پوستر: ایران و ونزوئلا، آمریکا را ناک اوت کردند

پوستر: چراغ سبز برخی کشورهای عربی به اشغال کرانه باختری

پوستر: شمار قربانیان کرونا در آمریکا از ۱۰۰ هزار نفر گذشت

ویدئو کلیپ: ابر قدرت پوشالی...

گفتگو با «مسلم عمران» درباره مسئله فلسطین و اهمیت روز جهانی قدس + فیلم

گفتگو با «زینب مهنا» درباره محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا + فیلم

مجموعه پوستر: رهبرانقلاب: امروز دنیا قربانیان #کرونا را می‌شمارد اما چرا هیچ‌کس میلیون‌ها مظلوم در جهان اسلام را شمارش نمیکند؟

پوستر: خروج آمریکا از توافقات بین‌المللی ادامه دارد

پوستر: لجبازی و دعوای کودکانه دونالد ترامپ و نانسی پلوسی

مجموعه پوستر: تحریم حامیان اسرائیل

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

گفتگو با «میشل اسپرینگمن» درباره معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اسرائیل + فیلم

ویدئو کلیپ: تفاوت زندگی در اسرائیل و فلسطین

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: رمضان در یمن

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

پوستر: خطرناک‌ترین ویروس‌های جهان

پوستر: تحریم‌های آمریکا در بحبوحه کرونا تروریسم پزشکی است

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
کد مطلب: ۸۵۳۷۸
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جمهوری اسلامی ایران
بررسی پیامدهای جهانی حمله موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد + فیلم
The Fact, S2 Ep43
بررسی پیامدهای جهانی حمله موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد + فیلم
در ۴۳مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact،با حضور کارشناسانی از کشورهای آمریکا و انگلیس به بررسی انتقام سخت ایران و حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین، در ۴۳مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact،با حضور کارشناسانی از کشورهای آمریکا و انگلیس به بررسی انتقام سخت ایران و حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق پرداختیم.

مهمانان:

* دکتر اسکات بنت
کارشناس عملیات روانی و تحلیلگر مسائل سیاسی* شبیر حسنعلی
فعال بین‌الملل و تحلیلگر مسائل بین‌المللدر ادامه فیلم کامل این مصاحبه را در یوتیوب مشاهده می‌‌کنید.

سؤالات:
۱. حمله موشکی سپاه به پایگاه های امریکا در عراق چه بازتابی در سطح جهان داشته است؟
۲. چرا ترامپ بعد از حملات، با وجود تهدید به پاسخگویی، سعی در عادی جلوه دادن شرایط داشت به نوعی زیر حرف خودش زد؟
۳. پیامدهای این حمله موشکی و ویژگی ها و ابعاد آن را چگونه ارزیابی می کنید؟
۴. رهبر ایران این حمله را تنها یک سیلی بر صورت استکبار نامیده و اخراج تمام نظامیان امریکایی از منطقه را انتقام حقیقی خون سردار قاسم سلیمانی میداند؛ به نظر شما این مسئله چقدر عادلانه است و چقدر قابل تحقق؟
۵. وضعیت جامعه آمریکا بعد از حملات ایران چگونه است و این حمله چه تاثیری بر انتخابات آینده ریاست جمهوری خواهد داشت؟
۶. گروه های مقاومت از عراق، لبنان تا یمن برای خودشان حق انتقام گیری جداگانه قائل شده اند، به نظر شما مسئله انتقام تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟

در ادامه خلاصه‌ی از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

دکتر اسکات بنت
کارشناس عملیات روانی و تحلیلگر مسائل سیاسی

۱. حمله موشکی سپاه به پایگاه های امریکا در عراق چه بازتابی در سطح جهان داشته است؟
من فکر می کنم احساس عمومی نسبت به این حمله موشکی با یک نفرت و استغنا همراه بود. یک نگرش همیشگی از سوی جهان و آمریکا نسبت به ایران وجود دارد که این کشور را بدنام کرده و ایران را چیزی نشان می‌دهد که در حقیقت امر نیست. در واقع عدم انتقام نظامی ایران در قالب جنگ و خون‌ریزی شدید و یا کشتار آمریکایی‌ها، یک اقدام عالی برای نشان دادن سیرت اخلاقی والای این کشور و نیّت ایران برای جلوگیری از وقوع هرگونه جنگی بود. به نظر می‌رسد ترامپ از این اتفاق درسی که باید را گرفته باشد و می‌داند که این اقدام نمی‌تواند وی را پیروز انتخابات کند. مردم آمریکا و جهان هیچ کدام از این ترور حمایت نکردند و همانطور که شاهد آن بودیم رهبران اروپایی نیز این اقدام ترامپ را محکوم کردند.

۲. پیامدهای این حمله موشکی و ویژگی ها و ابعاد آن را چگونه ارزیابی می کنید؟
این سیلی نمادین دیپلماتیک که برای تسکین مردم ایران و نیز نشان دادن اینکه ایران قصد ورود به جنگ را ندارد انجام گرفت توانست به خوبی توجهات غرب را به خود جلب کند. به اعتقاد من این حملات، کشورهای اروپایی و چین و روسیه را نیز متاثر ساخت. این حملات به دنیا فهماند که ایران کشوری نیست که بی‌پروا وارد یک درگیری منطقه‌ای شود و فکر می‌کنم به همین دلیل بود که سعودی‌ها و امارات متحده عربی وقتی دیدند ایران خود را وارد این بازی و درگیری منطقه‌ای نمی‌کند شروع به تقویت اتفاقات درون ایران کردند و سعی کردند بگویند ایران در جریان اعتراضات مردم خود را سرکوب می‌کند. امروز تغییر در سطح آگاهی شکل گرفته است و این آگاهی همزمان شده است با ظهور قدرتهای دیگری از جمله روسیه و حضور آن در سوریه. این آگاهی باید با یک اتحاد و همبستگی پیش رود چرا که نه ایران، نه روسیه و نه چین هیچ کدام به تنهایی قادر به پیشبرد آن نیستند.

۳. وضعیت جامعه آمریکا بعد از حملات ایران چگونه است و این حمله چه تاثیری بر انتخابات آینده ریاست جمهوری خواهد داشت؟
مردم آمریكا درون کشور خود در وضعیت بسیار بدی خود قرار دارند و اکنون بهترین فرصت برای ایران است که بتواند مردم آمریکا و قلب و ذهن آنان را تحت نفوذ خود در آورد.

شبیر حسنعلی
فعال بین‌الملل و تحلیلگر مسائل بین‌الملل


۱. چرا ترامپ بعد از حملات، با وجود تهدید به پاسخگویی، سعی در عادی جلوه دادن شرایط داشت به نوعی زیر حرف خودش زد؟
بعد از این حملات، آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و همگان متوجه شده‌اند که مسئله جدی است. ایران کشوری نیست که بتوان آن را حذف کرد. ایران مانند عراق نیست. ایران مانند یک کشور کوچک نیست که بتوان به راحتی آن را از روی نقشه‌ی جغرافیا حذف کرد. ایران یک موضوع جدی است. کشوری‌ست که ضدجنگ و مقاوم و آموزش دیده است و دارای اصول خود می‌باشد. ایران کشوری است که وفاداری مردمش را با خود دارد و به راحتی نمی‌توان آن را کنار زد. تصور می‌کنم حامیان ترامپ و برخی کشورهای منطقه متوجه این موضوع شده باشند که همه چیز جدی‌تر از قبل شده است و خطر آنها را تهدید می‌کند و می‌باید هر چه سریع‌تر اوضاع را آرام کنند. هر چند که شاید این تنش‌زدایی در جبهه‌ی نظامی رخ داده باشد اما در زمینه‌ی جنگ روانی و تبلیغاتی تنش به آخرین حد خود رسیده است.

۲. رهبر ایران این حمله را تنها یک سیلی بر صورت استکبار نامیده و اخراج تمام نظامیان امریکایی از منطقه را انتقام حقیقی خون سردار قاسم سلیمانی میداند؛ به نظر شما این مسئله چقدر عادلانه است و چقدر قابل تحقق؟

به اعتقاد من اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه اتفاقی شدنی و محتمل است و من امیدوارم این اتفاق در طی چند سال آینده و در زمان حیات ما رخ دهد. فکر می‌کنم که آمریکا منطقه را ترک خواهد کرد فقط از خدا می‌خواهم این خروج از مسیر سیاسی رخ دهد و نیروهای آمریکایی با پای خود از منطقه خارج شوند نه بصورت اجساد.

۳. گروه های مقاومت از عراق، لبنان تا یمن برای خودشان حق انتقام گیری جداگانه قائل شده اند، به نظر شما مسئله انتقام تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟

بطور دقیق نمی‌دانم که این انتقام تا کجا ادامه خواهد داشت و یا تا چه حد و به چه صورت خواهد بود. این موضوع به خود گروه‌های مقاومت مربوط می‌شود اما آنچه می‌دانم این است که مسئله‌ی انتقام تا زمانیکه آمریکا منطقه را ترک نکند ادامه خواهد داشت.

گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark