاورمیانه دنبال می‌کند. از زمان جنگ جهانی دوم، بریتانیا در تمام اقدامات خود در خاورمیانه دنباله‌روی آمریکا بوده است. فرقی هم نمی‌کند کدام حزب و کدام نخست وزیر در راس کار آمده است. بریتانیا در منطقه دنباله روی آمریکا خواهد بود. این چیزی است که در گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم و تغییر این رویکرد در طول تصدی جانسون و یا هر نخست وزیر دیگری در آینده چندان محتمل نیست. بریتانیا دلش می‌خواهد به یاد گذشته که قدرت مستعمره در منطقه بود همچنان صاحب نفوذ باشد اما دیگر چنین چیزی ممکن نیست. از اینرو، ناچار است دنباله روی یک کشور قدرتمند همچون آمریکا باشد تا بتواند همواره در منطقه حضور داشته باشد.
گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark